Seime vyko Vilniaus ir Romos miestų profesinių sąjungų konferencija

autorius Solidarumas

Balandžio 11 dieną LR Seime vyko Vilniaus profesinės sąjungos „Solidarumas” ir CGIL Roma e Lazio, UIL Roam e Lazio, CISL Lazio profesinių sąjungų susitikimas. Tikslas – susipažinti su Italijos profesinių sąjungų struktūra, veikla ir pasikeisti informacija apie streikų organizavimo procedūras. Susitikime taip pat dalyvavo LPS „Solidarumas” pirmininkės pavaduotojas J. Zaranka, LPS Solidarumas valdybos narys A. Lekavičius ir Kauno autobusai profesinės sąjungos pirmininkės pavaduotoja Edita Raščiauskaitė – Morkūnienė.

Italų profesinių sąjungų atstovai papasakojo, kokios streikų organizavimo procedūros yra jų šalyje, su kokiomis problemomis susiduria ir kaip jas sprendžia. Šiandien didžiausia problema yra tai, kad pagrinde visas jaunimas dirba pagal terminuotas darbo sutartis, todėl pritraukti juos į profesines sąjungas yra gana sudėtinga.

Jie jaučiasi nesaugiai darbo rinkoje, todėl daugelis jų nedrįsta atvirai dalyvauti streikuose. Streikai jų šalyje yra įteisinti šalies Konstitucijoje ir jokių papildomų apribojimų nėra. Kilus kolektyviniam ginčui ar nesutarimams darbuotojai turi įspėti darbdavį prieš 14 dienų apie streiko pradžią ir informuoti visuomenę kokiu laiku vyks streikas. Paprastai tai būna dviejų valandų įspėjamieji streikai, kiekvieną dieną kitu laiku.

Jeigu neprasideda socialinis dialogas su darbdaviu streikai tampa neterminuoti. Darbdaviui bandant nepagrįstai kliudyti darbuotojams rengti ar vykdyti streiką, jis gali būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn. Tačiau profesinės sąjungos nepiktnaudžiauja savo teise streikuoti ir visas problemas bando spręsti socialinio dialogo rėmuose. Italų profesinės sąjungos atstovams buvo keista girdėti, kad Lietuvoje teismas uždraudė UAB „Švyturys – Utenos alus“ darbuotojų profsąjungai streikuoti motyvuodamas tuo, kad alus yra visuomenės gyvybinis poreikis ir viešasis interesas, todėl streikuoti alaus gamybos bendrovėje kada panorėjęs negali.

Italų profesinių sąjungų atstovai paruošė nemažai medžiagos apie streikų rengimo tvarką visoje Europoje, kurią vėliau pateiksime mūsų puslapyje.

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?