Valstybinė konkurencijos tarnyba iš esmės neatsakė dėl profesinės sąjungos pasiūlymų kovoti su monopolijomis

autorius Ričardas

2023 m. birželio 30 d. . Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas” iš Valstybinės konkurencijos tarnybos gavo atsakymą į savo raštą dėl savo pasiūlymų stabdyti krizę Lietuvoje.

Valstybinės konkurencijos tarnybos vadovė Jolanta Ivanauskienė aprašė savo įstaigos darbą kovojant su karteliniais susitarimais ir pasiūlė dar kartą parašyti, jei kils klausimai.

Dėl Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” pasiūlymų riboti monopolijų viršpelnius rašte buvo užsiminta, kad Valstybinė konkurencijos tarnyba veikia savo kompetencijos ribose.

Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas” pirmininnkė Kristina Krupavičienė savo rašte siūlė pradėti vykdyti antiinfliacinę politiką, mažinti energijos kainas, grąžinant vartotojams monopolistų gautus viršpelnius; ištirti kodėl krintant energijos kainoms, vartotojams kainos santykinai nemažėja ir imtis veiksmų, kad monopolistai negalėtų piktnaudžiauti savo išskirtine padėtimi; Lietuvos Respublikos konkurencijos tarnyba turi imtis ryžtingesnių priemonių riboti prekybos centrų siekį didinti savo pelnus, nepamatuotai keliant prekių kainas; įtraukti darbdavių ir profesinių sąjungų atstovus į sprendimų priėmimo procesą.” Daugiau skaityti čia

Visą Valstybinės konkurencijos tarnybos atsakymą skaityti žemiau.

DĖL ANTICIKLINIŲ PRIEMONIŲ KRIZEI STABDYTI

Dėkojame už Jūsų raštą , kuriame kreipiatės į valstybės institucijas ir teikiate įvairius pasiūlymus, kaip, Jūsų vertinimu, galėtų būti sustabdyta ekonominė krizė ir užtikrintas tvarus Lietuvos ūkio augimas (toliau – Raštas).

Rašte, be kita ko, nurodote, kad Lietuvos Respublikos konkurencijos taryba turėtų imtis priemonių riboti prekybos centrų siekį didinti pelnus, keliant prekių kainas.

Atkreipiame dėmesį, kad Konkurencijos taryba šiame atsakyme į Raštą pasisako tik savo kompetencijos ribose.

Konkurencijos tarybos kompetencija vykdant įstatymų priežiūrą yra numatyta Lietuvos Respublikos konkurencijos įstatymo 17 straipsnio 1 dalyje, kurioje numatyta, kad Konkurencijos taryba vykdo valstybinę konkurencijos politiką bei kontroliuoja, kaip laikomasi Konkurencijos įstatymo. Konkurencijos taryba taip pat vykdo Lietuvos Respublikos mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymu (toliau – MPĮNVDĮ) jai priskirtas funkcijas.

Nors Konkurencijos tarybai, kaip ir kitoms Europos Sąjungos valstybėse narėse veikiančioms konkurencijos priežiūros institucijoms, nėra priskirta funkcija reguliuoti prekių kainas, Konkurencijos taryba savo kompetencijos ribose aktyviai atlieka veiksmus (vykdo Konkurencijos įstatymo ir MPĮNVDĮ pažeidimus, koncentracijų priežiūrą, stebi įvairius ekonominės veiklos sektorius, teikia pasiūlymus dėl teisinio reglamentavimo tobulinimo ir kt.), kurie taip pat daro įtaką ir prekybos tinklų sektoriui.

 Vykdydama MPĮNVDĮ nuostatų laikymosi priežiūrą, nustačiusi pažeidimus, Konkurencijos taryba skiria sankcijas juos įvykdžiusiems prekybos tinklams. Pavyzdžiui, 2019 m. Konkurencijos taryba priėmė du nutarimus, kuriuose pripažino, kad didieji prekybos tinklai pažeidė MPĮNVDĮ nuostatas ir skyrė jiems sankcijas – UAB „Norfos mažmena“ skirta 72 000 eurų piniginė bauda , „Maxima LT“, UAB skirta 51 600 eurų piniginė bauda ; 2020 m. Konkurencijos taryba priėmė nutarimą, kuriame pripažino, kad UAB „Palink“, valdanti prekybos tinklą „Iki“, pažeidė MPĮNVDĮ nuostatas ir skyrė bendrovei 78 000 eurų piniginę baudą.

