Europos profesinės sąjungas paskelbė pasiūlymus kaip sušvelninti energetinę krizę Europoje

autorius Ričardas

Europos profesinių sąjungų konfederacija (ETUC) savo vykdomojo komiteto 2022 m. spalio 28 d  posėdyje priėmė rezoliuciją dėl pasiūlymų Europos Sąjungos mastu sušvelninti energetikos krizę.

Atsižvelgdama į struktūrinį energetinės krizės pobūdį ETUC ragina politikos formuotojus pradėti išsamią ES energetikos politikos reformą, atmetant liberalizavimo dogmą, pripažįstant, kad energija yra viešoji gėrybė, gyventojams užtikrinant teisę į švarią ir įperkamą energiją ir didinant įsipareigojimus teikiant viešąsias paslaugas.

ETUC nuomone, ES energetikos politika turi skatinti teisingą perėjimą prie klimatui neutralios energetikos iki 2050 m. ir prisidėti prie ES strateginio savarankiškumo.

Energijos kainų krizė labai sumažino ES darbuotojų perkamąją galią ir dar labiau padidino energetinį skurdą Europoje.

Tai taip pat jau stipriai paveikė Europos pramonę, ypač daug energijos naudojančiuose šakose. Pats laikas politikos formuotojams imtis drąsių ir skubių priemonių, atitinkančių problemos mastą.

Energetikos krizė Europoje yra struktūrinė problema, kuri reikalauja struktūrinių paklausos ir pasiūlos sprendimų.

ETUC mano, kad priemonės, skirtos sumažinti dujų ir elektros suvartojimą, yra labai svarbios siekiant užtikrinti ES energetinį saugumą šią žiemą.

Energijos paklausos mažinimo priemonės, nors ir skubiai būtinos, neturėtų turėti įtakos labiausiai pažeidžiamiems asmenims.

Socialiai teisinga renovacijos banga turi būti kertinis ES strategijos, kuria siekiama sumažinti namų ūkių energijos poreikį, akmuo. Energijos paklausos mažinimo priemonės neturėtų būti įgyvendinamos Europos pramonės sąskaita.

ETUC taip pat nepritaria energijos paklausos mažinimo priemonėms, kurios keltų pavojų žmonių darbo vietoms ir nesuteiktų tinkamų kompensacijų ir apsaugos darbuotojams.

ES energetinio saugumas turi būti užtikrintas masiškai investuojant į jos vidaus energijos tiekimą ir susijusią infrastruktūrą, kad būtų galima pagaminti švarios ir įperkamos energijos, reikalingos klimato kaitos teisės aktų tikslams pasiekti, tuo pačiu sumažinant Europos priklausomybę nuo importuojamos energijos.

ES turėtų skubiai įgyvendinti savo REPower ES planą, taip pat Europos „Žaliąjį kursą“.

ES tiekėjų diversifikavimas ir pakankamo dujų saugojimo užtikrinimas yra svarbios priemonės, padedančios įveikti neatidėliotiną tiekimo sutrikimo riziką ir sušvelninti kainų kilimą, pašalinant Europos Sąjungos energetinę priklausomybės nuo tiekimo iš ES nepriklausančių valstybių.

ETUC pritaria tokioms netikėto pelno apmokestinimo priemonėms, kaip ribinių elektros gamintojų pajamų viršutinė riba ir solidarumo įnašas.

Tačiau profesinės sąjungos prašo žengti toliau, didinant apmokestinimo tarifus ir taikant juos kitoms įmonėms ir spekuliantams, kurie daug pasipelnė.

ETUC ragina ES politikos formuotojus skubiai imtis priemonių dujų kainoms apriboti.

Verta išnagrinėti į ES importuojamų dujų kainos viršutinės ribos galimybę, tačiau, jei ji bus taikoma, ji turėtų būti sukurta taip, kad nekiltų pavojus energijos tiekimo saugumui.

Tuo pat metu valstybės narės turėtų skubiai susitarti dėl bendros dujų pirkimo politikos, privalomo reikalavimo mažinti dujų paklausą ir intensyvinti diplomatines derybas su šalimis tiekėjomis, kartu užtikrinant, kad visoje tiekimo grandinėje būtų laikomasi aukščiausių žmogaus teisių ir aplinkosaugos standartų.

ETUC ragina ES politikos formuotojus susitarti dėl struktūrinės elektros rinkos reformos, kuri užtikrintų didelio masto investicijas į reikalingus papildomus gamybos pajėgumus, taip pat į švarios energijos transportavimo, saugojimo ir paskirstymo infrastruktūros plėtrą.

Ši reforma taip pat turi užkirsti kelią tam, kad energijos, gaunamos iš iškastinio kuro, kainos nustatytų energijos, kurios gamyba nedidina anglies dvideginio išmetimo į atmosferą,  kainą.

ETUC taip pat siūlo apriboti dujų kainą, gaminant elektros energiją tokiu lygiu, kuris padėtų sumažinti elektros kainas, taikant finansinį mechanizmą, kuris iš dalies priklauso nuo įnašų, gaunamų iš kai kurių energetikos įmonių perteklinio pelno.

Vieningos Europos energetikos sistemos sukūrimas yra pagrindinis reikalavimas, norint koordinuotai ir solidariai spręsti energetikos krizę.

Įgyvendintos priemonės turi padėti toliau vystyti Europos energetikos infrastruktūrą ir vengti Europos energetikos sistemos suskaidymo.

Nors dabar daugiausia dėmesio yra skiriama energetikos politikai, tačiau energijos kainų krizės sprendimai yra tik dalis klausimų, kuriuos reikia spręsti. Norint, kad šiuo sunkiu metu darbuotojai turėtų išlaikyti tinkamas pragyvenimo sąlygas, jiems būtina suteikti tinkamą paramą.

Gyventojų darbo užmokestis ir pajamos turi augti tiek kiek išaugo infliacija ir darbo našumas, kad būtų išlaikyta perkamoji galia.

Socialinis dialogas ir kolektyvinės derybos taip pat yra pagrindinės priemonės, užtikrinančios sąžiningumą ir solidarumą šios krizės metu.

Norėdami daugiau sužinoti apie platesnius ETUC reikalavimus skaitykite čia.

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?