Kalėjimo medikai masiškai išeina iš darbo

autorius Solidarumas
kal med is darbo

Teisingumo ministerijai ir Kalėjimų departamentui 2019 m. spalio 1 d. pradėjus įkalinimo įstaigų sveikatos priežiūros pertvarką, kuriai prieštaravo profesinė sąjunga, iš darbo pradėjo masiškai išeiti medicinos darbuotojai. Įkalinimo įstaigos, kuriose nuolatos trūkdavo darbuotojų, po minėtos pertvarkos neteko 37% medicinos darbuotojų. Nepatenkinti išaugusiu darbo krūviu iš darbo ketina išeiti ir daugiau medikų. Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ kreipėsi pagalbos į Lietuvos Prezidentą Gitaną Nausėdą.

 

Jūsų Eskscelencijai Prezidentui Gitanui Nausėdai

Dėl sveikatos priežiūros padėties Lietuvos įkalinimo įstaigose

Nepaisant Įkalinimo įstaigų medicinos darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas” prieštaravimų, piketų ir pirmojo Lietuvos istorijoje medikų streiko, Kalėjimo departamentas, vykdydamas Teisingumo ministerijos nurodymus, įvykdė pertvarką, kuri pakirto galimybę nuteistiesiems gauti tinkamas sveikatos priežiūros paslaugas.

Mūsų pirminiais duomenimis, 2019 m. spalio 1 d. iš Pravieniškių pataisos namų išėjo 50% visų medicinos darbuotojų, Panevėžio pataisos namuose – 45%, Marijampolės -Kybartų pataisos namuose – 48%, (Kybartų pataisos namuose išėjo 100% medikų, liko tik puse etato dirbantis odontologas), Vilniaus pataisos namuose -23%, Šiaulių tardymo izoliatoriuje – 23% , Kauno tardymo izoliatoriuje – 40%, Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriuje – 20%, Alytaus pataisos namuose – 33% darbuotojų.

Neturime tikslių duomenų dėl padėties Laisvės atėmimo vietų ligoninėje, tačiau mūsų žiniomis joje kaip ir anksčiau liko dirbti apie 120 medicinos darbuotojų, prižiūrinčių apie 170 nuteistųjų.

Taigi, vienur 92 medikai prižiūri apie 6300 nuteistųjų, kitur 120 medikų – apie 170 nuteistųjų.

Teisingumo ministerijos ir Kalėjimo departamento atstovai teigė, kad ši pertvarka vykdoma, siekiant padidinti atlyginimus medikams ir rasti medikų į trūkstamas darbo vietas. Tačiau įvyko priešingai. Po minėtos pertvarkos atsisakę dirbti naujomis sąlygomis iš darbo išėjo 37% visų medikų t.y. 54 iš 146 medicinos darbuotojų, dirbančių pirminės grandies sveikatos priežiūros sistemoje t.y. įkalinimo įstaigose, kuriose kali apie 6300 nuteistųjų.

Penkiose iš devynių įkalinimo įstaigų neliko slaugos administratorių, t.y. 55% mažiau nei buvo iki pertvarkos.

Teisingumo ministerijos ir Kalėjimo departamento atstovai teigė, kad pertvarkos tikslas yra sumažinti vadovaujančių darbuotojų skaičių. Tačiau po pertvarkos Pravieniškių pataisos namuose vietoj vienos slaugos administratorės atsirado trys administratorės, nors, mūsų duomenimis, darbuotojų sumažėjo per pusę ir liko dirbti 18 iš 36 medicinos darbuotojų.

Nebeliko šeimos gydytojų Panevėžio, Kybartų ir Alytaus pataisos namuose.

Beveik visose įkalinimo įstaigose, išskyrus Alytaus pataisos namus, panaikinti naktiniai slaugytojų budėjimai, nors tam prieštarauja Seimo kontrolierius ir Europos komiteto prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgiasį ir baudimą (CPT).

Itin sudėtinga situacija susiklostė Marijampolės pataisos namų Kybartų sektoriuje. Iš darbo išėjus šeimos gydytojai, slaugos administratorei ir visoms slaugytojoms, sveikatos priežiūros paslaugos nuteistiesiems teikiamos tik kelias valandas per dieną.

Įstaigose dėl lėšų medikamentams trūkumo ir komunikacijos nesklandumų, pradėjo trūkti būtinų medikamentų. Nuteistieji dėl gydymo tęstinumo neužtikrinimo, pradėjo kreiptis į teismus.

Neveikiant klinikinėms laboratorijoms, nutrūkus sutartims, sutriko nuteistųjų ištyrimas.

Įsivyravus chaosui, kiekvienoje įstaigoje po kelis medikus nori iš darbo išeiti papildomai, kai dalyje įstaigų jų ir taip katastrofiškai trūksta.

Dėl šios pertvarkos, kuri buvo vykdoma neatsižvelgiant į specialistų ir profesinės sąjungos nuomonę, susidarė padėtis, kuomet užtikrinti tinkamą sveikatos priežiūros paslaugų teikimą nuteistiesiems tampa beveik neįmanoma.

Todėl nukentės valstybės įvaizdis tarptautinėje erdvėje, valstybei ateityje teks išmokėti dideles išmokas nuteistųjų kompensacijoms už laiku ir netinkamai suteiktas sveikatos priežiūros paslaugas.

Deja, atsakingos institucijos iki šiol ignoruoja specialistų ir profesinės sąjungos įspėjimus apie gresiančias problemas ir pasiūlymus kaip jas spręsti.

Prašome Jūsų Ekscelencijos gelbėti Įkalinimo įstaigų sveikatos priežiūros sistemą nuo žlugimo ir pareikauti atskingų valstybės institucijų darbuotojų atsakomybės.

Pagarbiai

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“

Generalinis sekretorius Ričardas Garuolis

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?