Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė atsakė dėl MMA

autorius Solidarumas
egle rad 2

2020 m. spalio 20 d. Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas” gavo Socialinių reikalų ir darbo viceministrės Eglės Radišauskienės atsakymą į Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” atsiųstą raginimą didinti Minimalią mėnesinę algą (MMA) iki 663 eurų, kuris buvo Vyriausybei įteiktas per profesinių sąjungų mitingą „Mūsų pasirinkimas – orus darbas, o ne vergovė”. Skaityti čia.

Viceministrė Eglė Radišauskienė profesinei sąjungai savo atsakyme pateikė informaciją, kad 642 eurų dydžio MMA yra apskaičiuotas pagal 2017 m. Trišalėje taryboje sutartą formulę.

2017 m. MMA apskaičiavimo formulė buvo susieta su EINAMŲJŲ METŲ šalies Vidutiniu darbo užmokesčiu (VDU) SU PRIEDAIS, o 642 eurų MMA buvo apskaičiuota pagal 2019 m. MMA paskaičiavimo formulę pagal prognozuojamą SEKANČIŲ metų VDU BE PRIEDŲ. 

Rašte nepateikus skaičiavimų teigiama, kad MMA didinimas iki 663 eurų, „gali paskatinti nedarbo augimą”.

Viceministrė Eglė Radišauskienė teigia, jog „MMA didinimas iki 663 eurų būtų rizikingas ir per daug optimistiškas”, nors jis buvo paskaičiuotas pagal tą pačią formulę, kuri nustatė 2018 m. ir 2019 m. MMA. 

Pateikiame visą Socialinės apsaugos ir darbo ministrės Eglės Radišauskienės atsakymą.

DĖL LIETUVOS PROFESINĖS SĄJUNGOS „SOLIDARUMAS“ KREIPIMOSI DĖL MITINGO „MŪSŲ PASIRINKIMAS – ORUS DARBAS, O NE MODERNI VERGOVĖ!” REIKALAVIMO DĖL MINIMALIOS MĖNESINĖS ALGOS DIDINIMO

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos specialistai Ministro Pirmininko pavedimu, įformintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanclerio 2020 m. spalio 8 d. rezoliucija Nr. S-4208 pagal kompetenciją išnagrinėjo Lietuvos profesinės sąjungos kreipimąsi dėl minimalaus darbo užmokesčio (toliau – MMA) didinimo iki 663 eurų.

Nustatydami MMA 2021 metams, Vyriausybės atstovai vadovavosi Darbo kodekso 141 straipsnio 3 dalimi, atsižvelgdami į šalies ūkio vystymosi rodiklius ir tendencijas, ir 2017 m. rugsėjo 21 d. Lietuvos Respublikos trišalės tarybos posėdyje suderinta formule.

Minėtame posėdyje buvo nutarta, kad MMA ir vidutinio darbo užmokesčio (VDU) santykis Lietuvoje atitiktų ketvirtadalio Europos Sąjungos (ES) šalių, turėjusių didžiausią MMA ir VDU santykį per pastaruosius trejus metus, MMA ir VDU santykių vidurkį.

Šiuos santykius, apskaičiuotus pagal tarp ES šalių suderintą metodiką, skelbia Eurostatas. Lietuvos banko ekspertai pataria, kad norint išlaikyti Lietuvos MMA apskaičiavimo metodikos logiką, reikėtų taikyti Eurostato nustatytą VDU apibrėžimą, t. y. iš VDU atimti nereguliarius priedus, premijas ir kt. Tuo atveju, jeigu formulė būtų tiksli, tuomet neliktų galimybės socialiniams partneriams derėtis.

Atkreipiame dėmesį, kad neatsargus MMA kėlimas gali paskatinti nedarbo lygio augimą šalyje, o pandemijos poveikis darbo rinkai prislopins darbo užmokesčio augimo tempą: šiemet VDU augs 6,5 proc., o 2021 m. jo augimo tempas bus iki 3,3 proc. 2020 m. prognozuojamas 8,8 proc. nedarbo lygis, 2021 m. – 7,9 proc., kai 2019 m. buvo 6,3 proc. Šiemet darbo našumo pokytis bus 0,4 proc., o 2021 m. sieks 1,9 proc., kai 2019 m. buvo 3,6 proc.

Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta ir į jau paskelbtas Lietuvos ekonominės raidos prognozes, manome, kad šiuo metu MMA didinimas iki 663 eurų būtų rizikingas ir per daug optimistiškas.

Viceministrė Eglė Radišauskienė

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?