Neįgalieji nori ir gali dirbti, bet rasti darbą atviroje darbo rinkoje – sudėtinga

autorius Ričardas

2023 balandžio 4 d. Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” atstovai lankėsi VšĮ „Aksida”, kur susitiko su įmonės darbuotojais,  įmonės profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininke Birute Auryliene, direktore Kristina Ozubėniene.

VšĮ „Aksida” – viena iš tų įmonių, kurios nuo 2023 m. sausio 2 d. neteko socialinės įmonės statuso. Įmonė yra įkurta 1953 m., ir priklausė Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungai. Pastaruoju metu įmonėje dirba 69 darbuotojai, tame tarpe –   60 su negalia. „Aksida“ savo gamybinę veiklą orientuoja į įvairios paskirties pakuočių ir imlaus rankų darbo reikalaujančių produktų gamybą pagal užsakymus iš savo ir užsakovo medžiagų.

Lankantis įmonėje, vyko darbai: viename ceche prie stalų buvo pakuojamos kosmetikos priemonės amerikiečių įmonei,  kitame – užuolaidų karnizams  bei tinklams skirtos smulkios detalės.

Profesinės sąjungos pirmininkė Birutė Aurylienė sakė, jog labiausiai žmonės jaudinasi dėl to, ar pasikeitus įmonės statusui, įmonė vis dar gyvuos, o darbuotojai, nors jų liko daug mažiau, nei prieš kelis dešimtis metų, turės darbo.

Rasti darbą atviroje darbo  rinkoje negalią turinčiam žmogui yra sudėtinga, beveik neįmanoma. Susitikime dalyvavusi regėjimo negalią turinti jauna moteris, sakė, jog turėdama ikimokyklinio ugdymo pedagogės specialybę, darbo Šiauliuose pagal profesiją negalėjo rasti. Pavyko įsidarbinti „Aksidoje“.

Įmonės direktorė sakė, jog verslo požiūris į neįgalius žmones Lietuvoje vis dar labai neigiamas, tuo tarpu užsienio verslininkų požiūris yra kitoks. „Aksida“ ieško užsakymų ir  teikia paslaugas stambioms gamybinėms įmonėms, todėl ir užsakymai priklauso nuo bendros ekonominės situacijos šalyje bei užsienyje.

Panaikinus socialinių įmonių įstatymą bei socialinių įmonių statusą, įmonė vis dar gauna kompensacijas už neįgaliųjų žmonių įdarbinimą, tačiau kompensacija už įdarbintus  40 proc. ir 45 proc. darbingumą turinčius žmones bus mokama tik trejus metus. Jokių kompensacijų įmonė negauna ir jeigu įdarbina pensinio amžiaus neįgalius žmones.

Įmonei sėkmės nepridėjo ir išaugusios elektros energijos kainos.  Į klausimą, ar įmonė neketina įsirengti saulės baterijas, direktorė atsakė, jog tai tikrai padėtų mažinti sąnaudas, bet saulės baterijoms įrengti reikalingos lėšos, kurias tik vėliau būtų galima atgauti, o tokių lėšų įmonė šiuo metu neturi.