Lietuva socialinei politikai išleidžia žymiai mažiau, nei Europos Sąjungos vidurkis

autorius Solidarumas
neigalieji jov1

2019 m. sausio 25 d. Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete vyko Socialinių įmonių įstatymo pekeitimo įstatymų projektų svarstymas, kuriame buvo kviečiami dalyvauti 25 institucijų, tame tarpe ir profesinių sąjungų, atstovai. Lietuvos profesinę sąjungą „Solidarumas”, įstatymų projektų svarstyme, atstovavo pirmininkės pavaduotoja Jovita Pretzsch. Du įstatymo pakeitimo projektus pristatė LR Vyriausybės atstovas Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis ir Seimo narys Tomas Tomilinas.

Ministras Linas Kukuraitis teigė, kad yra problema, kai dalis neįgaliųjų įdarbinama valstybei skiriant jiems vienodą finansavimą, nors neįgaliųjų grupės ir pajėgumai yra nevienodi. Ministras siūlė finansavimą diferencijuoti, nes yra skirtingi neįgalumai ir gebėjimai dirbti, o valstybė turi užtikrinti neįgaliųjų užimtumą, teisingai jų įdarbinimui paskirstant lėšas. Vyriausybės projektu siekiama suvienodinti užimtumo galimybes ir subsidijas tiek socialinėms įmonėms, tiek išmokamas per užimtumo tarnybą. Naujame projekte, siūloma socialinių įmonių 75 proc. pelno reinvestuoti į įmonės plėtrą, taip sukuriant galimybes neįgaliems geriau įsidarbinti. Šiuo metu Socialinės apsaugos ministerija, kartu su Europos Komisijos ekspertais rengia neįgalumo nustatymo reformą.

Įvertinant neįgaliųjų darbo rėmimą žinotina, kad šiuo metu socialinėse įmonėse dirba apie 7000 neįgalių darbuotojų (tame tarpe 376 darbuotojai su sunkia negalia), o per užimtumo įstatymą įdarbinta 2150 neįgaliųjų. Praėjusiais metais socialinėms įmonėms skirta 31,3 mln. eurų valstybės parama, o per užimtumo įstatymą – tik 4,5 mln. eurų neįgaliųjų įdarbinimui. Socialinių įmonių įstatymas įsigaliojo prieš 15 metų. Šiuo metu yra 177 socialinės įmonės, tarp kurių 155 įmonės yra uždarosios akcinės bendrovės, 17 viešųjų įstaigų, 3 individualios, 1 mažoji bendrija, 1 akcinė bendrovė. 2017 m. socialinių įmonių pelnas siekė apie 25 mln. eurų, sumokėta socialinių įmonių darbuotojų darbo užmokesčiui padengti 25,9 mln. eurų.

Seimo narys Tomas Tomilinas savo vardu užregistravo Socialinių įmonių įstatymo pakeitimo projektus. Jis siūlo diegti pasaulinę praktiką – kvotų sistemą neįgaliesiems viešąjąme sektoriuje. Taip pat neįgalusis turėtų turėti paramos lėšų „krepšelį”, kuris galėtų keliauti su juo. Vyriausybė siūlo kvotas taikyti viešame ir privačiame sektoriuose, kaip rekomendaciją.

„Lietuva socialinei politikai išleidžia žymiai mažiau, nei Europos Sąjungos vidurkis, todėl socialinei sričiai turi būti didinamos išmokos ir socialinė sritis turi didėti,“ – teigė Seimo narys.

Sekantis Socialinių įmonių įstatymo pakeitimų projektų svarstymas Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete numatytas vasario 5d. Įstatymo pakeitimus numatoma priimti iki vasario 15 d.

Stebina tai, kad daugumoje įmonių, turinčių socialinių įmonių statusą ir gaunančių didelį pelną, nėra nei profesinių sąjungų, nei kolektyvinių sutarčių.

 

Parengė Jovita Pretzsch

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?