Viceministras V.Šilinskas susitiko su Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ atstovais

autorius Ričardas

2022 m. rugsėjo 5 d. Socialinių reikalų ir darbo viceministrui Vytautui Šilinskui pasiūlius įvyko Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Valstybinės darbo inspekcijos atstovų susitikimas.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje vykusiame susitikime dalyvavo Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė, generalinė sekretorė Daiva Kvedaraitė, valdybos narys Ričardas Garuolis, teisininkas Tomas Griškevičius ir Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ darbo inspekcijos viršininko pavaduotojas Mindaugas Balsys.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, išnagrinėjusi Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ 2022 m. liepos 29 d. raštą ,,Dėl informacijos“, 2022 m. rugpjūčio 17 d. raštą ,,Dėl darbuotojų teisės ir asociacijų laisvės varžymo pavojaus”, 2022 m. rugpjūčio 18 d. raštą ,,Skundas dėl ES teisės ir TDO konvencijos pažeidimo, prašymas dėl Valstybinės darbo inspekcijos patikrinimo” ir 2022 m. rugpjūčio 26 d. ,,Dėl Tarptautinės darbo organizacijos (TDO)  Konvencijų 155,161,187, taip pat dėl TDO konstitucijos“, pasiūlė susitikti, kad būtų aptarti Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) veikla, Tarptautinės darbo organizacijos konvencijų ratifikavimas, taip pat kiti Lietuvos profesinei sąjungai „Solidarumas“ svarbūs klausimai.

Viceministras V. Šilinskas pareiškė, kad spręsti su darbo santykiais susijusius klausimus galima daug greičiau, jei su profesinių sąjungų atstovais bendraujama gyvai, o ne susirašinėjant su jais. Pasak viceministro, tai sutaupo ministerijos darbuotojų ir profesinės sąjungos atstovų laiką.

Į profesinės sąjungos klausimą kodėl neratifikuojama 190 TDO konvencija „Dėl smurto darbo vietoje“ ir kitos darbuotojams naudingos TDO konvencijos, kurioms pritarė tiek Lietuvos Vyriausybės, tiek darbdavių, tiek profesinių sąjungų atstovai, ministerijos atstovai atsakė, kad ratifikavimas reikalauja daugybės įstatymų ir teisės aktų pakeitimų, todėl ratifikavimo procesas užtrunka.

Į teisininko T. Griškevičiaus klausimą kodėl nėra tinkamo lietuviško TDO konvencijų vertimo,  buvo atsakyta, kad toks vertimas pareikalautų milžiniškų ministerijos laiko ir finansų išteklių.

Profesinių sąjungų atstovams piktinosi, kad VDI beveik visada leidžia atleisti iš darbo profesinės sąjungos pirmininką. Darbdaviai matydami, kad VDI negina profesinės sąjungos pirmininkų, dažnai piktnaudžiauja ir  priverčia profesinės sąjungos pirmininką išeiti iš darbo „šalių sutikimu“, pasiūlydami jam sudaryti naują darbo sutartį, kurioje nustatomos blogesnes darbo ir apmokėjimo sąlygas.

VDI atstovai teigė, kad jie gali apginti profesinės sąjungos pirmininką tik radę diskriminacijos dėl veiklos profesinėje sąjungoje įrodymų. Tačiau jie sutiko grąžinti pačioms profesinėms sąjungoms suteikti leidimą atleisti iš darbo profesinės sąjungos pirmininką t.y. grįžti į tuos laikus, kai dar nebuvo priimtas dabar galiojantis liberalizuotas Lietuvos darbo kodeksas.  

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė piktinosi, jog nieko nedaroma, kad darbo rizikos įvertinimas būtų atliekamas objektyviai, o ne nusipirkus iš privačios įmonės darbdaviui palankų darbo rizikos sąlygų įvertinimą.

VDI atstovai užtikrino, jog mato šią bėdą ir sieks, kad Lietuvoje įsigaliotų estiška tvarka, kai už neteisingą darbo rizikos sąlygų įvertinimą atsako ta įmonė, kuri jį pateikė.

Keista, kad Lietuvoje iki šiol šios įmonės nėra atsakingos už neteisingą darbo rizikos sąlygų įvertinimą, nors tai labai svarbu apsaugant darbuotojus nuo mirčių ir sužeidimų darbo vietose.

Paklausus kodėl VDI atliekant patikrinimus įmonėse dėl darbo rizikos įvertinimo darbo inspektoriai dažnai bendrauja tik su administracijos atstovais ir tenkinasi tik jų paaiškinimais, neapklausiant darbuotojų, nors dažnai tie patikrinimai vyksta dėl netinkamo administracijos atstovų elgesio su darbuotojais, Vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pavaduotojas Dainius Čaponas paprašė apie tokius atvejus pranešti jam asmeniškai bei sutarta, kad darbo inspektoriai tokias atvejais kreipsis į profesines sąjungas, kad galėtų susisiekti su tikrinamos įmonės profesinės sąjungos nariais.

Aptariant streikų draudimą Nepaprastosios padėties metu viceministras V. Šilinskas sutiko, kad būtina kiekvieną streiko atvejį vertinti atskirai ir pareiškė, kad Vyriausybės pasiūlymas suteikti Lietuvos Prezidentui ir Seimui teisę leisti streikus Neparastosios padėties metu greitai bus pateiktas balsuoti Seimui.

Aptarus kitus darbuotojams ir profesinėms sąjungoms svarbius klausimus sutarta, kad panašūs Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ ir  Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovų susitikimai vyks ir ateityje.