Tarpautinis valiutos fondas nemano, kad algų didinimas mažina Lietuvos konkurencingumą

autorius Ričardas

2021 m. birželio 8 d. Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė, generalinis sekretorius Ričardas Garuolis, Užsienio projektų vadovė Daiva Kvedaraitė kartus su kitų profesinių sąjungų ir darbdavių organizacijų atstovais dalyvavo nuotoliniame susitikime su Tarptautinio valiutos fondo (TVF) atstovais, kuriuos domino socialinių partnerių nuomonė apie Lietuvos ūkio ir darbo rinkos padėtį popandeminiu laikotarpiu. Tokie TVF susitikima su socialiniais partneriais,vyriausybės, Lietuvos banko atstovais vyksta reguliariai.

K.Krupavičienė atskleidė, kad per pandemiją Lietuvoje išaugo socialinė nelygybė, nes per šį laikotarpį 10% daugiausiai uždirbančių darbuotojų, daugiausiai vadovų, atlyginimai išaugo net 20%, tuo tarpu 10% mažiausiai Lietuvoje uždirbančių darbuotojų atlyginimai neaugo arba net sumažėjo. Ji atkreipė dėmesį į prastą socialinio dialogo padėtį Lietuvoje, ypač privačiame sektoriuje.

Pandemijos metu daug su darbo santykiais susijusių įmonės problemų buvo galima išpręsti socialinio dialogo būdu. Deja, pasak jos, Lietuvos darbdaviai dar nesupranta europinio socialinio dialogo naudos, o Lietuvos profesinės sąjungos bando keisti šį požiūrį kartu su Europos profesinėmis sąjungomos vykdydamos viešųjų ryšių akciją „Daugiau demokratijos darbe“.

Darbdavių atstovai skundėsi pandemijos metu išaugusiais darbuotojų atlyginimais, kurie 2020 m. išaugo beveik 10%, o tai, jų manymu, pakerta Lietuvos konkurencingumą ir sukelia infliaciją.

TVF delegacijos vadovas Borcha Grasija (Borja Gracia), paklaustas kaip vertina Lietuvos ūkio padėtį, atsakė, kad Lietuvos ūkio padėtis lyginant su kaimyninėmis valstybėmis yra geresnė, o Lietuvos ūkis ateinančiais metai toliau sėkmingai vystysis.

Jis paragino darbdavius nebijoti kelti savo darbuotojams atlyginimus, nes tai nesumažins Lietuvos konkurencingumo. Pasak jo maži atlyginimai stabdo investicijas, nes tokiu atveju darbdaviams neapsimoka leisti pinigus našesnioms, bet brangiai kainuojančioms darbo priemonėms, o to nepadariusios įmonės ilgainiui praranda konkurencingumą.

Borcha Gracija taip pat nuramino, kad atlyginimų augimas šiuo metu nekelia infliacijos grėsmės.

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?