Reformos tikslas- didinti ne visų viešojo sektoriaus darbuotojų, o tik vadovų atlyginimus!

autorius Ričardas

2023 m. spalio 11 d. Vidaus reikalų viceministrė Sigita Ščajavienė atsiuntė atsakymą į Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” kreipimąsi „Dėl viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimo”. Kreipimąsi skaityti čia.

Viceministrė savo rašte duoda suprasti, kad didžiausia viešojo sektoriaus problema yra ne per maži visų viešąsias paslaugas teikiančių darbuotojų atlyginimai, o tik vadovų atlyginimai, kuriuos planuojama labai padidinti. Ji rašo, kad Valstybės tarnybos įstatymo, kuris įsigalios nuo 2024 m. sausio 10 d., „vienas iš pagrindinių tikslų yra stiprinti įstaigų vadovų grupę – suformuojant profesionalių vadovų korpusą, apmokamą konkurencingu atlygiu”.

Pasak viceministrės vadovams bus suteikta daugiau galių, nes „įgyvendinus Įstatymo nuostatas daugiau diskrecijos bus suteikta vadovams, tiek formuojat savo komandas, tiek ir nustatant darbo užmokestį, skatinimo priemones”.

S. Ščajavienė iš dalies pritaria profesinių sąjungų nuomonei ir kritikuoja dabartinę ir buvusią Vyriausybes, teigdama, kad anksčiau buvęs bazinis pareiginis algos kasmetinis didinimas „nėra susijęs su jokiais objektyviais ekonominiais darbo rinkos rodikliais, neatliepia nei darbo užmokesčio pokyčių darbo rinkoje tendencijų, nei turi sąlyčio taškų su šalies ekonomine situacija”, tačiau, skirtingai nei Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas”, nesiūlo didinti bazinį pareiginės algos dydį daugiau nei auga infliacija, o pritaria darbo užmokesčio fondo „įšaldymui” viešojo sektoriaus įstaigose trejiems metams.

Nepaisant to, viceministrė savo atsakymą baigia taip: „Suprantame Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ susirūpinimą ir pritariame raginimui kaip įmanoma sparčiau didinti viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimus. Tai dabartinė Vyriausybė nuosekliai daro ir darys toliau, atsižvelgdama į valstybės finansinius pajėgumus ir galimybes”.

Visą atsakymą skaityti žemiau.

DĖL LIETUVOS PROFESINĖS SĄJUNGOS „SOLIDARUMAS“ KREIPIMOSI „DĖL VIEŠOJO SEKTORIAUS DARBUOTOJŲ ATLYGINIMŲ DIDINIMO“


Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijoje gautas Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos persiųstas Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ kreipimasis „Dėl viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimų didinimo“. Ministerija pagal kompetenciją teikia informaciją apie numatomos pokyčius viešajame sektoriuje.

Įgyvendinant Aštuonioliktosios Lietuvos Respublikos Vyriausybės programą, kuriai pritarta Lietuvos Respublikos Seimo (toliau – Seimas) 2020 m. gruodžio 11 d. nutarimu Nr. XIV72, 2023 metų gegužės 25 d. priimtas Valstybės tarnybos įstatymas Nr. XIV-1985 (toliau – Įstatymas), kuris pilna apimtimi įsigalios 2024 metų sausio 1-ąją dieną ir kurio vienas iš
pagrindinių tikslų yra stiprinti įstaigų vadovų grupę – suformuojant profesionalių vadovų korpusą, apmokamą konkurencingu atlygiu
( čia ir toliau redakcijos paryškinimai), vykdyti centralizuoto vadovų ugdymo politiką ir įgyvendinti karjeros valdymą.

Šio Įstatymo priėmimas taip pat leis priimti duomenimis grįstus sprendimus darbo apmokėjimo konkurencingumui didinti, kas kelerių metų ateinančiame laikotarpyje, į valstybės ir savivaldybių institucijas leistų pritraukti kompetentingus ir motyvuotus vadovus, kurie padėtų padidinti valstybės tarnybos prestižą visuomenės akyse, didintų konkurencines galimybes su privačiu sektoriumi ir atlieptų piliečių lūkesčius, kurie nuolat didėja dabartiniame amžiuje prie besikeičiančių technologinių, ekonominių ir geopolitinių aplinkybių.

