Lygių galimybių tarnybos spaudos konferencija Seime

autorius Ričardas

2023 metų balandžio 14 d. Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ administratorė-teisininkė Laima Saulevičiūtė dalyvavo Seimo Spaudos spaudos konferencijoje, kurią surengė Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė, pateikusis visuomenei pristatė 2022 m. savo veiklos ataskaitą visuomenei. Pristatymo pabaigoje ji atsakė į dalyvių, spaudos atstovų klausimus.

Susitikimą moderavo LR Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius. Konferencijoje taip pat dalyvavo Diskrimacijos skyriaus vadovė Mintautė Jurkutė, Lygių galimybių integravimo grupės vadovė Vilma Gabrieliūtė.

Lygių galimybių kontrolierė bei tarnybos atstovai supažindino su Lygių galimybių tarnybos (toliau – Tarnyba) veikla. Pabrėžė, kad priimtos Lygių galimybių įstatymo pataisos sustiprino Lietuvos gyventojų apsaugą nuo diskriminacijos. Pokyčiai davė teigiamų rezultatų – Tarnyba tyrė skundus dėl galimo priekabiavimo vartotojų teisių srityje, galimos diskriminacijos šeiminės padėties (įtrauktos į socialinės padėties sudėtį (pagrindu. Daugiausia kreipimųsi gauta lyties pagrindu, sekančioje vietoje dėl negalios, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, etninės priklausomybės, amžiaus, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ir religinių pažiūrų bei lytinės orientacijos. Tarnybos teisininkai suteikė 1070 teisinių konsultacijų. Tarnybos ekspertės (-ai) vedė mokymus įvairiais klausimais, kuriuose dalyvavo 684 dalyviai (-ės). Taip pat atliko 15 darboviečių vertinimą pagal Lygių galimybių liniuotės kriterijus. Atlikta atlikta ir besikreipusių asmenų analizė ir nustatyta, kad iš 1686 besikreipusių į Tarnybą, moterys sudarė 38 procentus, vyrai 31 procentą, juridiniai asmenys 28 procentus ir 3 procentai anoniminių pareiškimų.

 Išanalizuota lygių galimybių padėtis Lietuvoje, pagal lyčių lygybę Lietuva užima 20-tą vietą tarp 27 valstybių. Šaliai iš viso skirta 60,6 balo iš 100 galimų. Nustatyta, kad didžiausią skurdo riziką Lietuvoje patiria bedarbiai (50 proc.), 65 metų amžiaus ir vyresnės moterys sudaro 45 proc. Labiausiai skursta vieniši asmenys (51 proc.), mamos bei tėvai, vieni auginantys vaikus (51 proc.), pensininkai (39 proc.). Vertinant LGBTI plius asmenų teisių užtikrinimą, Lietuva užima 35 vietą tarp 49 Europos ir Artimųjų Rytų regiono valstybių. Pažymėtina, kad 2022 m. šalies gyventojai (-os) labiausiai nenorėjo gyventi kaimynistėje su romais (59 proc.), iš įkalinimo įstaigų išėjusiais asmenimis (58 proc.), asmenimis su psichikos negalia (48 proc.).

Lygių galimybių kontrolierė  nurodė rekomendacijas gerinant Lygių galimybių tarnybos darbą, tai Orios partnerystės įstatymo priėmimas, reikalingos investicijos į visuomenės teisinio raštingumo ir gebėjimus atpažinti diskriminaciją didinimą, peržiūrėti teisinį reguliavimą, apibrėžiantį  seksualinį smurtą, stiprinti seksualinio smurto prevenciją, didinti finansavimą, kad Tarnyba būtų finansiškai nepriklausoma ir pajėgi atlikti jai pavestas ir vis plečiamas funkcijas. Prelegentai atsakė į korespondentų ir dalyvių klausimus.

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?