Medikai ir socialiniai darbuotojai nuo šiol bus labiau apsaugoti nuo pažeminimų

autorius Ričardas

2023 m. liepos 12 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 589 straipsnio pakeitimo ir Kodekso 507 straipsniu įstatymas Nr. XIV-2151, kuriuo nustatyta administracinė atsakomybė už asmenų, kurie paslaugų gavėjams teikia socialines, švietimo, sveikatos priežiūros, kultūros ir ( ar) kitas valstybės ar savivaldybių garantuojamas paslaugas, garbės ii orumo pažeminimą.

Pavyzdžiui, sveikatos priežiūros specialisto, socialinio darbuotojo, mokytojo ir kt. garbės ir ir orumo pažeminimas reiškiamas raštu, žodžiu, gestais, įžeidžiančiu, įžūliu, provokuojančiu r kitokiu elgesiu baudžiamas nuo 50 iki 300 eurų bauda.

„Seniai tokį įstatymą reikėjo priimti”,- teigia Greitosios medicinos pagalbos darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkė Jolanta Keburienė.

„Mes ne kartą kreipėmės į žiniasklaidą norėdami atkreipti dėmesį į pacientų, dažniausiai neblaivių, smurtą prieš greitosios pagalbos medikus. Tai kelia grėsmę ne tik medikų sveikatai, bet pavojingos kitiems pacientams, nes stresą patyrę darbuotojai dažnai visą dieną negali nusiraminti ir dėl streso gali padaryti klaidas, kurios bus pavojingos kitiems pacientams,”- sakė J. Keburienė.

Lietuvos medicinos darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkė Regina Jarošienė taip pat džiaugiasi naujuoju įstatymu.

„Tai ne tik apsaugos medikus nuo psichologinio pacientų smurto, bet ir pačius medikus nuo kitų kolegų žeminimo, kuris, deja, neretai vyksta, kai, pavyzdžiui, daktaras šaukia ant slaugytojos. Kad ir kokia sudėtinga būtų situacija, būtina ją spręsti gerbiant vienas kito žmogišką orumą,”- teigia R. Jarošienė.

Ypač naujuoju įstatymu džiaugiasi Įkalinimo įstaigų medicinos darbuotojų profesinės sąjungos Solidarumas” pirmininkė Vita Subačiūtė.

Mes labai džiaugiamės naujuoju įstatymu. Kalėjimuose dirbantys medikai vos ne kiekvieną dieną iš nuteistųjų girdi įžeidinėjimus ir yra žeminami, jei iš medikų negauna to ko nori- dažniausiai kokių nors psichotropinių vaistų. Ankstesnės nuobaudos, perkeliant juos 10 ar 5 paroms į drausmės patalpas, neturi jiems didelio poveikio. Dabar už tai gresia piniginė bauda, o tai žymiai geriau juos drausmins,”- pastebi V. Subačiutė.

„Labai geras įstatymas,”- tvirtino ir Lietuvos socialinių darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkė Alma Neverienė. Pasak jos, tai padės geriau apsaugoti socialinius darbuotojus , kurie dažnai susiduria su psichologiniu ar net fiziniu smurtu, kai tenka teikti socialines paslaugas asmenims, kurie visuomenėje vadinami „asocialiais” .

„Būna atveju, kai jau nebeaišku ar socialinis darbuotojas teikia pagalbą ar yra tiesiog tų asmenų tarnas”, – teigė profesinės sąjungos pirmininkė A. Neverienė.

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?