Įgyvendinus Įstatymo nuostatas daugiau diskrecijos bus suteikta vadovams, tiek formuojat savo komandas, tiek ir nustatant darbo užmokestį, skatinimo priemones, motyvuojat ir siekiant išlaikyti darbuotojus valstybės tarnyboje, dėl kurių vis dar juntama didelė konkurencija su privačiu sektoriumi, kuris daro didelę įtaką geriausių protų nutekėjimui iš valstybės tarnybos.

Vadovai geriausiai pažįsta savo darbuotojus ir gali, o šio Įstatymo apimtyje ir turės didesnę laisvę užtikrinti sklandžią, efektyvią ir į rezultatus orientuotą darbo kultūrą su pagal darbo apimtis adekvatų, orų ir konkurencingą atlyginimą.

Įstatymo ir su juo susijusių įstatymų pakeitimais pertvarkoma valstybės politikų, valstybės pareigūnų, teisėjų, valstybės tarnautojų atlygio sistema. Pakoreguota kategorijų pareiginės algos (atlyginimo) bazė ir ji susieta su vidutiniu mėnesiniu bruto darbo užmokesčiu.

Naujojo bazinio dydžio peržiūrėjimas kas trejus metus (pirmą kartą – 2025 metams) atlieps ekonominius pokyčius ir padės išvengti valstybės institucijose ir įstaigose mokamo darbo užmokesčio atotrūkio tiek nuo darbo rinkos, tiek nuo privataus sektoriaus, be to taip bus išvengta iki šiol galiojančios atlygio sistemos priklausomybės nuo Seimo kasmet tvirtinant valstybės biudžetą nustatomo pareiginės algos bazinio dydžio, kuris nėra susijęs su jokiais objektyviais ekonominiais darbo rinkos rodikliais, neatliepia nei darbo užmokesčio pokyčių darbo rinkoje tendencijų, nei turi sąlyčio taškų su šalies ekonomine situacija.

Valstybės tarnautojų atlyginimams daro įtaką ir Seimo priimami sprendimai dėl nepamokestinamo pajamų dydžio (NPD), kurį planuojama didinti su Valstybės biudžeto projektu, kuris artimiausiu metu bus teikiamas Seimui.

Suprasdami profesinių sąjungų nuogąstavimus dėl „vadovų-valdovų“, pabrėžiame, kad nuo šiol kartu su darbo sąlygų pagerinimu, vadovų pečius užguls ir daug didesnė atsakomybė ir atskaitingumas už racionalų ir efektyvų išteklių panaudojimą, siekiant įstaigai iškeltų tikslų.

Naujoje Įstatymo redakcijoje – centralizuotas įstaigų vadovų atrankų ir karjeros valdymas, sistemiškas aukštesniųjų vadovų strateginių kompetencijų ugdymas, susitarimas dėl vadovo veiklos tikslų bei rezultatų. Suformuota stipri valstybės tarnybos politiką įgyvendinanti institucija – Viešojo valdymo agentūra (VVA), kuri užtikrins, kad pokyčiai į įstaigas ateitų kuo sklandžiau: teiks metodinę pagalbą, konsultacijas, vykdys stebėseną.

Tad šie pokyčiai leis į vadovų korpusą pritraukti tik pačios aukščiausios kvalifikacijos ir motyvacijos vadovus, kurie gebės rasti tvarų ryšį su savo darbuotojais ir gebės užtikrinti racionalų darbo užmokesčio nustatymą.

Apibendrinat tai kas išdėstyta šiame rašte aukščiau ir Jūsų kreipimesi, suprantame Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ susirūpinimą ir pritariame raginimui kaip įmanoma sparčiau didinti viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimus. Tai dabartinė Vyriausybė nuosekliai daro ir darys toliau, atsižvelgdama į valstybės finansinius pajėgumus ir galimybes.


Vidaus reikalų viceministrė Sigita Ščajavienė

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?