Rekordinis pelnas, o ne darbo užmokestis yra didžiausias rekordinės infliacijos Europoje augimo veiksnys

autorius Ričardas

2023 m. birželio pabaigoje Europos Vadovų Taryba pateikė savo išvadas dėl socialinės ir ekonominės padėties bei iššūkių.

Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) generalinė sekretorė Estera Lynč (Esther Lynch) komentuodama jas piktinosi: „Neįtikėtina, kad nepaisant to, kad prieš savaitę tiek Europos centrinis bankas, tiek Tarptautinis valiutos fondas atskleidė, kad pelnas yra didžiausias infliacijos augimo veiksnys, Taryba savo išvadose dėl socialinės ir ekonominės padėties bei iššūkių apie tai neužsiminė“.

Reiškinį, kai infliaciją sukelia nežabotai padidėję pelnai, ypač energetikoje, ji pavadino „godumo infliacija“ (angliškai „Greedflation“ sudarytą iš angliškų žodžių „greed“ –  godumas ir „inflation“ -infliacija).

E. Lynč pareiškė, kad „godumo infliacija“ yra dramblys kambaryje ir sukelia kančias milijonams žmonių. Jis siūlė didinti atlyginimus ir mokesčius pertekliniam pelnui.

„Labai svarbu sustabdyti palūkanų didėjimą, kuris baudžia infliacijos aukas. ES vadovai turi apsaugoti pažeidžiamiausius asmenis, nutraukti darbo užmokesčio apribojimus ir užtikrinti, kad tikroji šios krizės priežastis būtų pašalinta visose ES šalyse, taikant specialius mokesčius pertekliniam pelnui ir kovos su pasipelnymu priemonėmis,” – pabrėžė ETUC generalinė sekretorė.

„Mums reikia ir viešųjų lėšų kokybiškoms darbo vietoms kurti ir kolektyvinėms deryboms skatinti. Finansavimas ir parama įmonėms turi būti teikiamos nustatant joms griežtus socialinius reikalavimus,” – nurodė E.Lynč.

Ji ryžtingai prieštaravo pasiūlymams vykdyti valstybinių lėšų taupymo politiką.

„Būtų ypač neprotinga atsakant į šią užsitęsusią pragyvenimo išlaidų krizę įvesti finansinės drausmės taisykles, dėl kurių nuo kitų metų pusėje valstybėms narėms reikėtų imtis griežtų taupymo priemonių. Ekonominio valdymo taisyklių peržiūra turi parodyti, kad Europa pasimokė iš praeities, ir užtikrinti, kad valstybės narės galėtų tinkamai finansuoti viešąsias paslaugas, kurti kokybiškas darbo vietas ir įgyvendinti pačios ES investavimo į socialinius tikslus ir kovą su klimato kaita tikslus, “ – teigė Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) generalinė sekretorė.

Daugiau skaityti čia.

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?