Lietuvos GMP profesinė sąjunga „Solidarumas” lankėsi Latvijoje

autorius Ričardas

Lietuvos Greitosios medicinos pagalbos darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ nariai kartu su pirmininke Jolanta Keburiene ir Lietuvos profesinės sąjungos pirmininkės pavaduotoju Ričardu Garuoliu viešėjo Latvijoje.

2022 m. rugsėjo 27 d. 13. 00 val. profesinės sąjungos nariai dalyvavo mitinge prie Latvijos vyriausybės Rygoje, kuriame palaikė mitinguojančius Latvijos medikus, kurie dėl vyriausybės nenoro vykdyti savo pažadus padidinti medikams atlyginimus pradėjo dviejų dienų įspėjamąjį streiką.

Po mitingo prie Latvijos vyriausybės rūmų Greitosios medicinos pagalbos darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ nariai Latvijos profesinių sąjungų rūmuose detaliau susipažino ir aptarė dar 2009 m. Latvijoje įvykdytą Greitosios medicinos pagalbos stočių centralizavimą, kurį įgyvendinti Lietuvoje siekia ir Greitosios medicinos pagalbos darbuotojų profesinė sąjunga „Solidarumas“, o kitą dieną susitiko su vienos Latvijos GMP stoties darbuotojais.

2009 m. Latvijoje visos Greitosios medicinos pagalbos (GMP) stotys buvo sujungtos į vieną įmonę.

Ši pertvarka suvienodino visų GMP darbuotojų atlyginimus, nepriklausomai nuo to kurioje šalies dalyje jie dirba, GMP automobilius ir jų įrangą, pagreitino GMP brigadų atvykimą pas pacientus.

Centralizavimu ypač džiaugėsi regionų GMP darbuotojai, nes jų atlyginimai pakilo iki didžiuosiuose miestuose dirbančių kolegų lygio, pagerėjo jų GMP automobilių ir įrangos kokybė, kurią anksčiau turėjo tik didžiųjų miestų GMP stotys.

Kadangi GMP darbuotojams reikia geros fizinės formos, nes nuolatos tenka nešioti ligonius ir ne vieną dešimtį sveriančią gyvybę gelbėjančią įrangą, lietuvius domino ankstesnio išėjimo į pensiją galimybės, kurios yra suteiktos Latvijos kolegoms.

Sulaukus 55 metų Latvijos GMP darbuotojas turi teisę išeiti į pensiją, jei yra dirbęs GMP stotyje ne mažiau 20 metų, bet su sąlyga, kad paskutinius penkerius metus dirbo GMP stotyje.

Jei nori, darbuotojas gali dirbti GMP stotyje iki 65 metų amžiaus, bet tokiu atveju pensijos negaus. Tačiau jei jis įsidarbintų kitur, jam būtų mokama ir pensija, ir darbo užmokestis. Todėl dalis GMP darbuotojų gaudami pensiją toliau dirba jau kitose medicinos įstaigose, nes darbuotojų ten nuolatos trūksta.

Tačiau ne visi darbuotojai, sulaukę 55 metų, išeina į pensiją, nes pensijos dydis priklauso nuo GMP stotyse dirbto laiko. Jei darbuotojas dirbo 30 metų, jo pensija bus didžiausia, o jei GMP stotyse nedirbo 20 m., jis anksčiau į pensiją išeiti negali.

Skirtingai nei Lietuvoje GMP brigadai vadovauti gali tik darbuotojas, dirbęs GMP brigadoje ne mažiau nei dvejus metus.

Įdomu tai, kad Latvijoje veiksmingai kovojama su nereikalingais iškvietimais, kurie trukdo laiku suteikti pagalbą tiems pacientams, kuriems jos tikrai reikia.

GMP dispečerinėje stotyje, kuri priima pagalbos skambučius, nuolatos dirba medikas, kuris konsultuoja pacientus ir nustato ar jam tikrai būtina skubi medicinos pagalba. Tokiu būdu per parą visoje Latvijoje išvengiama apie 500-700 nereikalingų GMP iškvietimų, o per parą GMP brigados atvyksta vidutiniškai atvyksta pas 900 pacientų.

Be to, Latvijoje už nebūtiną GMP iškvietimą pacientas privalo sumokėti apie 70 eurų mokestį.

Centralizavimas padėjo suvienodinti darbo krūvius GMP darbuotojams. Jei Lietuvos GMP brigadų trūksta regionuose, tai Latvijoje jų daugiausiai reikia Rygoje.

Nors pacientų pervežimų skaičius regionuose dėl didesnių atstumų yra mažesnis, tačiau regionų GMP brigados dažnai dirba Rygoje, nes ten dėl gyventojų tankumo iškvietimų skaičius yra didesnis.

Siekiant pagerinti GMP pasiekiamumą didžiuosiuose Latvijos miestuose kuriuos pervežimų atstumai mažesni ir galima reikalui esant greitai iškviesti pastiprinimą yra sudaromos mažesniais automobiliais važinėjančios GMP brigados, kurias sudaro ne trys, o du darbuotojai.

Latvijos GMP darbuotojai džiaugėsi, kad po centralizavimo pagerėjo GMP brigadų aprūpinimas vaistais ir įranga. Dabar vaistų sandėliai ir gyvybę gelbėjančios įrangą keičiantys centrai Latvijoje yra išdėstyti taip, kad  GMP brigada gali patogiai ir greitai darbo metu pasipildyti tuo ką išnaudojo, negrįžtant į savo GMP stotį.

Kaip pažymėjo Greitosios medicinos pagalbos darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“  pirmininkė Jolanta Keburienė, Latvijos GMP stočių darbuotojai, dirbdami mažiau uždirba tiek pat kiek Lietuvos kolegos, o darbo sąlygos Latvijoje yra geresnės. Dėl centralizavimo, kuris pagerino darbo organizavimą, Latvijos GMP darbuotojams tenka dirbti daug mažiau viršvalandžių nei kolegoms Lietuvoje. Pasak jos, ši kelionė nuramino tuos, kurie abejojo ar Greitosios medicinos pagalbos darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ siūlymai Latvijos pavyzdžiu centralizuoti GMP stočių darbą bus naudingi darbuotojams, pacientams ir valstybei.

Viešnagės Latvijoje metu profesinės sąjungos nariai taip pat aplankė Rundalės rūmus, Rygos senamiestį, Siguldą ir viduramžišką Cesių pilį.

Daugiau nuotraukų žiūrėti čia.

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?