Aptarti svarbūs medikų darbo klausimai

autorius Ričardas

2023 m. kovo 10 d. viešbutyje „Vilnius. Grant resort“  Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ surengė susitikimą su atsakingų valstybės institucijų atstovais aptarti skaudžias medikų problemas.

Susitikime -diskusijoje dalyvavo Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė, jos pavaduotojai Jovita Pretzsch ir Ričardas Garuolis, generalinė sekretorė Daiva Kvedaraitė, Medicinos įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos ,,Solidarumas” pirmininkė Regina Jarošienė,  Nacionalinio vėžio instituto darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Lina Marcinkevičienė, Lietuvos Greitosios medicinos pagalbos darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkė Jolanta Keburienė, Įkalinimo įstaigų medicinos darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkė Vita Subačiūtė, Teismo medicinos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Vilma Ivanova, Santaros klinikų, kiti medikų profesinių sąjungų atstovai ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Darbo teisės grupės vadovė Vita Baliukevičienė, Valstybinės darbo inspekcijos kancleris Šarūnas Orlavičius ir teisininke Ieva Piličiauskaitė.

Deja, nors buvo kviesti aptarti medikų problemų neatvyko Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai.

Profesinių sąjungų atstovai piktinosi, kad medikams dirbantiems įstaigose, kurios yra bendrai valdomos valstybės ir savivaldybės, darbuotojai turi mažiau teisių, nei jie dirbtų tą patį darbą įstaigose, kurios priklauso vien valstybei ar vien savivaldybėms. Daugiau skaityti čia.

Medikų profesinių sąjungų atstovai atskleidė valstybinių institucijų atstovams kodėl darbuotojams yra nenaudingas neseniai įsigaliojęs budėjimas namuose, kuris trikdo darbo ir poilsio režimą bei sveikatą.

Jie piktinosi plačiu suminės darbo laiko apskaitos taikymu, kuris leidžia nemokėti darbuotojams už viršvalandinį darbą ir sutrikdo darbuotojų darbo bei poilsio režimą.

Nors priimant naują Darbo kodeksą buvo teigiama, kad suminė darbo laiko apskaita bus taikoma išimtiniams atvejams, tačiau jau dabar aišku, jog tai tapo Lietuvos darbuotojų kasdienybė.   

Susitikimo dalyviai aptarė psichologinio smurto darbe atvejus, kurių sveikatos priežiūros įstaigose yra nustatoma daugiausiai Lietuvoje, ir būdus jį mažinti. Profesinių sąjungų atstovai piktinosi dažnai neteisingu darbo vietų profesinės rizikos vertinimu.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė, Valstybinės darbo inspekcijos kancleris ir šios inspekcijos teisininkė atsakė į gausius dalyvių klausimus, pateikė su darbo santykiais susijusių įstatymų išaiškinimą ir aptarė tolesnio bendradarbiavimo galimybes sprendžiant svarbius darbuotojams klausimus.