2025 m. balandžio 3- 4 d. Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ teisininkas Lukas Čapas Slovakijos sostinėje Bratislavoje dalyvavo Europos darbo institucija mokymuose.
Europos darbo institucija Europos darbo institucija (EDI), kuri angliškai vadinama „European Labour Authority” arba trumpai ELA, padeda gerinti ES šalių bendradarbiavimą, koordinuoja bendrus patikrinimus, atlieka tarpvalstybinio darbo jėgos judumo problemų analizę ir rizikos vertinimą ir tarpininkauja sprendžiant ES šalių ginčus.
EDI mokymų tikslas buvo darbuotojų komandiravimo ir socialinių partnerių (darbdavių/profesinių sąjungų) bendradarbiavimo skatinimas. Todėl juose dalyvavo socialiniai partneriais iš 27 ES valstybių. Be L. Čapo mokymuose taip pat dalyvavo Lietuvos pramonininkų konfederacijos direktoriaus pavaduotoja Daiva Macijauskė ir EDI atstovė Lietuvos atstovė EDI.
Komandiruotės tikslas: mokymai dėl darbuotojų komandiravimo ir socialinių partnerių (darbdavių/profesinių sąjungų) bendradarbiavimo skatinimas. Be L. Čapo mokymuose taip pat dalyvavo Lietuvos pramonininkų konfederacijos direktoriaus pavaduotoja Daiva Macijauskė ir Lietuvos atstovė EDI Jelena Polijančuk.
Mokymo dalyviai buvo supažindinti su EDI veikla, jos uždaviniais ir galimybėmis.
EDI yra sąlyginai naujai susikūrusi organizacija, kurios amžius siekia vos 5 metus.
Pagrindinis EDI siekis yra padėti stiprinti teisingumą ir pasitikėjimą vidaus rinka. Organizacija buvo įsteigta ES reglamento Nr. 2019/1149 (liepos 20 d., 2019 m.) pagrindu, o tikslas – padėti valstybėms narėms (iš viso 27) veiksmingai taikyti ir vykdyti ES įstatymus, susijusius su darbo jėgos mobilumu visoje sąjungoje ir socialinės apsaugos sistemos koordinavimu.
Pagrindinės EDI užduotys yra stiprinti nacionalinių institucijų bendradarbiavimą vykdant patikrinimus, tarpininkauti sprendžiant ginčus tarp valstybių narių dėl ES teisės, susijusios su darbo mobilumu, taikymo, remti valstybių narių bendradarbiavimą sprendžiant nedeklaruojamo darbo problemą, padėti asmenims, darbdaviams ir socialiniams partneriams lengviau gauti informaciją ir darbo jėgos mobilumo paslaugas.
Buvo apžvelgtas 2024 m. darbo jėgos mobilumas ES valstybėse.
Pasirodo, kad 13,9 mln. ES piliečių gyvena ir dirba ne toje šalyje, kurios pilietybę turi, o kitoje ES valstybėje narėje.
Apie 10.1 mln. vidinių ES darbo migrantų dirba Vokietijoje, Ispanijoje, Šveicarijoje, Italijoje, o atvyksta iš Rumunijos, Lenkijos, Italijos.
Apie 1,5 mln. darbuotojų dirba dviejose ar daugiau valstybių narių, o 1,8 mln. darbuotojų iš kitos ES valstybės. Pagrindinės darbo emigracijos šalys yra Vokietija, Šveicarija, Liuksemburgas, o pagrindinės šių asmenų kilmės šalys – Prancūzija, Lenkija, Vokietija.
ES dirba apie 3,5 mln. komandiruotų darbuotojų. Daugiausia Vokietijoje ir Lenkijoje.
Komandiruojamu darbuotoju laikomas tas darbuotojas, kurį darbdavys siunčia laikinai atlikti darbo funkcijas į kitą ES valstybę narę. Galimi keli komandiravimo būdai – paslaugų/atliekamų darbų sutartis, komandiravimas grupės viduje, komandiravimas per laikinojo įdarbinimo agentūrą. Komandiravimas nėra taikomas asmenims, kurie patys nusprendžia ieškoti darbo kitoje valstybėje narėje, prekybinio laivyno jūrų personalui, savarankiškai dirbantiems asmenims.
Mokymų metu buvo supažindinta su komandiruotų darbuotojų socialiniu draudimu, galiojančiu ES valstybėse. Atskleista kokius dokumentus turi užpildyti darbuotojas ir darbdavys, kad būtų išvengta dvigubo apmokestinimo ir gautų savo socialines išmokas.
EDI duomenimis, Lietuva, kartu su kitomis valstybėmis (Lenkija, Latvija, Ispanija, Rumunija, Šveicarija) yra pirmaujančiųjų sąraše, kurios neužpildo ar tinkamai neužpildo reikiamų dokumentų t.y. taip vadinamų A1 formų (žr. Nuotrauką).
Po mokymų L. Čapas sakė: „Šie mokymai man kaip teisininkui buvo labai naudingi ir praplėtė mano akiratį. Tikiuosi įgytas žinias veiksmingai panaudoti Lietuvoje ginant darbuotojų teises“.