ETUC Prekybos ir išorinių santykių komiteto posėdis

autorius Ričardas

2023 m. lapkričio 15 d. Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkės pavaduotojai Jovita Pretzsch ir Ričardas Garuolis kaip pakaitiniai komiteto nariai dalyvavo nuotoliniame Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) Prekybos ir išorinių ryšių komiteto posėdyje.  

ETUC komitetai apsvarsto įvairius Europos Sąjungos (ES) ir ES valstybių lygmenyje keliamus klausimus ir vėliau pateikia suderintą profesinių sąjungų nuomonę šiais klausimais.

Pirmiausiai buvo apsvarstyta prekybos su Kinija padėtimi. Į komitetą pakviesta ekspertė atskleidė, kad Kinija vykdo nesąžiningą politiką prekybos srityje. Ji subsidijuoja savo prekes, kad šios laimėtų konkurencinėje kovoje, vagia užsienio technologijas pažeidinėja darbuotojų teises, naudoja priverčiamąjį darbą ir pn..  ES prekybos su Kinija balansas yra neigiamas, o ekonominė ES priklausomybė nuo prekių iš nedemokratiškos Kinijos auga, todėl ES valstybėms reikia ieškoti kuo pakeisti prekes iš Kinijos, kad išlaikytų savo ekonominę ir politinę nepriklausomybę.

Vėliau buvo apsvarstytas 2021 m. pabaigoje ES mastu paskelbtas „Pasaulinių vartų“ (Global Gateway) planas skirti besivystančioms šalims 300 mlrd. eurų, kad būtų sukurti tinkama švietimo ir sveikatos apsaugos sistema, klimatui palanki, skaidri ir konkurencinga ekonomika, kuri užtikrintų tvarų pasaulinių tiekimo grandinių darbą.

Ši programa pirmiausia yra skirta Afrikai, kuriai reikia daugiausiai pagalbos, nes dėl korupcijos, žemo švietimo ir sveikatos apsaugos lygio, jos gyventojai nuo skurdo gelbėjasi ieškodami laimės ES valstybėse, nepaisant to, kad Afrika yra turtinga gamtos turtais ir galėtų savo gyventojams sukurti daug geresnes gyvenimo sąlygas.

Tačiau šie planai susiduria su išsikerojusia korupcija, todėl buvo aptariama kaip sukurti sistemą, kad ES skirtos lėšos būtų panaudotos pagal paskirtį.  Be to, buvo svarstoma kaip pakeisti dalies afrikiečių nuomonę, kad šis planas tėra nauja neokolonializmo forma.

Komiteto nariai apsvarstė šiuo metu rengiamą Pasaulio prekybos organizacijos (WTO) reformą, kuria siekiama suvienodinti prekybos ir prekių standartus, vykstant skaitmeninimo revoliucijai ir kovai su klimato kaita.

Profesinių sąjungų atstovus labiausiai domino ar bus atsižvelgta į socialinius ir darbuotojų apsaugos klausimus, todėl visi vieningai sutarė, jog būtina į tarptautinės prekybos įtraukti, kad šalys laikytųsi Tarptautinės darbo organizacijos (ILO) priimtų konvencijų reikalavimų dėl darbo santykių, taip užkertant kelią priverstiniam ir vaikų darbui, moterų teisių pažeidimams ar bet kokios rūšies diskriminaciją.

Tačiau JAV ir didžiosios besivystančio pasaulio valstybės tam nepritaria. Net tarp ES valstybių  šiuo klausimu nėra bendro sutarimo, nes dalis valstybių nėra įgyvendinusios savo ratifikuotų Tarptautinės darbo organizacijos konvencijų.

Svarstant Pasaulinę Žaliojo kurso iniciatyvą (Global Green Deal Initiative), kuri stabdytų klimato kaitą ir anglies dvideginio išmetimą į atmosferą, komiteto nariai sutarė, kad ši iniciatyva praras palaikymą ir žlugs, jei jos įgyvendinimas pablogins jų gyvenimą dėl išaugusių energijos ir prekių kainų, darbo vietų praradimų ir dėl to išaugusios socialinės nelygybės.

Todėl labai svarbu, kad svarstant šią iniciatyvą dalyvautų profesinės sąjungos, kurios padėtų apsaugoti nuo gyventojams nepalankių sprendimų priėmimo.

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?