Baigėsi projektas apie socialinį dialogą Rytų ir Vidurio Europoje

autorius Solidarumas
family photo

Rugsėjo 19-20 dienomis Budapešte vyko projekto „Bandymas atgaivinti socialinį dialogą Rytų ir Vidurio Europos šalyse“ baigiamoji konferencija. Projektui vadovavo Vengrijos projesinbės sąjungos LIGA. Dalyvavo Lietuvos (LPS Solidarumas), Latvijos (LBAS), Bulgarijos (Podkrepa), Lenkijos (OPZZ) bei Prancūzijos (CFDT) profesinės sąjungos. Dvejus metus trukusio projekto metu kiekvienos šalies nepriklausomas ekspertas atliko tyrimą ir paruošė ataskaitą apie socialinio dialogo būklę, sistemas bei pasiekimus. Vėliau buvo surengti trys tarptautiniai seminarai Loietuvoje, Bulgarijoje ir Latvijoje, kurių metu dalyviai aktyviai diskutavo, ką reikėtų padaryti, kad profsąjungos dirbtų efektyviau, o socialinio dialogas būtų rezultatyvesnis.

Baigiamojoje konferencijoje buvo pristatyta apibendrinta projekto ataskaita bei parengtos rekomendacijos profesinėms sąjungoms. Ekspertai konstatavo, kad profesinių sąjungų veiklos ir įtakos silpnėjimas – įsisenėjusi problema, kurią paryškino, bet ne nulėmė finansinė krizė. Jie taip pat pažymėjo, kad profesinės sąjungos paprastai yra socialinio dialogo iniciatorės. Todėl stiprios ir šiuolaikiškos profesinės sąjungos yra vienas iš svarbiausių efektyvaus socialinio dialogo veiksnių.

Pagrindinis uždavinys atgaivinant socialinį dialogą yra didinti socialinių partnerių įtaką ypatingai profesinių sąjungų. Tai skatintų kurti darbo santykius, kurie padėtų gerinti gyvenimo ir darbo sąlygas bei stimuliuotų ekonomiką. Socialinių partnerių vaidmuo turi būti didinamas ne tik sprendimų priėmimo procesuose, bet ir jų įgyvendinime. Profesinės sąjungos turi imtis ne tik įstatymų laikymosi priežiūros funkcijos, bet ir inicijuoti reikalingus pakeitimus. Norėdamos tapti stipriu socialiniu partneriu, profesinės sąjungos privalo imtis reikšmingų pokyčių, gerinti komunikaciją, tapti lankstesnėmis integruotomis ir sugebančiomis bendradarbiauti.

Remiantis projekto išvadomis, siūlomi aštuoni uždaviniai, kuriuos turėtų įgyvendinti profsąjungos, siekdamos tobulinti darbo santykius ir socialinio dialogo sistemas.

Visa projekto medžiaga, ataskaitos ir rekomendacijos skelbiama projekto intenetiniame puslapyje social.eu.

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?