Iš skolininkų bus sunkiau atimti paskutinį būstą

autorius Ričardas

2023 m. rugpjūčio 21 d. įvyko nuotolinis Socialinių reikalų ir darbo viceministro Vytauto Šilinsko ir Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ atstovų susitikimas, kuriame dalyvavo Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė, jos pavaduotojai Jovita Pretzsch, Rimtautas Ramanauskas, Ričardas Garuolis, Algirdas Markevičius, valdybos narys Vincas Kunca, koordinacinės tarybos narys Stanislavas Fedaravičius, teisininkė Oksana Strazdė ir generalinė sekretorė Daiva Kvedaraitė.

Viceministras pristatė ministerijos pasiūlymus dėl nelegalaus darbo sumažinimo ir būdų kaip įtraukti į darbo rinką skolininkus, kurių Lietuvoje yra apie daugiau nei 200 tūkstančių. Septyni skolininkai iš dešimties nedirba arba dirba nelegaliai, nemokėdami mokesčių, nes galiojanti pernelyg griežta išskaitų už skolas tvarka stabdo jų norą dirbti.  Nors dažniausiai tokie žmonės yra įsiskolinę tik 800-1000 eurų, su tačiau bendra jų skola su mokesčiais antstoliams sudaro 4 mlrd. eurų. 2022 m. buvo išieškota tik 6 proc. visų skolų.

Vadovaujantis galiojančia tvarka, iš skolininko, uždirbančio Minimalią mėnesinę algą (MMA), išskaičiuojama 20-30 proc. gaunamų pajamų, o iš uždirbančio iki dviejų MMA, – 50 proc. pajamų.  

Todėl skolininkai ir jų šeimos yra pasmerkiamos ilgalaikiui skurdui, o skolos neatgaunamos, nes skolininkams, esant dabartinei tvarkai, yra nenaudinga legaliai dirbti ir gauti legalias pajamas, kurios iš karto nuskaičiuojamos skoloms sumokėti.

Todėl ministerija siūlo sumažinti skolų išskaitas iki 10 proc., uždirbantiems MMA, ir 30 proc. uždirbantiems iki  dviejų MMA.

Kadangi skolininkai dažnai turi ne vieną skolą, ministerija siūlo nustatyti tokią tvarką, kad išskaičiavus skolų išskaitas darbuotojui liktų ne mažiau 21 eurų uždarbis į dieną.

Viceministras prisipažino, kad yra pasiruošęs svarstyti ir kitus pasiūlymus: neišskaityti skolų iš uždirbančiųjų MMA, numatyti dar smulkesnes skolų išskaitymo pakopas ir atitinkamai išskaitų procentus, išskirti baudas į atskiras kategorijas, taikyti skirtingą skolų išskaitų procentą, kai skolininkas turi dvi ir daugiau skolų.

Siekdama paskatinti skolininkus dirbti ir neprarasti arba įgyti darbinius įgūdžius ir kvalifikaciją Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo penkerių metų laikotarpiui įteisinti dvylikos mėnesių „skolų atostogas“ bedarbiams, kurie nedirba daugiau nei šešis mėnesius, ir besiruošiantiesiems darbo rinkai. „Skolų atostogų“ metu skolos nebeišieškomos, jei skolininkas legaliai dirba.

Šios naujovės, pasak viceministro V. Šilinsko, padėtų susirasti darbuotojus, kurių dabar trūksta, skolininkai pradėtų dirbti ir mokėti mokesčius, o kreditoriai greičiau atgautų skolas.

Viceministras atkreipė dėmesį, kad net 20 proc. skolininkų rizikuoja prarasti savo paskutinį būstą ir tapti benamiais.

Dabar galiojančią tvarka, kad jei skolininkas per 18 mėnesių ( pusantrų metų) neatiduoda skolos, viršijančios 4000 eurų, iš jo yra atimamas paskutinis būstas ir parduodamas varžytinėse, kad būtų susigrąžinta skola, siūloma pakeisti parduodant iš varžytinių skolininko paskutinį būstą tik tada, jei jis yra skolingas daugiau 25 MMA (dabar tai būtų 23 100 eurų)  ir neatiduoda skolos daugiau nei 50 mėnesių  t.y. daugiau nei ketverius metus.

Pasak viceministro, šios naujovės sumažintų skolininkų, rizikuojančių prarasti paskutinį būstą, skaičių nuo 20 proc. iki 4 proc.

Diskusijų metu profesinės sąjungos atstovai uždavė viceministrui klausimus ir pateikė savo pastabas.