Vyriausybė pritaria profesinėms sąjungoms dėl darbo migracijos tvarkos

autorius Ričardas

2023 m. gruodžio 18 d. Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkės pavaduotojas Ričardas Garuolis ir generalinė sekretorė Daiva Kvedaraitė dalyvavo nuotoliniame darbo grupės, sudarytos klausimams, susijusiems su Europos socialinių teisų ramsčio įgyvendinimu posėdyje, kuriame dalyvavo ministerijų ir kitų atsakingų valstybės institucijų bei socialinių partnerių atstovai.

Posėdžio metu buvo aptarti migracijos taisyklių pokyčiai iš trečiųjų šalių pokyčiai, Europos komisijos pasiūlymai dėl reglamento kuriant specialistų iš trečiųjų šalių rezervą ir socialinis bei ekonominis poveikis Europos Sąjungai (ES) po galimos jos plėtros priimant naujus narius šio dešimtmečio pabaigoje.

Laisvosios rinkos instituto prezidentė Elena Leontjeva ragino mažinti apribojimus darbuotojams iš trečiųjų šalių įdarbinti Lietuvoje, nes to nedarant Lietuvos verslas praras konkurencingumą, kadangi Lietuvoje jau dabar trūksta, o ateityje dėl demografinių priežasčių dar daugiau trūks darbuotojų.

Posėdžiui pirmininkavęs Socialinių reikalų ir darbo viceministras Vytautas Šilinskas atsakė, kad šiuo metu Vyriausybė mano, kad galima mažinti apribojimus tik aukštos kvalifikacijos darbuotojams įdarbinti, nes žemesnės kvalifikacijos darbuotojų iš užsienio gausėjimas stabdo Lietuvos ekonomikos augimą, nes dirbant „pigiems“ užsieniečiams Lietuvos verslininkams tampa nebenaudinga didinti darbuotojams atlyginimus ir investuoti į našesnę įrangą, todėl patenkama į „vidutinių pajamų spąstus“.

Pasak jo, Lietuvos įmonės, lyginant su ES šalimis dabar stipriai atsilieka pagal robotizavimo ir automatizavimo lygį, ir ragino verslininkus daugiau investuoti, o ne ieškoti „pigių“ darbuotojų užsienyje.

Jis pažymėjo, kad dabar Seimui yra pateiktos ir įstatymų pataisos, kurios palengvintų užsieniečių įdarbinimą, ir tos, kurios dėl nacionaliniam saugumui keliamų grėsmių apribotų užsieniečių įdarbinimą. Pasak jo, gali atsitikti, kad bus priimtos ir vienos, ir kitos pataisos, o tai iškraipytų užsieniečių įdarbinimo tvarką.

Viceministras pritarė D. Kvedaraitės pateiktam Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pasiūlymui, kad privalumą įdarbinti užsieniečius turėtų tos įmonės, kuriose galioja kolektyvinė sutartis, užtikrinanti darbuotojų teises, o profesinės sąjungos turi dalyvauti svarstant užsieniečių įdarbinimo tvarkos pakeitimus.

R. Garuolis atkreipė dėmesį, kad Lietuvos darbdaviai gali be jokių kliūčių įdarbinti darbuotojus iš ES šalių, kuriose atlyginimai yra mažesni nei Lietuvoje.

Jis pažymėjo, kad nors darbdaviai skundžiasi darbuotojų trūkumu, bet Užimtumo tarnybai nepraneša apie laisvas darbo vietas. R. Garuolis spėjo, kad taip yra todėl, kad darbdaviai labiau nori įdarbinti „pigius“ užsieniečius, kuriuos lengviau išnaudoti, nes jie nežino valstybinės kalbos ir Lietuvos įstatymų, nei Lietuvos piliečius.

V. Šilinskas atsakė, kad žino šitą problemą ir kartu su Užimtumo tarnyba ieško būdų kaip ją išspręsti.

Užsienio reikalų ministerijos atstovė Kristina Baleišienė atskleidė, kad šio dešimtmečio pabaigoje įvyks ES plėtra. Nors dar neaišku kokios valstybės taps ES narėmis, tačiau būtina jau dabar diskutuoti apie tai kokį poveikį tai padarys Lietuvai ir ruoštis, kad tai neigiamai nepaveiktų mūsų šalies ekonominės ir socialinės padėties.

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?