Šiemet dėl išaugusių kainų daugiau darbuotojų atostogaus namuose

autorius Ričardas

Europos statistikos departamento (Eurostat) duomenys rodo, kad 2023 m. vasarą besitęsiant pragyvenimo išlaidų krizei, kurią visame pasaulyje sukėlė praėjusių metų kainų šuolis, darbuotojų šeimoms gresia didžiausias kada nors užfiksuotas atostogų ir apgyvendinimo išlaidų padidėjimas.

Atostogų pasiūlymų, skirtų atostogauti šalyje ar užsienyje, kaina nuo 2023 m. sausio iki gegužės visoje ES padidėjo 12,4 proc., o praėjusiais metais padidėjo 11,5 proc.

Tai didžiausias atostogų kainų padidėjimas nuo 1996 m., kai buvo pasiekti atostoginių kelionių kainų rekordai.

Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) ir Europos profesinių sąjungų instituto (ETUI) atlikta Eurostato duomenų analizė atskleidė, kad labiausiai atostogos pabrango Estijos, Prancūzijos, Bulgarijos, Švedijos, Čekijos darbuotojams, kurios jiems tapo brangesnės 18–31 proc..

Keturiolikos ES valstybių darbuotojams, kurie uždirba minimalų atlyginimą, atostogos vidutiniškai pabrango daugiau nei jų mėnesio atlyginimas!

Remiantis naujausiais Eurostato duomenimis, maždaug 19,5 % ES valstybių darbuotojų negali sau leisti savaitei išvykti iš namų.

Daugiausia darbuotojų, negalinčių sau leisti tokių atostogų, yra Rumunijoje (43 %), Graikijoje (37 %), Vengrijoje (34 %), Italijoje (31 %), Kroatijoje (31 %) ir Kipre (30 %).

Lietuvoje beveik 23 proc. darbuotojų negali sau leisti atostogauti ne namuose.

Darbuotojams, kurie bus priversti praleisti atostogas namuose, išlaidos poilsiui ir kultūrinei veiklai, įskaitant lankymąsi kino teatre ar muziejuose, ES valstybėse taip pat išaugo rekordiškai – 6,5%  t. y.  trečdaliu daugiau nei išaugo darbo užmokestis „ant popieriaus“.

 Daugeliui darbuotojų taip pat bus sunku tinkamai maitinti savo vaikus mokyklinių atostogų metu, nes nauji Eurostat duomenys rodo, kad vis daugiau ES piliečių stengiasi taupyti maisto sąskaita.

ETUC ragina ES ir nacionalines vyriausybes baigti pragyvenimo išlaidų krizę, apmokestinant nelauktai dėl rekordinės infliacijos išaugusius viršpelnius, kurie sudaro du trečdalius kainų augimo, ir atkurti darbuotojų perkamąją galią tinkamai padidinus jų atlyginimus.

ETUC generalinė sekretorė Estera Lynč (Esther Lynch) pareiškė:

„Atostogos yra svarbios darbuotojų gerovei, tačiau rekordiškai išaugusios kainos reikš, kad šią vasarą milijonai žmonių neteks atostogų.

Pragyvenimo išlaidų krizė reiškia, kad daug darbuotojų per vasaros atostogas negalės tinkamai pamaitinti savo vaikų, jau nekalbant apie tai, kad jie negalės deramai pailsėti per atostogas ar poilsio dienas.

Tuo tarpu didžiųjų korporacijų vadovai, kurie pasiūlos trūkumo dingstimi sukėlė infliaciją, kad padidintų savo pelno maržas, ilsėsis prabangiuose kurortuose.

Ši vasara atskleidė didžiulę nelygybę, kuri egzistuoja mūsų ekonomikoje ir visuomenėje.
ES ir valstybių vadovai turi pagaliau pašalinti tikrąją šios krizės priežastį ir veiksmingais mokesčiais apmokestinti perteklinį pelną, kuris skatina infliaciją, bei stiprinti kolektyvines derybas, kad būtų galima padidinti atlyginimus, nes tai geriausias būdas atkurti dirbančių žmonių perkamąją galią“.

Daugiau skaityti čia.


			
			
			
					

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?