Aptarta kaip stabdyti socialinį dempingą

autorius Ričardas

2022 m. sausio 25 d. Lietuvos profesinei sąjungai „Solidarumas“ pasiūlius buvo surengtas nuotolinis pasitarimas dėl darbuotojų iš trečiųjų valstybių padėties Lietuvoje, kuriame dalyvavo Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė, jos pavaduotojas Rimtautas Ramanauskas, generalinis sekretorius Ričardas Garuolis, valdybos narys Mindaugas Balsys, projektų vadybininkė Daiva Kvedaraitė, Baltijos transporto profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkas Gintaras Čiužas, Valstybinės darbo inspekcijos viršininko pavaduotojas Dalius Čeponas, Lietuvos pramoninkų konfederacijos departamento direktorius Tomas Garuolis,  Lietuvos įdarbinimo įmonių asociacijos vadovė Aurelija Maldutytė, ir Lietuvos verslo konfederacijos generalinė direktorė Eglė Radišauskienė.

Susitikimo metu buvo svarstomos socialinio dialogo galimybės stabdant socialinį dempingą, kuris kyla dėl to, kad dar nėra pakankamų priemonių užkirsti kelią nesąžiningų darbdavių piktnaudžiavimui verčiant darbuotojus iš trečiųjų šalių dirbti blogesnėmis darbo ir apmokėjimo sąlygomis nei Lietuvos darbuotojai.

Dėl to darbdaviams naudinga užsieniečiais keisti Lietuvos darbuotojus, kurie žino savo teises ir augant kainoms nesutinka dirbti už nedidinamą atlyginimą.

Baltijos transporto profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkas Gintaras Čiužas stebėjosi kodėl darbdaviai, skųsdamiesi, kad nesuranda darbuotojų, sudaro kliūtis savo įmonėse steigti profesines sąjungas, kurios padėtų išspręsti daugelį darbuotojams kylančių bėdų, skatinančių ieškoti kito darbdavio.

Socialinį dempingą Skandinavijos ir kitose Vakarų šalyse bendradarbiaudamos su darbdaviais sėkmingai stabdo profesinės sąjungos, todėl profesinės sąjungos atstovai pasiūlė šią patirtį diegti ir Lietuvoje.

Visi posėdžio dalyviai sutiko, kad labiausiai skriaudžiami yra į Lietuvą komandiruojami darbuotojai, kuriems daugiausiai taikomos juos įdarbinusių valstybių, o ne Lietuvos darbo teisės normos, nors jie ir dirba Lietuvoje. Todėl apginti jų teises ir stabdyti socialinį dempingą ten kur jie dirba yra labai sunku.

Susitikimo dalyviai aptarė būdus kaip būtų galima spręsti šį ir kitus darbdaviams ir profesinėms sąjungoms kylančius klausimus, susijusius su trečiųjų šalių darbuotojų darbu.

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?