Kalėjimo medikai apginti nuo neteisingų kaltinimų

autorius Ričardas

2024 m. kovo 6 d. Marijampolės apylinkės teisme teisėjas Raimundas Krušinys paskelbė išteisinamąjį nuosprendį baudžiamojoje byloje, kurioje Marijampolės kalėjimo gydytojas Gintaras Kėžys ir medicinos darbuotoja Eglė Stumburevičienė, kurie yra Įkalinimo įstaigų medicinos darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ nariai,  buvo kaltinami pareigų neatlikimu, dėl ko Marijampolės laisvės atėmimo įstaigoje 2020 m. vasario 4 d. mirė iš vakaro iš Širvintų rajono atvežtas 38 metų areštuotasis Marius M.

Valstybinį kaltinimą byloje palaikiusi Kauno apygardos Marijampolės prokuratūra teisiamuosius siūlė pripažinti kaltais, taip pat uždrausti kelerius metus dirbti mediko darbą ir iš jų priteisti nukentėjusiems padarytai žalai atlyginti tūkstantinius ieškinius.

Teisėjas R. Krušinys paskelbė kaltinamuosius išteisinantį nuosprendį, nes, teisėjo teigimu, valstybės kaltintojui nepavyko įrodyti, kad būtent E. Stumburevičienė ir G. Kėžys kalti, kad Marijampolės kalėjime mirė Marius M.

Anot teisėjo, teisiamųjų kaltę paneigė medicinos ekspertų, nepriklausomo eksperto gydytojo išvados, liudininkų parodymai, filmuota medžiaga. „Asmens kaltė turi būti aiškiai ir visiškai įrodoma, o ne galima ar nuspėjama“, – sakė teisėjas R. Krušinys. Jo teigimu, Mariaus M. mirtį lėmė visuma objektyvių ir subjektyvių veiksmų.

Ši byla atskleidė Lietuvos įstatymų spragas. Mariaus M. artimieji iš pradžių teisėsi su įkalinimo įstaiga, kurioje po sulaikymo minėtas asmuo mirė. Tačiau įstaigoje atliktas vidinis tyrimas ir filmuota medžiaga atskleidė, kad dėl šios mirties nėra kaltas netinkamas įstaigos ar jos darbuotojų darbas. Tuomet mirusiojo artimieji dėl Mariaus M. mirties asmeniškai apkaltino medikus, kurie tuo metu ten dirbo.

Todėl apkaltinti medikai turėjo skirti savo asmenines lėšas teisminėms išlaidoms, advokatams ir kelerius metus bylinėtis teismuose.

36 metų medicinos darbuotojos stažą turinti, ne kartą už gerą darbą įvertinta E. Stumburevičienė, išgirdusi teismo nuosprendį, sunkiai tramdė ašaras. Moteris neslėpė, kad šis laikotarpis jai, jos šeimai kainavo labai daug sveikatos, nekalbant jau apie materialinę žalą. Moters kalte netikėjo ir ją pažįstantys bendradarbiai, buvę ir esami pacientai, draugai.

Įkalinimo įstaigų medicinos darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkės pavaduotojas G. Kežys 32 metus atidavė darbui su nuteistaisiais ir buvo daug kartų skatintas už gerą darbą.

Savo narius visais būdais palaikiusi Įkalinimo įstaigų medicinos darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Vita Subačiutė džiaugėsi teisingumo pergale.

„Labai džiaugiamės teismo sprendimu. Teisingumas pagaliau nugalėjo. Šis atvejis rodo kokie neapsaugoti yra kalėjimuose dirbantys medikai. Įstaiga tokiais atvejais turėtų atstovauti savo darbuotojus teismuose, nes jie juk vykdė ne savo sugalvotas, o įstaigos pavestas užduotis. Teismai neturėtų net priimti asmeninių kaltinimų darbuotojams, kai jau buvo nustatyta, kad įstaigos ir jos darbuotojų kaltės nėra. Dabar sieksime, kad tokie įstatymai, leidžiantys teismais persekioti ir traumuoti darbuotojus būtų pakeisti,“- sakė V. Subačiutė.

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?