Konkurencijos taryba taip pat yra pateikusi pasiūlymų dėl papildomų MPĮNVDĮ pakeitimų, kurie būtų naudingi tiekėjams. Pavyzdžiui, atlikusi stebėseną dėl didžiųjų prekybos tinklų tiekėjams taikomų baudų, Konkurencijos taryba kreipėsi į Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministeriją ir pateikė pasiūlymą papildyti MPĮNVDĮ draudimu prekybos tinklams reikalauti iš tiekėjų pristatyti prekes, jeigu tiek dėl jų kiekio, tiek dėl pristatymo termino nebuvo susitarta raštu, elektroniniu paštu ar kitomis elektroninėmis priemonėmis.

Konkurencijos tarybos vykdoma susijungimų priežiūra užkerta kelią ūkio subjektams užimti didelę rinkos dalį ne dėl efektyvaus veikimo rinkoje, o įsigyjant konkuruojančius ūkio subjektus ir taip sumažinant konkurenciją atitinkamoje rinkoje. Konkurencijos taryba uždraudžia vykdyti konkretų susijungimą, kai atliktos rinkos analizės pagrindu padaro išvadą, kad dėl susijungimo bus sukurta ar sustiprinta dominuojanti padėtis arba itin apribota konkurencija atitinkamoje rinkoje.

Pavyzdžiui, 2017 m. Konkurencijos taryba priėmė nutarimą, kuriame pateikė preliminarias išvadas, kad dėl planuotos UAB „Rimi Lietuva“ ir konkurentės UAB „Palink“, valdančios prekybos tinklą „Iki“, koncentracijos būtų sukurta dominuojanti padėtis ir itin apribota konkurencija lokalinėse mažmeninės prekybos kasdienio vartojimo prekėmis rinkose, esančiose Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Panevėžio apskrityse.

Atsižvelgusi į Konkurencijos tarybos išvadas, UAB „Rimi Lietuva“ pateikė Konkurencijos tarybai rašytinius įsipareigojimus užtikrinti, kad 17 parduotuvių Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Panevėžio apskrityse bus perleistos pirkėjui ar pirkėjams, galintiems veiksmingai konkuruoti mažmeninėje prekyboje. Vis dėlto, 2018 m. Konkurencijos taryba nusprendė, kad UAB „Rimi Lietuva“ neįvykdė prisiimtų įsipareigojimų dėl dalies mažmeninės prekybos verslo perleidimo, dėl ko UAB „Rimi Lietuva“ negalėjo įsigyti konkurentės UAB „Palink“. Planuotas sandoris, neužtikrinus tinkamo įsipareigojimų vykdymo, būtų padidinęs didžiųjų prekybos tinklų koncentraciją ir galimai sukėlęs neigiamas pasekmes vartotojams.

Turėdama duomenų apie verslo subjektų galimai sudarytus konkurenciją ribojančius susitarimus, Konkurencijos taryba taip pat atlieka tokių susitarimų tyrimus ir, nustačiusi pažeidimus, skiria sankcijas juose dalyvavusiems ūkio subjektams.

Pavyzdžiui, Konkurencijos taryba yra nustačiusi, kad bendrovės „Maxima LT“ ir „Mantinga“ sudarė susitarimą dėl prekių perpardavimo kainų palaikymo, tuo pažeisdamos Konkurencijos įstatymo ir Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo nuostatas, bei paskyrė šioms bendrovėms pinigines sankcijas.

Konkurencijos tarybos sprendimą dėl pažeidimo egzistavimo vėliau patvirtino teismai. Konkurencijos taryba ir šiuo metu vykdo tyrimus dėl įvairių galimai sudarytų konkurenciją ribojančių susitarimų. Vis dėlto, siekdama užtikrinti vykdomų tyrimų efektyvumą, Konkurencijos taryba negali detaliau komentuoti vykdomų tyrimų, kadangi tokie veiksmai galėtų sutrukdyti galimų pažeidimų išaiškinimui.

Apibendrinant pateiktą informaciją, Konkurencijos taryba aktyviai stebi įvairius ekonominės veiklos sektorius, įskaitant ir prekybos tinklų veiklos sektorių, ir savo kompetencijos ribose atlieka veiksmus, kuriais siekia apsaugoti nuo nesąžiningų ir neteisėtų veiksmų smulkius tiekėjus bei vartotojus.

Tikimės, kad šiame rašte pateikta informacija Jums bus naudinga.

Jeigu turėtumėte klausimų, susijusių su šiame rašte pateikta informacija, maloniai prašome kreiptis į mūsų instituciją.

Pirmininkė Jolanta Ivanauskienė