Tarptautinis seminaras „Solidarumas ir socialinė santarvė neramiu laiku”

autorius Ričardas

2022 m. rugsėjo 29 d. Vilniuje „Vilon“ viešbutyje prasidėjo Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ kartu su Europos centru darbuotojų klausimams spręsti (EZA) rengiamas tarptautinis seminaras „Solidarumas ir socialinė santarvė neramiu laiku. Europos socialinio dialogo akcentai“, kuriame dalyvavo Vokietijos, Austrijos, Italijos, Ispanijos, Prancūzijos, Belgijos, Nyderlandų, Lenkijos, Portugalijos, Rumunijos, Ukrainos ir Lietuvos profesinių sąjungų atstovai.

Seminarą įžangine kalba atidarė Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė. Ji atkreipė dėmesį, nors per dvidešimt metų Lietuva padarė didelę pažangą, bet, deja, Lietuvoje socialinis dialogas dar nėra pakankamas, o kitą savaitę dėl sostinės savivaldybės įmonės vadovo nenoro sudaryti kolektyvinę sutartį Vilniaus viešojo autobusų vairuotojai yra priversti streikuoti.

K. Krupavičienė atskleidė, kad viliasi, jog artimiausiu metu turinti būti priimta Europos Sąjungos direktyva dėl minimalios algos paskatins socialinį dialogą, nes joje nurodyta siekti, kad kolektyvinės sutartys aprėptų ne mažiau nei 80 proc. šalies darbuotojų. Tai pagerinti Lietuvos darbuotojų darbo ir apmokėjimo sąlygas, nes Lietuvoje kolektyvinių sutarčių aprėptis yra viena mažiausių Europoje.

Europos komisijos Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinio direktorato socialinio dialogo skyriaus vadovas Jorgas Tageris (Jorg Tagger) papasakojo ką Europos komisiją daro ir kokias problemas turi spręsti, kad ES mastu būtų plėtojamas socialinis dialogas šiuo neramiu metu, kai vyksta Rusijos agresija Ukrainoje, kyla energijos ir maisto kainos.

K. Krupavičienė paragino imtis veiksmų, kad ES lėšos, skiriamos socialiniam dialogui vystyti ir socialinių partnerių gebėjimams stiprinti neatitektų valstybinėms institucijoms, kaip dažnai atsitinka Lietuvoje. Ji ragino ES mastu įvesti reikalavimą, kad kolektyvines sutartis turinčios įmonės turėtų privalumus laimint viešųjų pirkimų konkursus, nes antraip įmonės, kurios nesirūpina savo darbuotojais, laimi konkurencinę kovą prieš įmones, kurios savo darbuotojais rūpinasi.

Į renginį kviesti Europos parlemento narys Audrius Kubilius iš Briuselio anglų kalba seminaro dalyviams paaiškino, kad neramiais laikais, kai dėl Rusijos agresijos Ukrainoje visame pasaulyje kyla kainos, socialinis dialogas yra svarbiausias įrankis spręsti problemas, o socialiniai partneriai turi būti stipresni bei palinkėjo visiems daugiau solidarumo.

Seimo narys, Europos tarybos parlamentinėje asamblėjoje (ETPA) vadovas Emanuelis Zingeris, žadėjęs dalyvauti, seminare nepasirodė, bet atvyko susitikti su seminaro dalyviais vakarienės metu.

EZA prezidentas Lukas van der Brande (Luc van der Brande) atkreipė dėmesį, kad pastaruoju metu globalus pasaulis „fragmentuojasi“, o dalis pasaulio šalių pradėjo krypti autoritarizmo link. Tai pasak jo, nėra tik Rusija ar Kinija, bet dalis trečiojo pasaulio ir net Europos valstybių. Todėl šalyse, kuriose varžoma žodžio laisvė ir kitos demokratinės vertybės, socialinio dialogas neturi ateities. Jis siūlė skirti daugiau dėmesio ir lėšų socialinio dialogo mokymams, ypač dabar kai dėl technologinių naujovių ir skaitmeninimo atsiranda naujos socialiai neapsaugotos darbo vietos, o „skaitmeninė revoliucija“ kai kur jau virsta „skaitmenine kolonizacija“.

Pasak jo, socialinis dialogas yra ne tarpusavio kalbėjimasis, o bendras darbas ieškant geriausių sprendimų visiems.

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?