Neišgirdus profsąjungų perspėjimo gresia Migracijos departamento veiklos sutrikimas

autorius Darius

Už viešų politikų padėkos žodžių, pagyrų apie sėkmingai suvaldytą migrantų krizę slepiasi visai kita, labiau niūri realybė. Migracijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos darbuotojai pervargę nuo nuolat augančio krūvio, laisvų darbo vietų daugėja ir jos neužpildomos, algos pačios mažiausios ministerijos sistemoje, o iš vadovų jaučiamas ne palaikymas, o spaudimas. Maža to, per nustatytus terminus neišnagrinėti prašymai virsta iš šalies biudžeto atgal gražintomis rinkliavomis bei žalos atlyginimu, jei kreipiamasi į teismą. Skubėjimas, savo ruožtu, kelia grėsmę, kad į Lietuva pateks nepageidaujami užsienio šalių piliečiai.

„Šiuo metu kyla reali grėsmė, kad jau šiemet Migracijos departamentas dėl mažų darbuotojų atlyginimų ir todėl atsiradusio darbuotojų trūkumo bei žymiai padidėjusio jų darbo krūvio nebegalės tinkamai atlikti valstybės pavestų funkcijų ir užtikrinti, kad vykstant Rusijos agresijai Ukrainoje į Lietuvą ir Europos Sąjungą nepatektų nepageidaujami ir valstybės bei visuomenės saugumui pavojingi asmenys“, – sako Lietuvos profesinė sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė.

Migracijos departamento profesinės sąjungos pirmininkė Rūta Gerikienė atkreipia dėmesį į rodiklius, kurie parodo tiek darbo krūvio augimą, tiek nepasitenkinimą „užšaldytu“ darbo užmokesčiu – kasmet migracijos srautai auga 30 proc., o darbuotojų kaita siekia 40 proc. Profsąjungos pirmininkė sako sulaukianti ir daugiau nusiskundimų dėl netinkamų darbo sąlygų, tokių kaip pernelyg aukšta temperatūra kabinete ar ilgam sėdimam darbui nepritaikytos kėdės, tačiau didžiausias problemos kartojasi visuose skyriuose bei padaliniuose, nesvarbu kur jie įsikūrę ir kas jiems vadovauja.

„Dideli darbo krūviai, naujų darbuotojų neateina, o senbuviai palieka tarnybą. Prieš metus atleista 50 darbuotojų, kurie buvo laikinai pasamdyti, gavus papildomą finansavimą migrantų krizės metu“, – pirmiausia vardija prisistatyti nenorintis pašnekovas iš Migracijos departamento ir čia pat priduria – „nesutarimai su vadovais kyla ir dėl migrantų krizės valdymo, jei darbuotojai labiau žiūri į teisės normas, tai vadovai reikalauja tiesiog greitų sprendimų“. Maža to, spaudimas išaugo pakeitus terminus, jei ankščiau atsakymui dėl prieglobsčio prašymo buvo numatytas mėnuo laiko, tai dabar susitraukė iki vienos savaitės. „Per metus nuo paėjusios vasaros susiradę geriau apmokamas vietas iš darbo išėjo 4 sprendimų priėmėjai, liko 6 ir dar 2 jų kuratoriai. Bylos niekur nedingsta, darbų kiekis lieka, perdalinamas kitiems, tačiau už tai papildomai nemokama“, – atvirauja pašnekovas. Jei žinių reportažuose nelegalios migracijos sukelta krizė oficialiai baigėsi ir buvo sėkmingai suvaldyta, tai realybėje neteisėti migrantai niekur nedingo, kasdien grąžinami iš užsienio, patenka iš Rusijos ar Baltarusijos. Jei sulaiko tvora mūsų pasienyje, tai lieka dar kelias per Latviją. Problema dėl mažų atlyginimų ir augančių darbo krūvių žinoma tiek skyriaus vadovei, tiek departamento vadovams – bandymai kažkaip ta spręsti nepavyksta. „Keisčiausia, kad niekaip nebandoma sulaikyti paliekančių tarnyba, klausti kas paskatintų pasilikti. Regis, suveikia mąstymo inercija, jei prieš metus buvo norinčių dirbti, tai ir dabar stovi išsirikiavusi eilė“, – stebisi pašnekovas, norintis likti anonimišku, ir čia pat skaičiuoja žalą valstybei – „jei vėluojame su sprendimais, teismai priteisia žalą ir jau ne šimtais eurų, o pasitaiko ir 5-10 tūkstančių eurų ieškiniai, kuriuos teismas tenkina ir taip dar labiau tuština kiaurą Migracijos departamento biudžetą.

