Apskritojo stalo diskusija „Greitosios pagalbos sistemos reformos ir darbuotojų perspektyva“

autorius Solidarumas
IMG 2811

2016 m. kovo 30 – ąją LPS „Solidarumas“ organizavo apskritojo stalo diskusiją, skirtą greitosios pagalbos darbuotojams. Diskusijoje dalyvavę atstovai iš Ukmergės, Trakų, Kėdainių, Panevėžio ir Šiaulių greitosios pagalbos diskutavo su atsakingais Valstybinės ligonių kasos bei Sveikatos apsaugos ministerijos asmenimis apie greitosios pagalbos paslaugų finansavimą, darbo sąlygas ir paslaugų kokybę. Su Sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetencijų centro bei Valstybinės darbo inspekcijos atstovais aptarti aktualūs darbo saugos klausimai – teisės aktai ir jų taikymas bei laikymosi kontrolė.

Greitosios pagalbos darbuotojai ypač akcentavo, kad nors ir dirba tą patį darbą, darbo sąlygos skirtinguose miestuose labai skiriasi. Kaip informavo Valstybinės ligonių kasos Sveikatos priežiūros paslaugų departamento atstovai direktorius Viačeslavas Zaksas ir vyriausioji specialistė Rasa Savičiūtė, iš Privalomojo sveikatos draudimo įstaigos gauna vienodą finansavimą GMP paslaugoms teikti, kuris priklauso nuo aptarnaujamos teritorijos gyventojų skaičiaus, tačiau gautus finansus įstaigos paskirsto savo nuožiūra.

Kai kuriose savivaldybėse greitosios pagalbos paslaugas teikia pirminės sveikatos priežiūros centrai (PSPC), įsteigę greitosios pagalbos skyrius. Tokių skyrių darbuotojai jaučiasi nuskriausti, nes greitajai pagalbai skiriami pinigai panaudojami ne tik šiai paslaugai, darbuotojų atlyginimams ar priemonėms, bet iš jų finansuojamos ir kitos PSPC veiklos sritys. Todėl darbuotojų atlyginimai yra žymiai mažesni, negu įstaigose, kurios teikia tik greitosios pagalbos paslaugas.

Žymiai skiriasi ir darbo krūviai, kadangi brigadų skaičių ir jų sudėtį nustato įstaiga (PSPC) ir jos steigėjas (savivaldybė). Darbuotojai nenori taikstytis su tokia situacija ir ieško sprendimo, pvz., Ukmergės GMP skyriaus darbuotojai kaip tinkamą išeitį siūlo savivaldybei perduoti šių paslaugų teikimą Vilniaus greitosios pagalbos stočiai. Šiuos netolygumus Sveikatos apsaugos ministerija siūlo spręsti centralizuojant GMP paslaugas.

Sveikatos apsaugos ministro patarėja Dalia Guobužienė ir SAM Pirminio lygio koordinavimo vyriausioji specialistė Alvyda Naujokaitė pristatė numatomą GMP sistemos pertvarką, kurios pagrindinė idėja centralizuoti GMP paslaugas, nustatant tiesioginį pavaldumą Sveikatos apsaugos ministerijai. Tai sudarytų prielaidas ir pagerinti darbo sąlygas, subalansuoti darbo krūvius bei nustatyti adekvačius atlyginimus darbuotojams.

Antroje diskusijos dalyje buvo aptarti aktualiausi darbo saugos klausimai, plačiau diskutuota apie pacientų saugaus kilnojimo standartą ir jo taikymą. Valstybinės darbo inspekcijos nelaimingų atsitikimų ir profesinių ligų vyriausioji darbo inspektorė pateikė informaciją apie medikams aktualias profesines ligas, nelaimingus atsitikimus ir incidentus, taip pat davė vertingų patarimų, kaip pasiekti, kad darbo saugos reikalavimai būtų vykdomi.

GMP darbuotojai dalinosi patirtimi, kaip problemos sprendžiamos įstaigose ir profsąjungų pasiekimais. Numatyti tolimesni žingsniai, kaip darbuotojai turėtų aktyviai dalyvauti gerinant darbo sąlygas.

{phocagallery view=category|categoryid=337}

0 komentaras
0

Palikti komentarą