Profesinės sąjungos svarstė ES Gerovės mokestį

autorius Ričardas

2023 m. spalio 25 d. Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkės pavaduotojas Ričardas Garuolis ir generalinė sekretorė Daiva Kvedaraitė dalyvavo Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) nuotolinėje diskusijoje, aptariant Europos Sąjungoje (ES) svarstomą „Gerovės mokesčio“, kuris turėtų būti progresyvus, projektą.

Siekiama, kad toks mokestis būtų panaudotas ES šalių socialinei nelygybei ir klimato kaitai mažinti.

Diskusijų metu profesinių sąjungų atstovai iš ES šalių svarstė šiuos klausimus:

Ar šis mokesti turėtų būti nustatomas ES mastu, ar kiekviena šalis nustatytų savo mokesčio dydį ir jo mokėjimo tvarką;

Ar šis mokestis turėtų būti renkamas į ES, ar į valstybių – narių biudžetus;

Kokią dalį šio mokesčio reikėtų skirti socialiniai nelygybei, o kokią klimato kaitai mažinti.

Skandinavijos profesinės sąjungos siūlė nustatyti minimalų šio mokesčio dydį ES mastu, leidžiant pačioms šalims jį didinti labiau, kad tokios šalys kaip Švedija, kurios turi įsivedusios didesnius mokesčius, neprivalėtų dėl to jų sumažinti.

Lenkijos profesinė sąjunga „Solidarnošč“ pareiškė, kad mokesčių dydis ir jų paskirstymas privalo likti kiekvienos ES valstybės reikalu.

Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ palaikytų minimalaus Gerovės mokesčio dydį ES mastu, nes Lietuvoje mokesčiai yra vieni iš mažiausių ES, bet palikti jį kiekvienoje šalyje, nes Lietuvoje socialinė nelygybė yra viena didžiausių Europoje.

Dalis profesinių sąjungų atstovų išklausė diskusijas ir pažadėjo savo nuomone šiuo klausimu pareikšti vėliau, kaip aptars su savo organizacijos nariais.

Kita profesinių sąjungų diskusija šiuo klausimu įvyks lapkritį, o gruodį reikės pateikti bendrą Europos profesinių sąjungų nuomonę.

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?