Lietuvoje per mažai ratifikuotų TDO konvencijų

autorius Solidarumas

2013-08-21/22d. Vilniuje vyko Tarptautinės Darbo Organizacijos (TDO) seminaras „Padorus darbas IndustryAll sektorių darbuotojams: Baltijos šalių gebėjimų stiprinimas“. Seminare dalyvavo Estijos, Latvijos, Lietuvos pramoninio sektoriaus darbuotojų atstovai ir svečiai iš užsienio.

Seminare pranešimą „IndustriAll Europe: politika ir prioritetai“ skaitė IndustriAll Europe generalinio sekretoriaus pavaduotojas Luc Triangle (Belgija).

Jis pristatė, organizaciją, kuri buvo įkurta praėjusiais metais ir kuri vienija 7,1 mln. darbuotojų iš 200 organizacijų.

Pranešėjas paminėjo, šalys po truputį atsigauna po ekonominės 2008-2009m. krizės, tačiau neabejojama, kad šį krizė daugiausia pažeidė Baltijos šalis. Pramonės gamyba šiose šalyse sumažėjo 2,7 proc. ir krito daugiau, nei BVP. Visos ES šalys patyrė nuosmukį ir darbuotojų praradimą. Tik Vokietijos pramonė prarado labai nedaug.

Jau 2012m. kai kuriose Vokietijos kompanijos, buvo skaičiuojamas pelnas. Įvardijama, kad krizė ES – regioninė. Buvo šalių, kurios puikiai atsilaikė. Tačiau buvo ir praradimų. Per paskutinius 5 metus Lietuvoje prarasta 71 tūkst. darbo vietų. IndustryAll Europe organizacija buvo įkurta dėl jėgų vienijimo ir geresnio priėjimo prie EK ir Europos Parlamento. Pajėgumų apjungimas, tai ne būtinai taupymas, sakė Luc Triangle. Jis papasakojo apie šiuo metu organizuojamą profesinių sąjungų darbą sektoriuose: pramonės politikos, pokyčių valdymo, kolektyvinių derybų, socialinio dialogo ir pan.

TDO mokymo centro projektų vadovė E. Toth (Italija) apžvelgė TDO ratifikuotas konvencijas Baltijos šalyse ir su dideliu susirūpinimu informavo, kad senojo žemyno šalys vidutiniškai yra ratifikavusios po 90 TDO konvencijų, o Lietuva apie 60. Lietuvos profesinėms sąjungoms buvo pasiūlyta pasitikslinti kokie atstovai renkami į valdžią ir kodėl tiek nedaug konvencijų ratifikuota.

Nordic In atstovas Jens Bondvand (Švedija) sakė, kad ne vien geras valdymas gali padėti. Statybų sektoriuje Osle (Norvegija) 0,5 darbuotojų yra norvegai, kiti – užsieniečiai. 2005m. buvo įkurta organizacija Nordic In, kuri apjungė šiaurės šalių dirbančiuosius metalo, tekstilės ir chemijos srityse. Seminare buvo pritarta Juozo Neverausko (LPSK) kandidatūrai, atstovauti Baltijos šalis Nordic In.

Profesinių sąjungų veiklos organizavimą ir plėtrą Baltijos šalyse pristatė Baltic Organizing Academy (BOA) atstovas Mikko Hakkarainen (Švedija). Jis papasakojo, kad Suomijoje, Danijoje ir Švedijoje profesinėms sąjungoms priklauso 70 proc. visų dirbančiųjų. Todėl šiaurės šalys, siekdamos padidinti kaimyninėse Baltijos šalyse profesinių sąjungų narystę, nusprendė įsteigti BOA.

Buvo pasitelkti Vokietijos F. Eberto fondo ištekliai ir šiaurės šalių patirtis ir pradėtas darbas. Visose trijose Baltijos šalyse buvo įsteigtos naujų narių organizavimo darbo vietos. Lietuvoje buvo įdarbinti du naujų narių organizatoriai metalo ir maisto pramonės šakose. Pasak pranešėjo, durys atviros ir kitoms pramonės šakoms. Seminare naujų narių organizatoriai pasidalijo savo darbo patirtimi.

Darbdavių požiūrį į socialinį dialogą pristatė Lietuvos aprangos ir tekstilės įmonių asociacijos prezidentas Linas Lasiauskas. Jis paminėjo, kad šiuo metu su profesinėmis sąjungomis vyksta teigiamas neformalus bendravimas. 2005-2006m. buvo vykdomas ESF finansuojamas projektas, kurio pagalba buvo apmokyta daugiau nei 500 žmonių socialinio dialogo ir parengta šakinė kolektyvinė sutartis. Vėliau buvo bandoma įkurti dvišalę sektoriaus komisiją, bet geri darbai nebuvo užbaigti. Todėl, „Solidarumo“ profesinė sąjunga ir lengvosios pramonės šaka, buvo pakviestos bendradarbiauti.

Seminare dalyvavo Lietuvos energetikų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkas Rimtautas Ramanauskas, Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ projekto koordinatorė Ramina Derengovskienė ir Lietuvos pramonės įmonių profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Jovita Pretzsch.

Parengė Jovita Pretzsch

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?