„Gynybos išlaidų didinimas neturi bloginti Europos žmonių gyvenimo“,- teigia Europos profesinės sąjungos.
Dauguma Europos šalių šiuo metu krašto apsaugai skiria apie 1–2 % savo BVP, tačiau neseniai sutarta, kad NATO narės per ateinančius dešimt metų šią dalį padidins iki 5 %.
Europos profesinių sąjungų konfederacija (ETUC), kurios narė yra ir Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas”, remia koordinuotą ir patobulintą saugumo politiką, kuria užtikrinama, kad Europa prisidėtų prie taikos, teisinės valstybės, žmogaus teisių ir socialinės pažangos visame pasaulyje užtikrinimo.
Tačiau išlaidos socialinėms reikmėms turi būti išsaugotos. ES lėšos, iš pradžių skirtos sanglaudos ir ekonomikos atkūrimo programoms, jau buvo nukreiptos gynybos sektoriui. Vienas Belgijos ekonomistas perspėjo, kad NATO tikslo pasiekimas kiekvienam namų ūkiui kainuotų apie 6 000 eurų.
Neseniai atliktoje Europos Parlamento apklausoje nustatyta, kad augančios kainos ir pragyvenimo išlaidos išlieka svarbiausiu europiečių prioritetu, todėl Europos profesinės sąjungos mano, kad šalių Vyriausybės turi vengti didinti finansinę naštą darbuotojams ir vietoj to turi užtikrinti, kad turtingiausieji mokėtų teisingą mokesčių dalį.
ETUC generalinė sekretorė Ester Lynč (Esther Lynch) pareiškė: „Kaip Ukrainos darbuotojų atstovė, labai rimtai vertinu poreikį gerinti Europos saugumo ir gynybos koordinavimą bei pajėgumus. Akivaizdu, kad visai Europai reikalingas bendras saugumas, tačiau išlaidos gynybai neturi bloginti žmonių pragyvenimo lygio.
Jei neinvestuosime į viešąsias paslaugas, Europa bus nepasiruošusi iššūkiams, su kuriais susiduriame, o dar labiau bloginant darbuotojų gyvenimo lygį, kuris neatsigavo po pragyvenimo išlaidų krizės, visuomenės parama gynybai greitai sumažės.
Dabar, kai korporacijų generaliniai direktoriai moka sau daugiau nei 100 kartų didesnius atlyginimus nei vidutiniškai uždirba jų darbuotojai, o akcininkai gauna rekordinius dividendus nuo pelnų, yra pats tinkamiausias laikas turtingiausiesiems daugiau prisidėti prie gynybos.
Taip pat turime užtikrinti, kad padidėjusios viešosios išlaidos gynybai netaptų dar didesniu praturtėjimo šaltiniu ginklų gamintojų akcininkams ir generaliniams direktoriams. Finansavimas gynybai turi priklausyti nuo socialinių sąlygų, o tai reiškia, kad šio sektoriaus darbuotojams turi būti taikomos kolektyvinės sutartys, užtikrinančios teisingą atlyginimą, darbo sąlygas ir kvalifikacijos kėlimą.“
Daugiau: Defence spending must not mean attacks on social budgets | ETUC