Daugėja darbo ginčų

autorius Darius

Lietuvos profesinės sąjungos “Solidarumas” pirmininkė Kristina Krupavičienė apžvelgdama praėjusių metų Darbo ginčų komisijos (DKG) darbą pastebi, kad išaugęs kreipimųsi skaičius, viena vertus, rodo žmonės geriau žino savo teises ir linkę dėl jų pakovoti, antra vertus – mažas nuošimtis nepatenkintų skundų persikeliantis į teisminį nagrinėjimą neramina.

“Visom prasmėm brangesnis bylos nagrinėjimas teisme gali būti nepasiekiamas daliai nukentėjusių darbuotojų. Jei daugiau žmonių priklausytų profesinėms sąjungoms, tuomet su jų paramą gautų geresnį atstovavimą teismuose ir galimai skaičiai atrodytų kiek kitaip. 

DGK per 2023 m. išnagrinėjo, beveik trečdaliu daugiau konfliktų nei ankstesniais metais. Komisijos veiklos ataskaitoje matosi, kad dažniausia darbuotojai ir darbdaviai tarpusavyje nesusikalbėjo Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. 

Vidutiniškai  kiekvienai DGK teko po 311 prašymų. Dažniausiai (74 proc. visų reikalavimų) kreipiamasi dėl darbo užmokesčio išieškojimo. Atleidimo iš darbo teisėtumas (8,3 proc.), neturtinės žalos atlyginimas (3 proc.), darbo sutarties sąlygų keitimas (2,4 proc.) ar turtinės žalos atlyginimas (2 proc.) minimi gerokai rečiau.

Priimti dažniausiai dirbantiesiems palankūs sprendimai: 40 proc. reikalavimų buvo išspręsti ieškovo naudai ir 22 proc. reikalavimų išspręsti taikos sutartimi. 14 proc. reikalavimų atmesti ir tiek pat reikalavimų atsisakė ieškovai.

Dar įspūdingiau atrodo priteistos sumos, kurios perkopė 10 mln. Eur, iš kurių liūto dalis darbuotojų naudai. DGK bendradarbiaudama su Valstybinės darbo inspekcijos teritoriniais skyriais perdavė 236 tarnybinius pranešimus dėl galimų nelegalaus darbo ar kitų darbo įstatymų pažeidimų. Verta pastebėti, kad per praėjusius metus tik 4,3 proc. darbo bylų, išnagrinėtų DGK toliau keliavo į teismus.

Atskirai išskiriamos darbo bylos dėl psichologinio smurto darbe. Apibendrinant jas aiškiai matosi, kad psichologinio smurto atvejai paprastai pasitaiko bylose dėl atleidimo iš darbo teisėtumo, taip pat fiksuojami ginčuose dėl darbo sutarties sąlygų keitimo. 2023 m. gauti 44 reikalavimai susiję su psichologiniu smurtu darbe arba 0,5 proc. nuo visų pareikštų reikalavimų. Nors mobingas dar nėra lengvai atpažįstamas ir įrodomas, džiugu, jog tokie darbuotojų reikalavimai išsprendžiami taikos sutartimi (apie 36,1 proc.). 

Nors tik labai nežymi dalis darbo ginčų persikelia į teismus, antrojo 2023 m. pusmečio duomenys parodo, kad kad daugiau nei pusė  (61,2 proc.) į teismus persikėlusių bylų buvo nagrinėta iš esmės, o juose apie 2/3 DGK ir teismų priimti sprendimai sutapo.

Profesinės sąjungos aktyviai dalyvauja nagrinėjant darbo ginčus, tiek deleguodamos savo atstovus DGK, tiek teikdamos konsultacijas ir pagalbą savo nariams, padėdamos jiems parengti prašymus ir skundus dėl darbo ginčų, tiek per kolektyvines sutartis dėl darbo sąlygų ir teisių atlikdamos prevencinį darbą.

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?