Profesinėms sąjungoms svarbu turėti savo strategiją

autorius Solidarumas
11207281 1063514556996828 859469296798125184 n

Balandžio 28-30 d. Lietuvoje LPS „Solidarumas“ kvietimu viešėjęs Vokietijos profesinių sąjungų DGB atstovas, buvęs socialinis atašė Baltijos šalims, teisininkas Rolfas Jaegeris vertindamas Lietuvos mokslininkų parengtą naująjį darbo kodeksą sako, jog geriau mokytis iš klaidų, kurias padarė kiti žmonės, nei patiems jas daryti. Jis ragina neskubėti ir visas pozicijas gerai išdiskutuoti su socialiniais partneriais. Kartais permainos yra būtinos, vien tik joms priešintis – nėra išmintinga, geriau jas sutikti konstruktyviai, diskutuoti ir surasti kompromisus. 

Kai keičiasi sistema negali matyti tolimų rezultatų. Profesinėms sąjungoms labai svarbu taip pat žiūrėti į priekį ir turėti savo strategiją.

Vokietijoje istoriškai veikia dvejopa darbuotojų atstovavimo sistema – tai yra darbo tarybos ir profesinės sąjungos. Jų funkcijos yra aiškiai atskirtos. Darbo tarybos atsakingos už darbuotojų informavimą ir konsultavimą, tuo tarpu, pagrindinė profesinių sąjungų funkcija – derėtis dėl kolektyvinės sutarties. Tačiau toks modelis veikia tik tuomet, jeigu yra stiprios profesinės sąjungos, yra tarpusavio pasitikėjimas ir bendradarbiaujama.

Paklaustas apie tai, ar geriau būtų pakeisti kai kuriuos dabartinio Darbo kodekso straipsnius, nei keisti visą sistemą, pašnekovas sakė, jog kartai geriau sukurti visą sistemą iš naujo, nei vieną dalį nugriauti, nes gali sugriūti visa sistema.  

Pašnekovas sakė, jog detalesnius savo vertinimus pateiks vėliau, kai detaliai susipažins su visu Darbo kodeksu tekstu. Esminis dalykas yra tai, kad profesinės sąjungos turi ne silpnėti, bet stiprėti, nes Lietuvoje jos nėra gausiai atstovaujamos. Turi būti sudarytos kuo geresnės sąlygos darbuotojų informavimui ir konsultavimui.

Viešėdamas Lietuvoje R.Jeageris susitiko su LPS „Solidarumas“ pirmininke Kristina Krupavičiene, atsakingąja sekretore Jovita Pretzsch, vyr. teisininku Petru Grėbliausku, lankėsi LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje, Vokietijos ambasadoje.

Parengė D.Kvedaraitė

0 komentaras
0

Palikti komentarą