Trišalėje taryboje karštai svarstytas minimalios algos didinimas

autorius Ričardas

2023 m. balandžio 25 d. įvyko Trišalės tarybos posėdis, kuriame dalyvavo Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkės pavaduotojai Rimtautas Ramanauskas ir Ričardas Garuolis.

Daugiausiai buvo svarstytas Minimalios mėnesinės algos (MMA) dydžio pakeitimas kitiems metams.

Lietuvos banko atstovas Aurelijus Dabušinskas pristatė Lietuvos ūkio padėtį, kuri rodo, kad nors Lietuvos ūkis augs mažiau nei praėjusiais metais, bet tai nėra kliūtis didinti MMA, nes vidutinis šalies darbo užmokestis (VDU) pagal Lietuvos banko prognozes 2024 m. prognozes turėtų siekti 1905 eurus „ant popieriaus“. Todėl paskaičiavęs pagal Trišalėje patvirtintą MMA apskaičiavimo formulę Lietuvos bankas pasiūlė kitais metais didinti MMA 112,84 eurų arba 13,4 proc. – nuo 840 iki 952,84 eurų.

Šiuo metu MMA uždirba apie 26 000 arba apie 2 proc. visų Lietuvos darbuotojų, tačiau padidinus MMA pradeda augti visi atlyginimai iki VDU.

Darbdavių atstovai siūlė peržiūrėti MMA apskaičiavimo formulę arba nustatyti MMA dvišalėje taryboje, kai tariasi darbdavių ir profesinių sąjungų atstovai, nes šioje formulėje neatsižvelgiama darbo našumo pokyčius.

Lietuvos banko atstovas nuramino, kad MMA padidinimas nesumažins Lietuvos konkurencingumo ir darbo našumo, o padės bedarbius įtraukti į darbo rinką, nes padidėjus MMA tampa nebenaudinga gyventi iš nedarbo pašalpų. Pasak jo, jei kai kurios ūkio šakos šiuo metu susiduria  su tam tikrais sunkumais, jie nėra susiję su neva per dideliu darbuotojų darbo užmokesčiu.

Jis atskleidė, kad dėl vartojimo kainų augimo realusis darbuotojų atlyginimas sumažėjo 5 proc., nes nors pernai algos augo, kainos augo daugiau.

Nustebino Finansų viceministro Gedimino Norkūno pasiūlymas skubos tvarka patvirtinti numatytą MMA padidinimą, nes Vyriausybė ketina anksčiau t. y. vasaros viduryje paskelbti valstybės biudžeto projektą, kuris būtų teigiamas ženklas investuotojams. Viceministras prisipažino, kad MMA didinimas susijęs su plačiu socialinių išmokas reglamentuojančių įstatymų paketu.

R. Garuolis suabejojo tokia skuba, nes Lietuvos ekonomikos padėtis nėra krizinė, pernai metais dėl infliacijos Lietuvos biudžetas surinko 2.6  mlrd. eurų daugiau nei 2021 metais, o kadangi šiais metais kainos nesugrįš į 2021 metų lygį, biudžetas vėl gaus daug pajamų. Kadangi MMA dydžio prognozės gali skirtis 1-2 proc., nebus sunku proporcingai padidinti ar sumažinti planuojamas socialines išmokas.

Trišalės tarybos posėdžio dalyvius papiktino Socialinių reikalų ir darbo viceministro Vytauto Šilinsko perduotas Vyriausybės pasiūlymas kitą Trišalės tarybos posėdį, skirtą MMA aptarti, skubiai surengti jau gegužės 2 d. arba vėliausiai gegužės 4 d.

Profesinių sąjungų ir darbdavių atstovai tai įvertino kaip nepagarbą socialiniams partneriams ir europiniam socialiniam dialogui, nes šis klausimas dar turi būti apsvarstytas su savo nariais, kuriuos jie atstovauja, ir nepritarė šiam pasiūlymui.

V. Šilinskas pažadėjo socialinių partnerių nuomonę perduoti Vyriausybei ir pranešti apie jos sprendimą.

Svarstant pasiūlymus dėl pensijų kaupimo profesinės sąjungos vieningai nepritarė siūlymams privaloma tvarka pervesti dalį savo pajamų į privačius pensijų kaupimo fondus, nes tokie galimai korupciniai pasiūlymai varžo darbuotojų pasirinkimo laisvę, o privatūs pensijų fondų grąža kaip parodė praėję metai gali būti net neigiama.

Visą Trišalės tarybos posėdį žiūrėti čia.

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?