Profesinės sąjungos atstovai susitiko su Seimo Socialinių reikalų komiteto pirmininku

autorius Ričardas

2023 m. sausio 19 d. Seime įvyko profesinių sąjungų atstovų ir naujo Seimo Socialinių reikalų komiteto pirmininko Justo Džiugelio susitikimas, kuriame dalyvavo Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė ir jos pavaduotojai Rimtautas Ramanauskas ir Ričardas Garuolis.

J. Džiugelis atskleidė, kad jis supranta socialinio dialogo svarbą, todėl tapęs šio komiteto pirmininku pradeda susitikimus su profesinėmis sąjungomis, darbdavių ir nevyriausybinėmis organizacijomis, kurių metu aptars skaudžiausias jų problemas ir būdus joms spręsti.

K. Krupavičienė atskleidė, kad Lietuvoje socialinio dialogo padėtis Lietuvoje yra viena iš blogiausių Europoje, nes kolektyvinių sutarčių aprėptis ir darbuotojų narystė profesinėse sąjungose yra vienos iš mažiausių Europos sąjungoje (ES).

Liberalizavus Darbo kodeksą darbuotojų padėtis pablogėjo, tačiau profesinėms sąjungoms apginti savo narius tapo sunkiau, nes dabar atleisti profesinės sąjungos pirmininką ar pabloginti jo darbo sąlygas yra labai paprasta, nes nebereikia profesinės sąjungos sutikimo.

Ypač prasta socialinio dialogo padėtis yra privačiame sektoriuje ir regionuose.

Todėl ji siūlė atkurti trišalių tarybų veiklą regionuose ir kuo greičiau ratifikuoti Lietuvos pasirašytas Tarptautines darbo organizacijos (TDO) konvencijas, kurios reguliuoja darbo santykius ir darbuotojų darbo sąlygas.

Ji paminėjo, kad su ankstesniu šio komiteto pirmininku M. Linge jau buvo sutarta, kad bus spartinimas šių konvencijų ratifikavimas, todėl Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ tikisi, kad naujasis komiteto pirmininkas pratęs šiuos darbus.

K. Krupavičienė atkreipė dėmesį, kad Valstybinė darbo inspekcija yra per silpna, kad tinkamai vykdytų savo pareigas, nes turi per mažai darbuotojų. Todėl būtina didinti šios darbuotojams labai svarbios įstaigos finansavimą.

Profesinės sąjungos pirmininkė paragino stabdyti darbuotojams nepalankias Valstybės tarnybos įstatymo nuostatas, kurios šiuo metu svarstomos Seime.

R. Garuolis paragino skaitmeninę statybininko kortelę „StatReg“, dėl kurios reikalingumo sutaria statybininkų profesinė sąjunga ir darbdavių organizacijos, padaryti privalomą visose Lietuvos statybose, nes tai labai padidintų skaidrumą šioje skaidrumu nepasižyminčioje ūkio šakoje, mokesčių surinkimą ir apsaugotų darbuotojus nuo darbdavių piktnaudžiavimo.

Jis atkreipė dėmesį į tai, kad Lietuvos Darbo kodekse reglamentuojama streikų tvarka beveik nesiskiria nuo esančios nedemokratinėje Baltarusijoje. Vienintelis žymus skirtumas yra tik tai, kad Lietuvos Prezidentas savo įsaku sustabdyti streiko.

Todėl darbdaviai, žinodami, kad streikas bus leistas tik po dvejų metų bylinėjimosi teismuose, sąmoningai pažeidinėja darbuotojų teises kaip tai vyko įmonėje UAB „Vilniaus viešasis transportas“.

Europos komisaras Nikolia Šmitas, susitikimuose su Lietuvos Vyriausybės, darbdavių ir profesinių sąjungų atstovais nurodė, kad dabartinė Europos komisija kuria socialinės rinkos Europą, kurioje profesinių sąjungų teisė į streikus yra būtina priemonė užtikrinant europinį socialinį dialogą.

Todėl R. Garuolis paragino liberalizuoti streikų reglamentavimą Lietuvoje.

R. Ramanauskas atskleidė, kad socialinio dialogo trūkumas buvo svarbi priežastis, kad dabar Lietuva yra vienintelė ES valstybė, kuri negali pagaminti sau pakankamai elektros energijos, nors dar prieš dešimtmetį turėjo perteklinius pajėgumus. Taip atsitiko, nes nebuvo įsiklausoma į profesinių sąjungų raginimus nenaikinti esančių elektros gamybos pajėgumų kol nebus sukurti nauji „žalesni“ ar efektyvesni pajėgumai.

Baigdamas susitikimą J. Džiugelis pareiškė, kad pritaria streikų liberalizavimui, nes nėra normalu, kai norint gauti jam leidimą reikia laukti trejus metus.

Seimo narys prisipažino, kad šio susitikimo metu jis pirmą kartą išgirdo apie regioninių Trišalių tarybų reikalingumą ir mano, kad jų steigimas būtų naudingas, sprendžiant su darbo santykiais susijusius klausimus savivaldybių mastu bei pažadėjo apie jų atkūrimo galimybę pakalbėti su savivaldybių ir darbdavių atstovais.

J. Džiugelis sutiko, kad Valstybinė darbo inspekcija turi būti stiprinama, o nesąžiningiems darbdaviams skiriamos baudos turi būti didinamos. Šiuos klausimus jis pažadėjo kelti artėjančioje Seimo pavasario sesijoje.

Seimo Socialinių reikalų komiteto pirmininkas pareiškė, kad kai kuriais klausimais dėl Valstybės tarnybos reformos jis nesutinka su savo kolegomis iš valdančios koalicijos ir svarstant šias įstatymų pataisas jis gali būti profesinių sąjungų atstovas Seime.

J. Džiugelis pažadėjo, kad šis susitikimas su profesinių sąjungų atstovais nebus paskutinis, o susitikime išvardintų darbuotojų problemų sprendimų bus ieškoma rengiant darbinius susitikimus arba komiteto posėdžių metu.

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?