Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas” siūlo tiek didinti bazinį dydį, kiek padidėjo minimali alga

autorius Solidarumas
solidarumas 1

Nors jau trys paskutinės Lietuvos Vyriausybės skelbia, kad krizė Lietuvoje pasibaigė, o Lietuvos ūkis toliau sėkmingai vystysis, apie 300 000 viešąsias paslaugas teikiančių Lietuvos darbuotojų to nejaučia.

2008 m. Lietuvoje dėl krizės pareiginės algos bazinis dydis, pagal kurį apskaičiuojami valstybinio sektoriaus darbuotojų atlyginimai, buvo sumažintas nuo 142 iki 130.5 eurų. Nepaisant to, kad Lietuvos biudžeto pajamos seniai viršijo ikirizinį lygį, o Lietuvos ūkis ir infliacija nuolatos auga, mokytojų, policininkų, karininkų, muitininkų, socialinių darbuotojų, valstybės tarnautojų ir net tokių svarbių gydymo įstaigų, kaip Nacionalinis vėžio institutas, darbuotojų atlyginimai nedidėjo!

Jei atlyginimai ir augo, tai vyko darbuotojų krūvio didinimo sąskaita, kai darbuotojai buvo atleidžiami, o likusiems užkraunami atleistųjų darbai, taip mažinant viešųjų paslaugų kokybę. Tokios „optimizacijos“ buvo naudingos tik įmonių vadovams, kurių atlyginimai dėl to augo daugiausiai.

2018 m. pareiginės algos bazinis dydis buvo padidintas iki 132.5 eurų, o Seimas 2017 m. priėmė nutarimą, raginantį Vyriausybę iki 2020 m. jį atkurti.

Tačiau nepaisant Seimo nutarimo Vyriausybės atstovai siūlo pareiginės algos bazinį dydį nuo 2019 m. didinti vos 1.5 euro t. y. tik truputį daugiau nei 1%!

Žinant, kad, pavyzdžiui, socialinių darbuotojų vidutinis koeficientas yra lygus 5, jų atlyginimai padidės tik 7.5 euro per mėnesį, o atskaičius mokesčius – dar mažiau.

Toks mažas atlyginimų didinimas ne tik prieštarauja Seimo nutarimui, bet ir nesprendžia viešųjų paslaugų problemų, kurios kyla, nes privačiame sektoriuje darbuotojų atlyginimai auga, todėl kvalifikuoti darbuotojai išeina dirbti ten.

Toks mažas bazinio dydžio padidinimas dar labiau paaštrins šias problemas, nes minimalus mėnesinis atlyginimas nuo 2019 m. bus didinamas 30 eurų t. y. 7.5% ir sieks 430 eurų per mėnesį. Todėl nekvalifikuotą darbą dirbančių privataus sektoriaus darbuotojų atlyginimai,priartės prie darbo užmokesčio, kurį gauna aukštos kvalifikacijos valstybinio sektoriaus darbuotojai.

Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ siūlo tiek didinti pareiginės algos bazinį dydį, kiek padidėjo minimali alga t. y. 7.5%, tuo pačiu įvykdant Seimo nutarimą iki 2020 m. atkurti bazinį dydį iki 142 eurų.

Reikia pagaliau Lietuvoje įdiegti Vakarų Europos šalyse jau seniai veikiančią atlyginimų indeksavimo tvarką ir vienu metu, vienoda proporciją didinti valstybinio sektoriaus darbuotojų atlyginimus ir minimalią mėnesinę alga, atsižvelgiant į infliaciją ir kitus ekonominius rodiklius.

Kalbos, kad tam nebus lėšų neturi pagrindo. 1996-1999 m. Lietuvos Vyriausybė tokiu būdu net didindavo budžeto pajamas, nes padidinus atlyginimus dėl padidėjusio vartojimo padidėja ir įplaukos į biudžetą.

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ generalinis sekretorius Ričardas Garuolis

0 komentaras
0

Palikti komentarą