Trišalė taryba dar kartą svarstys klausimą dėl teisės streikuoti nepaprastosios padėties metu

autorius Ričardas

2022 m. liepos 26 d. įvyko Trišalės tarybos posėdis, kuriame dalyvavo Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkė Kristina Krupavičienė, pavaduotojai Rimtautas Ramanauskas, Jovita Pretzsch, generalinis sekretorius Ričardas Garuolis, Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” projektų vadovė Daiva Kvedaraitė.

Socialinių reikalų ir darbo ministerijos specialistė Vitalija Trachimovič pristatė paskutinį Europos Sąjungos (ES) direktyvos dėl Minimalios mėnesinės algos (MMA) projektą, kurį ketinama priimti 2022 m. trečią ketvirtį, o perkelti į ES valstybių nacionalinę teisę ne vėliau kaip per dvejus metus nuo jo priėmimo.

Šia direktyva siekiama, kad visoje Europos Sąjungoje darbuotojams būtų mokama tokia MMA, kuri užtikrintų tinkamas gyvenimo ir darbo sąlygas, skatinamos kolektyvinės derybos dėl darbo užmokesčio ir užtikrinama, kad darbuotojų atlyginimai būtų ne mažesni nei MMA.

Direktyva numato, kad kiekvienoje ES valstybėje nustatant MMA būtina vadovautis šias privalomais reikalavimais:

  1. MMA perkamąja galia, atsižvelgiant į pragyvenimo išlaidas;
  2. Bendrą darbo užmokesčio lygį ir jo paskirstymą;
  3. Darbo užmokesčio augimo greitį;
  4. Ilgalaikius valstybių našumo lygius ir pokyčius;
  5. Santykinius MMA dydžius su kitais rodikliais. (Pvz:. MMA turėtų sudaryti 50  proc. šalies Vidutinio darbo užmokesčio (VDU) arba 60 proc. VDU medianos, o MMA sudaryti nustatytą proporciją su skurdo lygiu ir perkamaja galia).

Taip pat ES valstybėse turėtų būti sukurtas ir automatinis MMA indeksavimo mechanizmas.

ES direktyva dėl MMA draustų ja pasinaudoti mažinant jau esamą MMA dydį,

Lietuvos profesinėms sąjungoms ypač palankus yra direktyvos nurodymas ES valstybėms narėms siekti, kad kolektyvinių sutarčių aprėptis būtų ne mažesnė nei 80 proc. visų šalies darbuotojų. Lietuva pagal šį rodiklį nuolatos yra priešpaskutinėje vietoje tarp ES valstybių.

Šalių vyriausybės turės sudaryti kolektyvių sutarčių didinimo planus ir kiekvienais metais europinėms institucijoms atsiskaityti už šioje srityje nuveiktus darbus.

Šiuo metu Lietuvoje galiojanti MMA apskaičiavimo formulė neatitinka tik vieno direktyvoje nurodyto reikalavimo – darbo našumo.

Profesinių sajungų atstovams liko neaišku kokį darbo našumo rodiklį ketinama naudoti apskaičiuojant MMA pagal direktyvos reikalavimus.

Lietuvoje MMA galima mokėti tik už nekvalifikuotą darbą. Tačiau padidinus MMA pakyla ir maži kvalifikuotų darbuotojų atlyginimai, nes jie susivienodina su MMA, o šiems padidėjus dėl tų pačių priežasčių auga ir didesni labiau kvalifikuotų darbuotojų atlyginimai. Taigi, MMA padidinimas visada pakelia atlyginimus darbuotojams, kurių darbo užmokestis yra mažesnis nei VDU.

Daug diskusijų sukėlė Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” iškeltas klausimas dėl profesinių sąjungų teisės streikuoti nepaprastosios padėties metu.

Šiuo metu sostinei priklausančios UAB „Vilniaus viešasis transportas” vadovas atsisako pratęsti pasibaigusią kolektyvinę sutartį ir siekia bloginti darbuotojų darbo ir apmokėjimo sąlygas, piktnaudžiaudamas tuo, kad darbuotojai dėl nepaprastosios padėties negali pasinaudoti tokias atvejais jiems suteikiama teise streikuoti.

Seimo nariai Julius Sabatauskas, Algirdas Sysas, Tomas Tomilinas siūlė Trišalei tarybai apsvarstyti savo Seime įregistruotas įstatymo pataisas, kurios leistų streikuoti, jei streikas yra nesusijęs su apribojimais dėl kurių įvedama nepaprastoji padėtis.

Kadangi likus valandai iki Trišalės tarybos posėdžio buvo pateikti Vyriausybės pasiūlymai dėl streiko nepaprastosios padėties metu, nutarta šį klausimą dar kartą išsamiau apsvarstyti Trišalės tarybos darbo santykių komisijoje.

Daug ginčų sukėlė pasiūlymas naikinti Trišalės tarybos komisijas, kurios susirinko rečiau nei kartą per metus.

Profesinių sąjungų atstovai tai įvertino kaip bandymą siaurinti socialinį dialogą, nes šios komisijos dažniausiai susirenka tuomet, kai Trišalė taryba pateikia joms klausimus į kuriuos ji norėtų gauti išsamesnius atsakymus. Todėl reikėtų šias komisijas ne naikinti, o joms pateikti svarstyti daugiau klausimų.

Sutartą šį klausimą dar kartą svarstyti kitame Trišalės tarybos posėdyje, kuris vyks 2022 m. rugpjūčio 30 d.

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?