Priemonė skurdui nugalėti – investicijos

autorius Solidarumas
etuc

Europos profesinių sąjungų konfederacijos ekonomikos ir užimtumo komitete 2013-09-19d., Briuselyje svarstyta ekonominė situacija ES šalyse.

Ar yra šviesa tunelio gale? Tokius ir panašius klausimus uždavė posėdžio pranešėjai ir dalyviai. Nuolat kalbama apie ekonominę krizę, jos gilėjimą, recesiją, bet ar yra nors nedidelė viltis, kad jau atsigauname? Europos komisijos užsakymu buvo apklaustos stambiausios ES darbdavių organizacijos su prašymu nurodyti 10 priežasčių, kurios trukdo vystyti verslą ES? Pirmoji priežastis – per griežtas darbo santykių reglamentavimas. Tačiau Europos profesinės sąjungos nesutinka su tuo, kad darbo santykių liberalizavimas padės išsaugoti ir sukurti naujas darbo vietas.

Užimtumo situacija ES ir toliau blogėja, šiuo metu ES deklaruojami 26 mln. bedarbių, tačiau šalyse narėse, kaip ir atskirų ekonominių grupių, situacijos yra labai skirtingos. Darbo jėgos mobilumas yra sumažėjęs. Ypač didelis išlieka jaunimo nedarbas. ES šiuo metu yra 5,5 mln. jaunų bedarbių. Darbdaviai reikalauja vis mažiau taisyklių ir aiškina, kad tai padės vystyti verslą, bet ar tai yra tiesa? Neretai naudojamas devizas geriau bet koks darbas, nei joks.

Prancūzijoje ką tik prarasta 30 tūkst. darbo vietų, įvykdyta pensijų reforma. Profesinės sąjungos nėra nusiteikę pozityviai ir iki naujų metų nesitiki jokių pokyčių.

Belgijoje šiuo metu deramasi Vyriausybėje dėl užimtumo paketo. Su socialiniais partneriais nesikonsultuojama. Socialiniai mokesčiai, kuriuos moka įmonės šiuo metu yra mažinami. Toliau diskutuojama apie lankstumą darbo rinkoje, tačiau Profesinės sąjungos šioje vietoje nenusileidžia.

Airija pristatoma, kaip maža ir įdomi šalis, turtinga taupymo programų. Šiemet sukurta 30000 naujų darbo vietų, tačiau ne mažiau ir prarasta.

Anglijoje viešųjų paslaugų mažinimas ir taupymas sumažino darbuotojų skaičių. Nauja tendencija – pensinio amžiaus (65m.) darbuotojai lieka savo darbo vietose, nes nepakanka pensijos pragyvenimui. Atlyginimai nesikeičia, o lieka tokie patys, todėl žmonės verčiami naudoti savo santaupas. Nauja mada: 0 valandų darbo sutartys, kuriose niekas nenurodoma, jokie įsipareigojimai.

Portugalijoje dramatiška situacija – darbdaviai, kaip ir jaunimas, masiškai palieka šalį, ekonominė ir socialinė padėtis yra pablogėjusi. Darbdaviai nenori mokėti mokesčių. Studentams sumažintos stipendijos.

Europos komisija parengė specialius pasiūlymus šalims. Pasiūlymų esmė – lankstumas ir atlyginimai. Siūloma mažiems atlyginimams taikyti kuo mažesnius mokesčius. Šie pasiūlymai suformuluoti labai smulkiai ir preciziškai. Prancūzijai, pvz. Tai ne patiko ir šalie prezidentas pasakė, kad ne leis EK diktuoti, kas turi vykti šalyje.

Europos Profesinės sąjungos pasisakė už investicijas. Turėtų būti parengtas investicinis planas visai Europai. Didžiausias iššūkis, kaip finansuoti šį planą? Koofinansuojant per Europos investicinį banką. Yra šalių, kuriose dar iki šiol nėra taikomas prabangos ir nekilnojamojo turto mokesčiai, o tai galėtų būti lėšų šaltinis investicinėms šalių programoms parengti.

Jovita Pretzsch

0 komentaras
0

Palikti komentarą