Skandinavai buvo šokiruoti profesinių sąjungų padėtimi Lietuvoje

autorius Solidarumas
skandinav

2017 gegužės 24 d. Vilniuje įvyjo Lietuvos profesinių sąjungų ir Šiaurės šalių profesinių sąjungų susivienijimo atstovų susitikimas. Svečius domino Lietuvos profesinių sąjungų padėtis ir naujojo darbo kodekso priėmimo eiga. Susitikimo vertėjai teko kelis kartus perklausti Lietuvos profesinių sąjungų atstovus, nes negalėjo patikėti, kad visai šalia jų, kitoje Baltijos jūros pusėje vyksta jiems neįtikėtini dalykai.

Švečiai negalėjo patikėti, kad paskelbus apie profesinės sąjungos įsteigimą darbdaviai gali jos nariams nustoti mokėti priedus arba paraginti juos išstoti iš profesinės sąjungos pasiūlius 10 eurų didesnį mėnesinį atlyginimą, ar net prisidengus reorganizacija uždaryti padalinį, kuriame ėmė steigtis profesinė sąjunga. Skandinavams buvo nesuprantama, kad panašūs dalyvai vyksta ir valstybėse įmonėse.

Kai profesinės sąjungos „Solidarumas” nariai pareikalavo už Rokiškio psichiatrinės ligoninės administraciją sumokėti pagal Lietuvoje galiojačius įstatymus priklausančius priedus už pavojingą darbą, kurių jie negaudavo ne vienerius metus, ligoninės administracija ne tik atsisakė tai padaryti, bet ir pradėjo vakarais skambinti profesinių sąjungų nariams, su grasinimais reikalaudami, kad jie atsiimtų savo kreipimus į teismą. 

Lietuvoje streikai nevyksta, nes darbdaviai gali streiką apskųsti teismui ir vilkinti bylą dvejus metus, kaip tai vyko skandinavų valdomoje „Švyturio” alaus darykloje arba Vilniaus viešojo transporto streiko atveju. Po ilgo bylinėjimosi teismams galų gale leidus streikuoti streikai jau tampa nebeaktualūs. pateikiama statistika dažnai iškraipo tikrąją padėtį, nes vieną dieną įvykus vienam mokytojų streikui 300 mokyklose, ataskaitose buvo pateikta, kad Lietuvoje vyko ne vienas, o 300 streikų.

Naujame Darbo kodekse norima įteisinti lokautą, kurį darbdaviai supranta kaip streikuojančių darbuotojų atleidimą iš darbo ir naujų darbuotojų priėmimą į jų vietą praėjus vos 7 dienoms nuo streiko pradžios. Darbdavių organizacijų atstovai bando įteisinti lokautą nepaisant to, kad profesinių sąjungų atstovai Trišalėje taryboje įspėjo, kad toks jo įteisinimas prieštarautų Lietuvos tarptautinimas įsipareigojimams Tarptautinei darbo organizacijai.

Lietuvos darbdaviai, kurių įmonėse jau veikia profesinės sąjungos, atvirai kalba, kad įsigalėjus naujam Darbo kodesui su profesinėmis sąjungomis jie išvis nebebendraus su profesinėmis sąjungomis, nes visus klausimus svarstys per Darbo tarybas, sudarytas iš savo parinktų darbuotojų. 

Geriausiai steigti profesines sąjungas ir pasirašyti kolektyvines sutartis sekasi tarptautinėse įmonėse, kurių užsienio padaliniuose jau veikia profesinės sąjungos.

0 komentaras
0

Palikti komentarą