Profesinės sąjungos ragina Seimą atmesti valstybės tarnybos įstatymo projektą

autorius Ričardas

2022 m. lapkričio 10 d. Seime įvyko Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos spaudos konferencija „Valstybės tarnybos reforma – be profesinių sąjungų?“, kurioje dalyvavo Socialinio draudimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Vincas Kunca, Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkės pavaduotojas Ričardas Garuolis ir kitų valstybės tarnybos darbuotojų profesinių sąjungų atstovai.

Spaudos konferenciją vedusi Seimo narė Rimantė Šalaševičiūtė atskleidė, kad Vidaus reikalų ministerijos parengtas Valstybės tarnybos reformos įstatymo projektas buvo du kartus atmestas dėl nuostatų, kurios prieštarauja Lietuvos Konstitucijai ir ir kitiems valstybės įstatymams.

Seimo teisės departamentas nurodė, kad pasiūlymas neriboti vadovų atlyginimo, ribojant atlyginimų dydį kitiems darbuotojams prieštarauja Konstitucijai.

Po to, Vidaus reikalų ministerija pateikė kitą įstatymo projektą, kuriame jau buvo nurodytos vadovų atlyginimų aukščiausios ribos.

Tačiau Seimo teisės departamentas išaiškino, kad tai, kad įstatymo projekte nėra nurodyti vadovų atlyginimų žemiausios ribos ir aiškūs kriterijai pagal kuriuos nustatomį darbuotojų algos bei pateiktas projekte „nepriekaištingos reputacijos” apibrėžimas prieštarauja Lietuvos Konstitucijai.

Todėl Seimo Tesės ir teisėsaugos komitetas atmetė šį projektą „neribotm laikui”. Tačiau už šio projekto pateikimą atsakinga Vidaus reikalų viceministrė Ščajevienė žiniasklaidoje jau paskelbė, kad artimiausiu laiku bus pateiktas trečias Valstybės tarnybos įstatymo prtojektas.

Seimo narė R. Šalaševičiūtė stebėjosi Vidaus reikalų ministerijos teisininkų kompetencija, kai nuolat pateikiami įstatymai, kurie pažeidžia Lietuvos Konstituciją.

Profesinių sąjungų atstovai ragino stabdyti valstybės tarnybos reformą, kuri ženkliai padidintų vadovų algas, o darbuotojų atlyginimus „įšaldytų” trejiems metams, sumažintų profesinių sąjungų įtaką, skatintų vadovų savivalę ir mažintų darbo valstybės tarnyboje patrauklumą.

V.Kunca atkreipė dėmesį, kad Valstybės tarnybos įstatymas sukiršins darbuotojus ir pasunkins vadovų darbą, nes „įšaldžius” darbuotojų atlyginimus trejiems metams ir nedidinant įstaigų finansavimo vadovai negalės padididinti darbuotojų atlyginimų ir sustabdyti jų išėjimo iš darbo.

R. Garuolis paklausė Seimo narių ar jie pareikalaus Vidaus reikalų viceministrės Ščajevienės atsakomybės už tai, kad ši teikia Lietuvos Konstitucijai prieštaraujančias Valstybės tarnybos įstatymo pataisas, kurias jis pavadino “diversija prieš valstybę”. Pasak jo, nereikia būti dideliu specialistu suprasti, kad tuo metu, kai net pusė konkursų į laisvas darbo vietas neįvyksta, nes nėra norinčių dirbti, darbuotojų atlyginimų „įšaldymas” trejiems metams, augant kainoms ir algoms privačiame sektroriuje, paralyžiuos valstybės tarnybų ir pačios valstybės darbą, nes nebeliks darbuotojų, kurie užtikrintų Lietuvos valstybės funkcionavimą.

Seimo narė R.Šalaševičiūtė atsakė, kad panašios mintys jau kyla ir Seimo nariams, tačiau neatsakė ar Seimo Valstiečių ir žaliųjų frakcija kels interpeliaciją viceministrei.

Seimo Valstiečių ir žaliųjų frakcijos pirmininko pavaduotoja Guoda Burokienė paaiškino, kad Valstybės tarnybos reforma vykdoma siekiant gauti europinių fondų lėšas, tačiau kodėl rengiama neatsižvelgiant į profesinių sąjungų nuomonę ir bloginant darbuotojų darbo ir apmokėjimo sąlygas, liko neaišku.

Visą spaudos konferenciją žiūrėti čia.

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?