„Lifosos” gamyklos laikinas konservavimas: šimtai darbuotojų gali būti atleisti

autorius Darius

2023 m. liepos 5 d. Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė kreipėsi į Ministrę Pirmininkę Ingridą Šimonytę, ragindama surasti visoms pusėms priimtiną sprendimą ir išsaugoti veikiančią AB „Lifosą“, nepaisant Europos Sąjungos įvestų sankcijų šios įmonės savininkui.

Ankstesnės pastangos parodė, jog AB „Lifosa“ gali sėkmingai dirbti be tiekimo iš Rusijos ir Baltarusijos, toliau veikti, gaminant svarbų žemės ūkiui produktą – fosforo trąšas, kurių trūksta visame pasaulyje, kad būtų išsaugotos darbo vietos, valstybės ir savivaldybės biudžeto pajamos.

LR Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei

Kopija; J.E. LR Prezidentui Gitanui Nausėdai

DĖL AB „LIFOSA“ ĮMONĖS KONSERVAVIMO

2023 m. liepos 3 d. AB „Lifosa“ valdantis vienas didžiausių trąšų gamintojų pasaulyje, Šveicarijoje veikianti bendrovė „EuroChem Group AG“ pranešė, kad dėl Europos Sąjungos įvestų sankcijų ir Vyriausybės paskirto administratoriaus veiklos nuo spalio mėnesio gamykla bus laikinai konservuojama. Įmonėje veikianti profesinė sąjunga informuoja, kad tokiu atveju darbo netektų 90 proc. iš 918 darbuotojų.   

AB „Lifosa“ yra didžiausias Kėdainių rajono darbdavys, suteikiantis darbą aukštos kvalifikacijos darbuotojams, kurių vidutinis atlyginimas viršija vidutinį šalies darbo užmokestį. Kartu įmonė yra svarbus mokesčių mokėtojas tiek į savivaldybės, tiek į nacionalinį biudžetą.

Uždarius įmonę net ir laikinai, darbuotojams būtų sunku susirasti darbą pagal jų kvalifikaciją, valstybei reikės skirti papildomas lėšas suteikiant socialinę paramą darbo netekusiems darbuotojams ir jų šeimoms, o valstybės ir savivaldybės biudžetas neteks mokestinių pajamų.

Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad nutraukus gamybos procesą, dėl chemijos pramonės technologijos  ypatumų, jo atkūrimas užsitęstų ne vienerius metus.

Norime pažymėti, kad AB „Lifosa“ metus laiko sėkmingai dirbo nenaudodama žaliavų iš Rusijos ir Baltarusijos.

AB „Lifosa“ darbuotojams netekus darbo pajamų išaugs pašalpų poreikis, kils sunkumų susimokėti už komunalines paslaugas, paimtas paskolas, blogės jų šeimų ir jų vaikų materialinė padėtis.

Kartu atkreipiame dėmesį, kad iš rinkos pasitraukus stambiam gamintojui, tikėtinas trąšų kainų augimas, kuris paveiks tiek žemės ūkio produkcijos savikainą, tiek derlingumą, o tai turės įtakos maisto produktų kainai parduotuvių lentynose.

Todėl prašome Vyriausybės, kartu su paskirtu administratoriumi ir su įmonės vadovybe rasti tinkamus sprendimus, būtinus įmonės tolesnei veiklai užtikrinti.

Siekiant užtikrinti, kad būtų išsaugotos darbo vietos, valstybės ir savivaldybės biudžeto pajamos, svarbaus žemės ūkiui produkto – fosforo trąšų gamyba, siūlome ieškoti tokio sprendimo, kad AB „Lifosa” galėtų veikti nepažeisdama įvestų sankcijų.

Pagarbiai

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė