Trišalės tarybos posėdis

autorius Ričardas

 2024 m. sausio 23 d. įvyko Trišalės tarybos posėdis, kuriame dalyvavo Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė ir jos pavaduotojai Rimtautas Ramanauskas bei Ričardas Garuolis.

 Trišalės tarybos posėdžio pradžioje dalis darbdavių atstovų pasiūlė nebetransliuoti internete Trišalės tarybos posėdžių, teigdami, kad viešumas trukdo susitarti, nes kiekviena pusė nori pasirodyti, jog gerai atstovauja savo narius.

 K. Krupavičienė, kitų profesinės sąjungų atstovai ir Socialinių reikalų viceministras Vytautas Šilinskas atsakė, kad Trišalės tarybos reglamente yra nustatyta, kad jos posėdžiai yra posėdžius, tačiau vykstant deryboms socialiniai partneriai gali susitarti, jog tam tikri klausimai nebus transliuojami. 

Darbdavių atstovai pasiūlė pakeisti Darbo kodekso 47 ir 48 straipsnius, nustatančius prastovų ir dalinio darbo reglamentavimą. Jie skundėsi, kad dėl laikinų sunkumų įmonės gali net bankrutuoti dėl dabartinio prastovų ir dalinio darbo reguliavimo, todėl siūlė pataisas, kurios sumažintų darbdavių išlaidas mokant darbuotojams už prastovas ir dalinį darbą bei sudarytų galimybes gauti valstybės finansinę pagalbą.

Profesinių sąjungų atstovams pasiūlius spręsti šį klausimą, sudarant šakos kolektyvines sutartis, darbdaviai atsakė, kad tai užtruktų, o spręsti šį klausimą reikia greitai, nes dalis įmonių gali nebeišgyventi.  

Viceministras Vytautas Šilinskas pasiūlė šį klausimą aptarti išsamiau, kad nesusidarytų padėtis, kai paaiškėja, jog tie sunkumai iš tikrųjų nebuvo laikini, o įmonė, net gavusi valstybės pagalbą vis tiek galų gale patirs bankrotą.

 K. Krupavičienė pasiūlė šį klausimą taip pat aptarti ir su Sodros atstovais.

Trišalė taryba nusprendė perduoti šio klausimo svarstymą Trišalės tarybos darbo santykių komisijai, kurios posėdis vyks 2024 m. vasario 6 dieną. 

V. Šilinskas ir Vidaus reikalų ministerijos atstovė pateikė šios ministerijos pasiūlymus, ribojančius darbo migraciją iš trečiųjų šalių. V. Šilinskas atskleidė, kad Lietuvoje jau gyvena 200 000 užsieniečių, kurių didelė dalis yra iš Lietuvai nedraugiškų valstybių, todėl siūloma iki 43 000 apriboti užsieniečių skaičių mūsų šalyje, nes toks didelis užsieniečių kiekis jau pradeda kelti grėsmes Lietuvos nacionaliniam ir piliečių saugumui.  Daugiau skaityti čia.

Sutarta šį klausimą kartu su profesinių sąjungų ir darbdavių atstovais papildomai apsvarstyti susitikus su atsakingais Vidaus reikalų ministerijos atstovais.

Po trumpų diskusijų sužinojus, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija suderino šiuos pakeitimus su neįgaliųjų organizacijomis Trišalė taryba pritarė Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo Nr. IX-1672 1, 2, 21, 23, 33 straipsnių, V skyriaus pavadinimo pakeitimo ir 38 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projekto „Dėl Lietuvos Respublikos darbo kodekso 25, 26, 40, 52, 56, 57, 109,113, 117, 118, 119, 126, 128, 137, 138 ir 158 straipsnių pakeitimo” pataisas.  

Įsigaliojus šioms pataisoms priimant į darbą darbuotojai, turintys negalią, galės apie ją darbdaviui nepranešti.

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ teikimu R. Garuolis pristatė akcizo Suskystintoms naftos dujoms (SND) mažinimo klausimą (skaityti čia), kurį papildė ir išsamus Lietuvos pramonininkų konfederacijos pristatymas.

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ valdyba savo posėdyje nutarė kreiptis į atsakingas valdžios institucijas, kad šiais metais nuo nulio iki 304 eurų už toną padidintas akcizas būtų atšauktas, nes toks išskirtinai didelis vienos kuro rūšies pabranginimas didina skurdą, socialinę ir regioninę atskirtį, bei verčia gyventojus naudoti taršesnes, bet pigesnes kuro rūšis.  

Aplinkos ministerijos atstovas ir Finansų viceministrė Rūta Bilkšytė paaiškino, kad akcizo dydis pasikeitė dėl to, kad buvo panaikinta nulinė mokestinė lengvata SND vartojantiems gyventojams ir pramonei tam, kad jie mokėtų tokį patį mokestį, kurį moka dujas naudojančių automobilių vairuotojai. 

Viceministrė pripažino, kad tai buvo klaida, kurią ketinama ištaisyti Seimo pavasario sesijoje, kuri vyks kovo mėnesį.

Atsakydama į klausimą kodėl Aplinkos ministras dabar siūlo akcizo mokestį SND sumažinti iki 41 eurų už toną, nors taršesnės akmens anglys yra apmokestintos 15 eurų už toną, viceministrė atsakė, kad tai buvo paskaičiuota pagal poveikio aplinkai medianą. Kaip ji sudaroma nei viceministrė, nei Aplinkos ministerijos atstovas neatsakė. 

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ atstovai pasiūlė apmokestinti kuro rūšis pagal jų taršą. Viceministrė pasiūlė visiems iki vasario 2 d. pateikti savo pataisas Akcizų įstatymui. 

Trišalė taryba pritarė K. Krupavičienės pasiūlymui, kad balandžio 1 d. dabartinis mokestis suskystintoms naftos dujoms būtų atšauktas.

Kitas Trišalės tarybos posėdis numatytas 2024 vasario 27 dieną.

Visą posėdį žiūrėti čia ir čia

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?