Seimo narys K. Masiulis įžeidė profesines sąjungas

autorius Ričardas

2023 m. balandžio 5 d. Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ koordinacinės tarybos narė Lina Urbanovičienė dalyvavo nuotoliniame Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto posėdyje, kuriame buvo svarstomos valstybės tarnybos pataisos, kurias pateikė Vidaus reikalų ministerija.

Profesinių sąjungų atstovai nepritarė pasiūlymams susilpninti socialinį dialogą valstybinėse įstaigose ir mažinti profesinių sąjungų galias.

Vidaus reikalų ministerijoje pateiktose pataisose siūloma atimti iš profesinių sąjungų teisę jų atstovams dalyvauti vadovų atrankose, profesinės sąjungos narių tarnybinės veiklos vertinimuose, o metų pabaigoje įvertinti vadovo darbą.

Profesinių sąjungų atstovai nepritarė pasiūlymui trumpinti profesinių sąjungų lyderiams skirtas  apmokamas 100 darbo valandas profsąjunginei veiklai iki 60 darbo valandų per metus, nes šis laikas yra naudojamas įstaigos problemoms spręsti.

Ypač profesinių sąjungų atstovus nustebino ir papiktino Seimo valdančiosios TS-LKD frakcijos narys Kęstutis Masiulis, kuris profesines sąjungas pavadino „klubu“,  o profsąjunginę veiklą – „hobiu“.  

Šis ilgametis Seimo narys atskleidė, kad visiškai nesupranta kas yra profesinės sąjungos ir europinis socialinis dialogas.

Jis pareiškė, kad „griežtai“ nepritaria, kad profesinės sąjungos galėtų vertinti vadovą, nes, pasak jo, tarp darbuotojų t. y. darbo kolektyvo ir įstaigos neva egzistuoja prieštaravimai.

Matyt pamiršęs, kad valstybinės įstaigas vadovas irgi yra darbuotojas K. Masiulis tvirtino, kad profesinės sąjungos gina darbuotojų ir darbo kolektyvo, o vadovas – įstaigos interesą.

Tokiu savo pasisakymu jis davė suprasti, kad vadovas neva nori, kad įstaiga sėkmingai veiktų, o darbuotojai, darbo kolektyvas tam priešinasi.                    

Nors Lietuvoje profesinių sąjungų atstovai ne vienerius metus dalyvauja vadovų atrankose K. Masiulis, nepateikęs jokių pavyzdžių, teigė, kad leidus profesinės sąjungos atstovams dalyvauti vadovų atrankose, bus išrenkami netinkami kandidatai.

Stebino tai, kad save dažnai europietišku vadinantis Seimo narys abejojo Europos Sąjungos institucijų kompetencija ir nepritarė jų raginimams Lietuvoje stiprinti europinį socialinį dialogą ir plėsti kolektyvinių sutarčių aprėptį.

Pasak europinių institucijų, būtent socialinis dialogas, kai yra kuo plačiau įtraukiamos profesinės sąjungos, padeda daug sėkmingiau išspręsti visas kylančias problemas.

Profesinių sąjungų atstovai pateikė Seimo nariui ir Skandinavijos šalių sėkmės pavyzdį.

Šiose šalyse profesinių sąjungų dalyvavimas valdant tiek privačias, tiek valstybines įmones yra didžiausias Europoje, tačiau dėl to, skirtingai nei mano Seimo narys, šių šalių teikiamų paslaugų ir prekių kokybė yra ne viena žemiausių, o viena aukščiausių pasaulyje, o šių šalių ekonomikų konkurencingumas nepalyginamai aukštesnis nei Lietuvos, kurioje kolektyvinių sutarčių aprėptis ir darbuotojų narystė profesinėse sąjungose yra viena mažiausių Europos Sąjungoje.

Šie argumentai Seimo nariui įspūdžio nepadarė. K. Masiulis paprašė jo nemokyti, nes jis esą „mokė personalo vadybos“ ir teigė žinantis daugybę įmonių, kuriose nėra profesinių sąjungų, bet „klimatas“ jose yra „nuostabus“.

Nepaisant to, kad Darbo ginčų komisijose kiekvienais metais vyksta daugybė bylų dėl darbuotojų teisų pažeidimų, kurias padarė vadovai, o dauguma šių bylų išsprendžiamos darbuotojo naudai, Seimo narys tvirtino, kad neva kiekvieno vadovo „pats didžiausias rūpestis“ yra gero „klimato“, įmonėje sudarymas.

Seimo narys teigė, kad vien tai, jog įmonėje darbuotojai dirba, jau yra įrodymas, kad jų darbo sąlygos yra puikios, nes kitaip jie ten nedirbtų, pamiršdamas, kad Lietuva pagal emigrantų skaičių tūkstančiui gyventojų pirmauja pasaulyje.  

Įdomu, kad šiems savo nekompetencija skandalingiems, nepagarbiems, profesines sąjungas įžeidžiantiems  ir europinį socialinį dialogą niekinantiems Seimo nario teiginiams nuolatos savo galvos linksėjimu pritarė ir Vidaus reikalų viceministrė Sigita Ščajevienė, kuri yra viena iš Valstybės tarnybos įstatymo pataisų autorių.

Visą Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto posėdį žiūrėti čia.

Skandalingą K. Masiulio pasisakymą žiūrėti nuo 1 val. 32 min.

Valstybės tarnybos įstatymo pataisos bus toliau svarstomos Seime.

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?