Pasirašyta atnaujinta Nacionalinė sveikatos sistemos kolektyvinė sutartis

autorius Ričardas

2022 m. spalio 18 d. Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys ir devynios medikus atstovaujančios profesinių sąjungų organizacijos pasirašė susitarimą dėl pernai sudarytos Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos (LNSS) šakos kolektyvinės sutarties atnaujinimo.

Siekiant didinti LNSS biudžetinių sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų darbo užmokestį nuo kitų metų didinami minimalūs pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientai. Priklausomai nuo pareigybės lygio ir profesinio darbo patirties, koeficientai šiems darbuotojams didėja nuo 0,5 iki 1,25 punkto. Pasikeitimai galioja tik LNSS šakos kolektyvinę sutartį pasirašiusiems profesinių sąjungų nariams.

Padidinus koeficientus, įskaitant bazinio atlyginimo dydžio augimą, LNSS veikiančių biudžetinių įstaigų darbuotojų, Šakos kolektyvinę sutartį pasirašiusių profesinių sąjungų narių, darbo užmokestis nuo 2023 m. sausio 1 d. turėtų didėti vidutiniškai apie 14 proc., o atskaičius mokesčius – turėtų didėti vidutiniškai 153–165 eurų.

Viešųjų asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų vidutinis darbo užmokesčio augimas kitąmet turėtų siekti apie 8 proc. Gydytojo atlyginimas atskaičius mokesčius turėtų didėti vidutiniškai 160–180 eurų, slaugytojų – 85–100 eurų, rezidentų – apie 160 eurų.

Slaugytojams ir akušeriams su aukštuoju universitetiniu slaugytojo ir (ar) akušerio išsilavinimu, taip pat inžinerines, technines, ekonomines funkcijas vykdančiam personalui, medicinos psichologams ir socialiniams darbuotojams ir kitiems sveikatos priežiūros specialistams, farmacijos specialistams su aukštuoju universitetiniu išsilavinimu, atsižvelgiant į pareigybės aprašyme keliamus reikalavimus išsilavinimui ir kvalifikacijai, 10 proc. didėja pagrindinio darbo užmokesčio pastovioji dalis, kuri yra nustatoma nuo mažiausios gydytojo vieno etato pagrindinio darbo užmokesčio pastoviosios dalies. 

Atnaujintoje kolektyvinėje sutartyje taip pat aiškiai įtvirtinta, kad aktyvus budėjimas, kai darbuotojas privalo būti darbovietėje, būti darbdavio žinioje ir prireikus nedelsiant atlikti savo pareigas, yra laikomas darbo laiku ir už jį yra mokamas darbo užmokestis.

Medikai, dirbantys ugdymo įstaigose penkias dienas per savaitę, galės atostogauti 40 darbo dienų ne tik mokinių atostogų metu, bet ir kitu metu, jeigu ugdymo įstaigoje bus užtikrintas nepertraukiamas sveikatos priežiūros paslaugų teikimas ir nenukentės tokių paslaugų prieinamumas bei kokybė.

Greitosios medicinos pagalbos darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkei Jolantaio Keburienei pavyko pasiekti, kad būtų pagerintos darbo sąlygas Greitosios medicinos pagalbos darbuotojams, nes LNSS yra reglamentuota fiziologinių pertraukų trukmė ir periodiškumas: turės būti skiriamos ne trumpesnės kaip 20 minučių fiziologinės pertraukos bent kas 3 valandas. Į kolektyvinę sutartį įtraukta rekomendacija darbdaviui pakeisti budintį ekipažą darbo aplinkoje, kurioje nėra sąlygų tenkinti būtinuosius fiziologinius poreikius daugiau negu 4 valandas.

Sutartis užtikrina visų profesinių sąjungų narių – LNSS įstaigų darbuotojų – socialines garantijas, stabilų darbo užmokesčio kilimą bei papildomas garantijas, nei numato šiuo metu galiojantis Darbo kodeksas. 

LNSS šakos kolektyvinės sutarties pakeitimai įsigalios nuo kitų metų pradžios. Šią sutartį skaityti čia.

„Šiandien pasirašyta LNSS šakos kolektyvinės sutarties dalis. Norime pasidžiaugti, kad šių metų biudžete Vyriausybė skyrė pinigų viešųjų įstaigų sveikatos priežiūros darbuotojų atlyginimams didinti pagal šakos sutartyje suderėtą atlyginimų skaičiavimo formulę. Kaip ir pernai, ištvėrėme audringas diskusijas ir kartu su devyniomis profesinėmis sąjungomis ir Sveikatos apsaugos ministerija radome bendrus prioritetus. Dalis klausimų lieka atvirų – kvalifikacijos finansavimas, darbo krūviai, darbo įrankiai, kas ir sąlygoja darbuotojų perdegimą. Tikimės prie šių klausimų grįžti ateityje“, – sako Regina Jarošienė, Lietuvos medicinos įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos ,,Solidarumas“ pirmininkė.

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?