2025 m. liepos 11 d. Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė ir jos pavaduotojai Jovita Pretzsch ir Ričardas Garuolis Vilniaus M. Romerio universitete dalyvavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos surengtame susitikime -konsultacijoje su socialiniais partneriais ir pilietine visuomene aptarti Lietuvos pirmininkavimo 2027 metais Europos Sąjungos (ES) Tarybai prioritetus.
Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Aušra Putk ir kiti ministerijos atstovai atskleidė šiuo metu vykstančias svarbiausias diskusijas dėl ES ateities ir priminė, kad Lietuva pirmininkavimo metu gali kelti savo temas, kurios sulaukusios kitų ES valstybių palaikymo galėtų būti gvildenamos pirmumo tvarka, bei paprašė socialinių partnerių pateikti savo pasiūlymus.
Po to, susitikimo dalyviai pasiskirstė į tris darbo grupes ir aptarė šiuos klausimus:
- Kokybiškas darbas, įgūdžių atitikimas darbo rinkai, kartų solidarumas;
- Lygios galimybės ir lyčių lygybė;
- Kokybiška socialinė apsauga, kokybiškos, įperkamos ir prieinamos viešosios paslaugos.
Konsultacijų metu buvo siekiama išskirti opiausius iššūkius ir ieškoti galimų sprendimo būdų ES mastu.
Po diskusijų kiekvienos grupės moderatoriai pateikė apibendrintą nuomonę.
Kuriant kokybiškas darbo vietas buvo pažymėta imigracijos į Europos Sąjungą svarba, būtinybė įdarbinant ES valstybėse lengviau pripažinti ne tik ES valstybių, bet ir trečiųjų šalių diplomus, palengvinti leidimų išdavimą ES šalių piliečiams dirbti ES erdvėje, kompensuoti šalims, iš kurių išvyko darbuotojai, jų parengimui skirtas išlaidas, skatinti socialinį dialogą, priimant socialinio dialogo įstatymus bei kt.
Darbo grupė, dirbusi lygybės klausimais, pasiūlė priimti ES mastu Stambulo konvenciją, kuri Lietuvoje dar nėra priimta, skirti daugiau lėšų keisti požiūrį į lyčių stereotipus bei pritaikyti pažangiausių šiais klausimais Nyderlandų, Švedijos ir Ispanijos patirtį Europos mastu.
Trečia grupė kaip prioritetus nurodė pajamų ir regioninę nelygybę, būsto prieinamumo trūkumą jaunoms šeimoms, pensininkų, neįgaliųjų, dirbančiųjų ir energetinį skurdą, nepakankamą viešųjų paslaugų (švietimo, ikimokyklinio ugdymo, sveikatos apsaugos, transporto) prieinamumą skirtinguose regionuose bei pasiūlė šiems klausimų sprendimui skirti europines lėšas bei ES mastu populiarinti šias problemas geriau sprendžiančių ES valstybių patirtį.
Viceministrė A. Putk pasakė, kad Lietuvos pirmininkavimas yra galimybė stiprinti Lietuvą Europoje ir tai ne tik iššūkis, bet ir išskirtinė proga formuoti politinę darbotvarkę, kelti Lietuvos autoritetą ir kurti socialiai teisingesnę Europą.
Ji pasidžiaugė, kad Lietuva gali prisidėti prie šio svarbaus proceso, ir pranešė, jog ketina ateityje surengti dar vieną panašų susitikimą, kad šie klausimai būtų geriau aptarti ir pateikti geresni pasiūlymai.