Įgūdžiai ir visą gyvenimą trunkantis mokymasis,  koks profesinių sąjungų vaidmuo?

autorius Jovita

Apie tai kalbėta darbiniame susitikime, kurį spalio 29 d. nuotoliniu būdu organizavo Tarptautinės darbo organizacijos Budapešto skyrius, renginį moderavo Magnus Berge, specialistas darbuotojų klausimams Centro ir Rytų Europai.

Permainos pramonėje, “žaliasis kursas”, globalizacija, pastaraisiais metais ir Covid pandemija, turėjo ir turės įtakos pokyčiams darbo rinkoje. Tarptautinės darbo organizacijos ekspertai vieningai teigia, jog profesinėms sąjungos svarbu aktyviai dalyvauti darbuotojų profesiniame mokyme, standartų kūrime ir nuolatiniame mokymesi. Antra vertus,  profesinių sąjungų  nariai ir lyderiai privalo nuolat gilinti savo įgūdžius socialinio dialogo, darbo teisės, darbuotojų saugos ir sveikatos bei kitais panašiais klausimais. Nuolatinis kvalifikacijos kėlimas, įgūdžių tobulinimas, o  esant tam tikroms situacijoms,  persikvalifikavimas, – yra neatsiejami šiuolaikinio gyvenimo faktoriai, padedantys išlikti darbo rinkoje bei siekti geresnių darbo sąlygų, didesnio atlyginimo.

Ukrainos profesinių sąjungų atstovai pasidalino patirtimi, kaip kartu su darbdavių ir vyriausybės atstovais dalyvauja kuriant  atnaujintą statybininkų profesinio mokymo programą.  LPS “Solidarumas” atstovė Daiva Kvedaraitė  klausė, ar į programą bus įtrauktas bent minimalus kursas apie socialinį dialogą, pagrindines teises ir darbo standartus. Nemažai statybininkų iš trečiųjų šalių atvyksta dirbti į Lietuvą ir gana dažnai  susiduria su darbuotojų darbo teisių pažeidimais. Tad Lietuvos profesinės sąjungos atstovai galėtų supažindinti kolegas su pagrindinėmis Lietuvos darbo kodekso nuostatomis, darbo ginčų komisijos veikla. TDO atstovai pritarė šiai minčiai.

Susitikimo dalyviai išklausė pranešėjų, kurie atsakė   į tokius klausimus: kodėl darbuotojų organizacijos turėtų būti įtrauktos į darbuotojų įgūdžių vystymą bei visą gyvenimą trunkantį mokymąsi? Kas įtakoja profesinių sąjungų ir darbuotojų įsitraukimą? Kokios galėtų būti prioritetinės sritys? Atsakymus galima rasti ir vadovėlyje, kurį neseniai parengė Tarptautinė darbo organizacija ir kurį galima rasti šioje nuorodoje https://www.ilo.org/wcmsp5/groups/public/—ed_emp/—emp_ent/documents/publication/wcms_761035.pdf

LPS “Solidarumas” informacija

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?