Rezoliucija dėl vandentvarkos reformos

autorius Jovita

Lietuvos vandentvarkos įmonių darbuotojų profesinė sąjunga ,,Solidarumas“ 2023m. Lapkričio 28d. Lietuvos Respublikos Seime organizavo konferenciją ,,Vandentvarkos reformos iššūkiai ir prioritetai“, kurioje buvo diskutuojama apie vandentvarkos įmonių įgalinimą dirbti tvariai. Džiugu yra tai, kad šiuo metu yra depolitizuotas vandens kainos nustatymas, įteisinti individualūs gręžiniai, o įstatyme patvirtintas įmonių jungimas nėra prievartinis.

Nerimą kelia tai, kad vandentvarkos įmonių infrastruktūra yra pasenusi ir nuolat nusidėvinti, o Europos Sąjungos Sanglaudos fondo lėšos eilę metų buvo skiriamos vandentvarkos infrastruktūros sukūrimui ir plėtrai, bet ne remontui ir atnaujinimui.

Manome, kad svarbu, norint išlaikyti vandentvarkos sektorių tvarų, kuris užsiimtų tik vandens tiekimu ir nuotekų valymu, visi vieši vandens tiekėjai turi būti valstybės arba savivaldybės nuosavybėje ir likti nacionalinio saugumo svarbos įmonės. Todėl mes pritariame tam, kad jungiant ir/ar reorganizuojant vandentvarkos įmones būtų teisė jungti tik vandentvarkos įmones ir nepritariame skirtingo pobūdžio įmonių sujungimui.

Siūlome išdiskutuoti ir patobulinti garantinio vandens tiekėjo veiklas, o numatytas privalomąsias kaupiamąsias 2 proc. lėšas nuo įmonės apyvartos neperduoti garantiniam tiekėjui, o naudoti įmonės vandentvarkos infrastuktūros atnaujinimui.

Paviršinių nuotekų valdymas ir tvarkymas yra gatvių, skverų, kelių, infrastruktūros elementas, todėl siūlome nedelsiant pradėti diskusijas dėl paviršinių nuotekų tvarkymo. Išlieka aktualus individualių valymo įrenginių ir septinių duobių suregistravimas.

Mes siekiame, kad sektorius veiktų savarankiškai ir tvariai, o iš savo veiklos pajamų gebėtų vykdyti investicijas ir plėtrą, bei teikti kokybiškas paslaugas. Šio sektoriaus darbuotojai turėtų būti nuolat mokomi, o jo veiklos viešinamos.

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas (EESRK), yra parengęs nuomonę dėl „Vandens nepritekliaus”, kurioje yra akcentuojama, kad Vandens ir sanitarijos paslaugos turėtų būti tvarios, teisingos, veiksmingos, aukštos kokybės ir įperkamos visiems, o ypač su pažeidžiamiems vartotojams. EESRK akcentuoja, kad turi būti užtikrinta visuotinė gyventojų teisė į aukštos kokybės geriamąjį vandenį ir sanitarines paslaugas už teisingą kainą ir turėtų būti laikoma viešąja gėrybe, o ne tik preke, todėl ji neturėtų būti reguliuojama bendrosios rinkos taisyklėmis.

EESRK pabrėžia, kad ES ir valstybių narių vandens politika, pavyzdžiui, geriamojo vandens ir miesto nuotekų valymo srityje, turėtų būti vykdoma kartu atliekant sisteminius vandens sektoriaus darbuotojų poreikių tyrimus, įskaitant reikiamos kvalifikacijos, darbo jėgos tobulėjimo ir profesinės sveikatos bei saugos valdymo klausimus. Šie tyrimai turėtų būti vykdomi kartu su sektoriaus socialiniais partneriais.

Lietuvos vandentvarkos darbuotojų profesinė sąjunga „Solidarumas” akcentuoja socialinio dialogo svarbą, vykdant vandentvarkos reformą, ypač įmonių jungimosi ir/ar reorganizavimo atvejais. Profesinių sąjungų dalyvavimas yra svarbus, kai sprendžiami darbuotojų darbo vietų išsaugojimo, atlyginimų ir kvalifikacijos klausimai.

Rezoliucija išsiųsta:

Lietuvos Respublikos premjerei p. Ingridai Šimonytei

Lietuvos Respublikos Aplinkos ministrui p. Simonui Gentvilui

Kopija:

Lietuvos vandens tiekėjų asociacijos prezidentui p. Broniui Miežutavičiui,

Atsakingos vandentvarkos asociacijos ,,Vandens jėga“ prezidentui p. Egidijui Anuliui

Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentui p. Mindaugui Sinkevičiui

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?