Dėl Vyriausybės priemonių Covid-19 pandemijai suvaldyti

autorius Ričardas

2021 m. rugpjūčio 10 d. Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkė Kristina Krupavičienė kreipėsi

į Lietuvos Prezidentą G.Nausėdą ir Ministrę Pirmininkę dėl Vyriausybės priemonių Covid-19 pandemijai suvaldyti ir žmogaus teisių pažeidimų.

Skaityti žemiau.

LR Prezidentui J.E. Gitanui Nausėdai

LR Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei

DĖL PRIEMONIŲ COVID-19 PANDEMIJAI SUVALDYTI IR ŽMOGAUS TEISIŲ PAŽEIDIMŲ

Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas” ne kartą kreipėsi į LR Vyriausybę ragindama svarbius darbuotojams klausimus spręsti pasitariant su profesinėmis sąjungomis ir verslo atstovais. Tačiau iki šiol socialinis dialogas nevyksta tinkamai, o „visa žinanti” Vyriausybę sprendimus priima savarankiškai pati. 

Lietuvos darbuotojams kelia nerimą viešojoje erdvėje pasirodę pranešimai dėl naujų Vyriausybės priemonių Covid-19 pandemijai suvaldyti. 

Lietuvos darbuotojus vienijančios profesinės sąjungos ir darbdaviai supranta, kad įmonės ir įstaigos turi veikti sklandžiai, todėl siekia, kad darbo vietose būtų užtikrintos saugios darbo sąlygos, o darbuotojai būtų apsaugoti nuo ligų.

Todėl  stebina, kad Vyriausybės planai įsakymo tvarka priversti darbdavius nušalinti nuo darbo nepasiskiepijus nuo Covid-19 darbuotojus, nebuvo aptarti su socialiniais partneriais. Darbuotojų nušalinimo tvarka yra nustatyta Darbo kodekse. Vadovaujantis europinio socialinio dialogo principais visi su darbo santykiais susiję klausimai ir tuo pačiu Darbo kodekso pataisos prieš juos įteisinant turi būti apsvarstyti su socialiniais partneriais Trišalėje taryboje.

Nepasiskiepijusių darbuotojų nušalinimo ar nenušalinimo nuo darbo klausimus socialinio dialogo pagalba, atsižvelgdami į darbo specifiką turi spręsti įmonių ir įstaigų darbdaviai kartu su profesinėmis sąjungomis ar darbo tarybomis,

Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ kategoriškai nepritaria planams nemokėti ligos išmokos nepasiskiepijusiems asmenims, kurie susirgo Covid -19, ir neapmokėti jiems gydymo išlaidų. Kiekvienas Lietuvos darbuotojas moka mokesčius į Privalomojo sveikatos draudimo fondą ir Sodrą, todėl turi teisę gauti sveikatos ir socialinio draudimo apmokamas paslaugas ir išmokas.

Lietuvos statistikos departamento 2021 m. liepos 28 d. duomenimis, turintys imunitetą nuo Covid -19 t.y. persirgę ar pasiskiepiję yra 88.2% Sveikatos priežiūros ir socialinių darbuotojų, 83% švietimo darbuotojų, 80,1% viešojo valdymo, gynybos ir socialinio draudimo darbuotojų, 79,7% ryšių ir informatikos darbuotojų, 78.7% finansinio ir draudimo sektoriaus darbuotojų, 75.4% elektros, dujų, garo tiekimo ir oro kondicionavimo sektoriaus darbuotojų. 74,5% profesinės, mokslinės ir techninės srities darbuotojų, 72,9% meninės, pramoginės ir poilsio organizavimo darbuotojų, 70.2% nekilnojamojo turto operacijų darbuotojų, 69,4% kitų aptarnavimo sektoriaus darbuotojų, 65.2% didmeninės ir mažmeninės prekybos darbuotojų, 64.2% vandens nuotekų valymo, atliekų tvarkymo ir regeneravimo darbuotojų, 60.5% apgyvendinimo ir maitinimo įstaigų darbuotojų, 60.4% apdirbamosios gamybos darbuotojų, 58,4% kasybos ir karjerų eksploatavimo darbuotojų, 58,2% žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės darbuotojų, 57,2% administracinės ir aptarnavimo veiklos darbuotojų, 52,4% statybos darbuotojų, 41.2% transporto ir saugojimo darbuotojų.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2021 m. rugpjūčio 9 d.  Lietuvoje bent viena vakcina jau yra paskiepyti 1.502 mln. gyventojų.

Tai rodo, kad Lietuvos gyventojų apsauga nuo Covid-19 nėra bloga ir Lietuvoje greitai bus pasiektas kolektyvinis gyventojų imunitetas nuo Covid -19 ligos.

Todėl daugeliui Lietuvos darbuotojų yra nesuprantami pasiūlymai nuo 2021 m. rugsėjo 13 d. dar labiau sugriežtinti karantino apribojimus nei jie buvo tuomet, kai Lietuvoje dar nebuvo nei vieno paskiepyto nuo Covid -19.

Darbuotojų skirstymas į paskiepytus ir nepaskiepytus nuo Covid -19, sudarant jiems skirtingas teisines sąlygas, kiršina darbuotojus, kelia nereikalingą nepasitikėjimą Lietuvos Vyriausybe ir pačia Lietuvos valstybe. 

Tai yra priežastis kodėl į daugiatūkstantinį mitingą susirinkę žmonės reikalavo atšaukti Vyriausybės nutarimus ir atsistatydinti Vyriausybę. Mūsų manymu, dabar ne laikas rodyti aroganciją ir skirstyti žmonės į išsilavinusius ir ne, pasiskiepusius ir ne, ar kitais būdais kovoti su savo piliečiais. Dabar būtina siekti dialogo su socialiniais partneriais ir visa visuomene.

Lietuva, būdama demokratine valstybe bei Europos Sąjungos nare savo valstybinės raidoje yra įsipareigojusi vadovautis ir gerbti šias pagrindinėmis vertybes:  pagarba žmogaus orumui, laisvė, demokratija, lygybė, teisinė valstybė ir  pagarba žmogaus teisėms. Šios šešios vertybės yra pamatinės  ES vertybės, jos  yra bendros  ES valstybėms narėms ir yra neatsiejama europietiško gyvenimo dalis.  Žmogaus orumas yra neliečiamas. Jis turi būti gerbiamas ir saugomas. 

Pagarbiai

Lietuvos profesinės sąjungos „ Solidarumas” pirmininkė Kristina Krupavičienė

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?