Užsienio paslaugų skyrius Tauragėje negali skustis dėl Migracijos departamento vadovų dėmesio, prieš savaitę sulaukė jų vizito, tačiau tikėjosi kitokių rezultatų. „Sulaukėme priekaištų dėl pernelyg lėto darbo, „pamokyti“ kvietėsi po vieną, išgirdome ir kaltinimus „krizės“ sukėlimu. Tikėjomės normalios diskusijos, o supratome, kad į prašomus pasiūlymus reaguojama nebus. Darbo krūvis nuosekliai didinamas, net minimalioms pertraukėlėms laiko nelieka. Dirbame su 50 bylų per dieną, vienai tenka 9 minutės. Planas skyriuje per savaitę „išvalyti“ 2500 bylų. Sukamės nepakeldami galvų nuo monitorių, emocinė būklė įtempta, jau kenkia ir fizinei sveikatai. Liepos mėnesį neįvykdėme plano – likome be atlyginimo priedų visas skyrius, tai kiti padaliniai gavo“, – greitakalbe beria kita pašnekovė. Pasak jos, vasaros metu dalis darbuotojų atšaukiami iš atostogų, tačiau nebetikima, kad ateityje bus lengviau – „bylų skaičius neprognozuojamas“. „Kiti dirba daugiau ir viskas gerai, laimingi“, – moteris neslepia nusivylimo iš Migracijos departamento vadovų išgirstu argumentu ir pasigenda elementarios pagarbos.

Dar viena Migracijos departamento darbuotoja sako, kad atėjusi iš kitos valstybinės institucijos rado ne tik atsakingą, įdomų, reikalaujantį žinių darbą, darniai dirbantį kolektyvą, tačiau netrukus pastebėjo, kad dalis kolegų „perdegę“, o darbo aplinka virsta toksiška, nevaldomi darbiniai procesai – chaosu. „Nuo liepos pirmosios, pasikeitus tvarkai, prašymus gauname iš išorės tiekėjų. Beveik visi su klaidomis, kurias reikia taisyti, nespėjame. Kai buvę kolegos neapsikentę išeina, darbai lieka, nauji darbuotojai pamatę „užsuktą ruletę“ greitai pabėga. Jei pasilieka, juos dar reikia apmokyti“, – liudija darbuotoja, taip pat norinti anonimiškumo. Anot jos, keista susirinkimo su departamento atstovais metu girdėti motyvaciją „ateis recesija, męs turėsime darbo, o kiti – ne“. „Darbas atsakingas, alga – juokinga“, – pastebi pašnekovė ir priduria, kad vienu metu darbo krūvis turėtų mažėti, o atlyginimai didėti. „Ne sveriamas daržoves parduodame, męs aiškiai suprantame kokią atsakingą užduotį mums valstybė patiki, kaip ir aiškiai matome klaidų per skubėjimą kainą – į Lietuvą patektų asmenys, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių tokios teisės neturi, tai, taip pat, glaudžiai susiję ir su jautriais nacionalinio saugumo klausimais bei įtempta geopolitine situacija regione“, – užbaigia pranešėja.

Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ kreipimesi į šalies Prezidentą, Ministrę Pirmininkę bei Seimo Finansų, Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetų pirmininkus atkreipė dėmesį, jog nepakankamas Migracijos departamento veiklos finansavimas gali sutrikdyti jo darbą jau artimiausiu metu.

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?