Kas labiausiai blogina darbuotojų padėtį naujame Darbo kodekse?

autorius Solidarumas
Question Mark - Tumisu-thumb-640x423-16208

Antradienį, birželio 21 dieną Seimas baigė svarstyti naują Darbo kodeksą. Profesinės sąjungos narius ir visus dirbančiuosius norime supažindinti su esminėmis kodekso normomis, kurios iš esmės keičia darbo santykius, blogina darbuotojų padėtį. Trumpesnės atostogos, ilgesni viršvalandžiai, „nulio valandų“ darbo sutartys, lankstesnis darbo valandų skaičiavimas balsuojant dėl Darbo kodekso, prieštaravimų beveik nesulaukė.

1. Darbuotojas nelaikomas silpnesne darbo santykių šalimi.

2. Naujos darbo sutarčių rūšys – nenustatytos apimties arba „nulio valandų“. Darbuotojas dirbantis pagal tokią sutartį nežino, kiek gaus tą mėnesį – ar už 8 val., ar už 120 val. Be to, jei už jį nebus sumokėta sveikatos draudimo įmoka nuo minimalios algos, jis nebus apdraustas ir jam bus teikiama tik būtinoji. Stažas pensijai taip pat nebus skaičiuojamas, jeigu kiekvieną mėnesį už jį nebus mokamos įmokos nuo sumos, nemažesnės nei minimalus atlyginimas.

3. Supaprastintas terminuotų sutarčių sudarymas. Tokias sutartis bus galima sudaryti ir nuolatiniam darbui. Be to terminuotas sutartis bus galima nutraukti su nėščiomis darbuotojomis.

4. Darbdavio iniciatyva atleidžiamam darbuotojui, išdirbusiam 1 ar daugiau metų, darbdavys jam išmokės 2 vidutinių darbo užmokesčių išeitinę. Išdirbus mažiau nei metus – pusė vidutinio darbo užmokesčio.

5. Darbdavys nutraukti darbo sutartį savo iniciatyva gali nutraukti įspėjęs darbuotoją prieš 1 mėnesį. Išdirbusiam mažiau nei 1 metus – prieš 2 savaites. Išimtis taikoma jaunesnius nei 14 metų vaikus auginantiems tėvams ar iki pensijos likus mažiau nei 5 metams. Tokiais atvejais įspėjimo apie atleidimą terminas 2 mėnesiai. Neįgaliesiems ir iki pensijos likus mažiau nei 2 metams, įspėjimo terminas 3 mėnesiai.

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?