Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” valdybos posėdis

autorius Solidarumas
vagner kt

2018 m. rugpjūčio 3 d. įvyko Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ valdybos posėdis, kuriame dalyvavo buvęs Lietuvos Ministras Pirmininkas Gediminas Vagnorius, pakviestas pareikšti savo nuomonės dėl šiuo metu svarstomų pasiūlymų minimaliam mėnesiniam atlyginimui (MMA) apskaičiuoti ir kitų ekonominių klausimų.

Gediminas Vagnorius įspėjo nepasiduoti siūlymams susieti MMA su vidutiniu darbo užmokesčiu (VDU), nes tai reikštų ir minimalios, ir vidutinės algos „įšaldymą“. MMA padidinimas visada netrukus pakelia vidutinį atlyginimą, todėl  MMA „pririšimas“ prie VDU neleistų didinti nei MMA,  nei VDU, o Lietuva būtų pirmoji šalis pasaulyje, kuri tai padarytų ir apsijuoktų, pasirodydama kaip neišmanėlių šalis. 

MMA paprastai didinamas, siekiant apsaugoti darbuotojų atlyginimus nuo jų sumažėjimo, augant infliacijai t. y. kainų augimui. Todėl Gediminas Vagnorius siūlė daugumos Vakarų valstybių pavyzdžiu pakilus infliacijai, automatiškai, be politikų įsikišimo tokiu pat dydžiu pakelti ne tik MMA, bet viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimus, kurie jau daug metų nedidinami. MMA didinimas padidina biudžeto įplaukas, nes darbuotojai tuoj pat gautus pinigus išleidžia pirkiniams, o valstybė gauna daugiau pajamų iš mokesčių.

Gediminas Vagnorius prisipažino, kad būdamas Ministru Pirmininku, kai pritrūkdavo lėšų biudžete (pavyzdžiui Rusijos krizės metu), jis keldavo MMA ir net ne vieną kartą per metus, ir visada padidinus MMA, biudžetas gaudavo daugiau pajamų, dažniausiai net daugiau nei buvo planuojama. Todėl atsakingų Finansų ministerijos atstovų kalbos, kad negalima didinti MMA ir viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimų, nes tam nėra lėšų, neturi pagrindo. Jų ir toliau nebus, jei nebus didinami atlyginimai.

Jo nuomone, didinti tik MMA, nedidinant atlyginimų visiems viešojo sektoriaus darbuotojams (gydytojams, mokytojams, policininkams ir kt.), yra blogai, nes tai iškraipo darbo rinką ir neduoda biudžetui daug pajamų, nes atlyginimai kyla tik mažai daliai darbuotojų.

Deja, nuo šio amžiaus pradžios, jam nustojus dirbti Ministru Pirmininku, MMA buvo didinamas lėčiau nei augo infliacija, todėl jis atsiliko nuo infliacijos augimo.

Gedimino Vagnoriaus skaičiavimais, jei MMA Lietuvoje būtų didinamas pagal infliacijos augimą, jis dabar turėtų siekti 600 eurų.

Jo įsitikinimu, iš karto kelti MMA iki šio lygio nereikėtų, nes tai sukeltų per didelį šoką įmonėms, todėl jį didinti reikėtų palaipsniui, Trišalėje taryboje sutariant koks MMA bus metų gale, ir didinti jį kiekvieną ketvirtį. Neigiamo MMA augimo poveikio įmonės nepajustų, nes jis būtų didinamas visoje šalyje, o verslininkai gautų didesnes pajamas dėl padidėjusio vartojimo.

Jis kvietė neužmiršti, kad net 75%  pajamų Lietuvos biudžetas gauna iš vidaus vartojimo. Todėl atlyginimo didinimas yra geriausia priemonė didinti biudžeto pajamas ir vartojimą.

Gediminas Vagnorius nuomone, MMA ir viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimai turi būti didinami automatiškai, be politikų įsikišimo tiek kiek išaugo infliacija ir darbo našumas, o Trišalėje taryboje jie galėtų būti  papildomai didinami, atsižvelgiant į kitus veiksnius.

Pažymėjęs, kad Lietuvos biudžetas gauna mažiau pajamų nei kitos tokio pat išsivystymo šalys, jis siūlė atsisakyti mokestinių lengvatų, kurios nesumažina kainų ir yra iš esmės socialiai neteisingos, nes pirkdami prekias ir paslaugas šiomis nuolaidomis naudojasi ir tie, kuriems jos skirtos t. y. vargšai, ir tie, kuriems jos nėra skirtos t. y. turtuoliai.

Atsisakius visų mokestinių nuolaidų Lietuvos biudžetas gautų dvigubai daugiau pajamų, todėl galėtų sumažinti visus mokesčius, o tuos, kuriems reikia padėti, paremtų tiesiogiai, skirdami jiems socialinę paramą.

Gediminas Vagnorius neprieštaravo ir pasiūlymui augant infliacijai indeksuoti ne tik MMA ir valstybinio sektoriaus darbuotojų atlyginimus, bet ir socialines pašalpas bei pensijas.

Atsakęs į gausius valdybos narių klausimas Gediminas Vagnorius išėjo. 

Po to valdyba aptarė pasirengimą konferencijai Seime, kuri vyks rugsėjo 5 d. medicinos darbuotojų problemoms aptarti, ir Lietuvos profesinės sąjungos Koordinacinei tarybai, kuri vyks rugpjūčio 25 d., bei kitus organizacinius klausimus.

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?