Sauga ir sveikata darbe yra tavo teisė!

autorius Jovita
Europos profesinių sąjungų konfederacija mini Balandžio 28 d. - darbuotojų atminimo dieną su šūkiu: SVEIKATA IR SAUGA YRA TAVO TEISĖ!
COVID-19 rodo, kad kas trečias žmogus dirba namuose, o darbe dirbantys žmonės imasi specialių atsargumo priemonių. Tai rodo sveikatos ir saugos darbe svarbą gyvybei ir mirčiai. Tarp 530 000 COVID-19 mirčių Europos Sąjungoje * yra tūkstančiai darbuotojų, kurie mirė darbe. Mes liūdime dėl jų netekties ir reiškiame užuojautą bei solidarumą artimiesiems. Prisimename ir tuos, kurie per pastaruosius metus mirė nuo su darbu susijusio vėžio ir kitų ligų bei nelaimingų atsitikimų darbe: vien Europoje yra daugiau nei 100 tūkst.
Nors skiepai teikia vilties, sveikata ir sauga turi išlikti absoliučiu prioritetu ateinančiais mėnesiais ir vėliau. Sveikata ir sauga nėra valdžios ar gero darbdavio dovanos: sveikata ir sauga darbe yra TAVO teisė. Teisė, už kurią profsąjungos kovoja!
Europos Sąjungoje „kiekvienas darbuotojas turi teisę į tokias darbo sąlygas, kurios užtikrintų jo sveikatą, saugą ir orumą“ **. 
 ES teisė ***:
     -įpareigoja darbdavius ​​sudaryti sveikas ir saugias darbo sąlygas,
    -reikalauja, kad visi darbuotojai būtų apsaugoti sveikatos ir saugos įstatymais, ir 
    -suteikia darbuotojams teisę į informaciją ir konsultacijas sveikatos ir saugos klausimais ir paskiria saugos atstovus.
Tai reiškia, kad darbdaviai yra atsakingi už akivaizdžią riziką, pvz., Pavojingų medžiagų poveikį, sunkų kėlimą ar pasikartojančius judesius, taip pat už kitą mažiau pripažintą riziką, pavyzdžiui, su darbu susijusį stresą, priekabiavimą ir patyčias.
Nepaisant aiškių teisių, daugelio darbuotojų sveikatos ir saugos padėtis yra toli atitrūkusi nuo tikrovės. Kas trečias darbuotojas Bulgarijoje, Slovakijoje ir Ispanijoje ir beveik pusė Čekijos bei Graikijos darbuotojų, kurie darbe privalo dėvėti asmenines apsaugos priemones (AAP), jas naudoja tik kartais arba iš viso jų nenaudoja. COVID krizės metu daugelis pagrindinių darbuotojų, tarp kurių moterys,sveikatos priežiūros ir valymo sektoriuose ir viso neturėjo tinkamų AAP. 
Daugelis darbuotojų nesugebėjo socialiai atsiriboti. Namų darbai kelia savo riziką, pvz., Padidėjęs smurtas šeimoje (kai kuriose ES šalyse trečdaliu padidėjo izoliacijos metu, ilgesnės valandos, kai negalima atsijungti, ir tinkamos įrangos trūkumas namuose. Darbuotojų skaičiaus augimas skaitmeninėse platformose palieka vis daugiau darbuotojų be tinkamų apsaugos priemonių - tik 35% platformos darbuotojų teigia, kad jų platforma ėmėsi priemonių jiems padėti atsiradus pandemijai.
Profesinės sąjungos ir saugos atstovai vaidina svarbų vaidmenį užtikrinant sveikatą ir saugą. Kiekvienas dirbantis asmuo, kuriam rūpi jų pačių sveikata ir sauga darbe, turėtų įstoti į profesinę sąjungą ir sužinoti, ar turi savo darbų saugos atstovą. Profesinė sąjunga gali padėti užtikrinti, kad darbų saugos atstovas būtų paskirtas ir jo klausytų vadovybė.
Profesinės sąjungos kovoja už geresnę sveikatą ir saugą darbo vietoje ir už geresnius įstatymus. Profesinės sąjungos nustatė daugelio vėžį sukeliančių medžiagų ir profesinės rizikos ribas ir kovoja dėl griežtesnio keknksmingų medžiagų naudojimo. Profesinės sąjungos siekia griežtesnių darbdavių įsipareigojimų kovai su stresu ir nugaros skausmais (ir kitais vadinamaisiais raumenų ir skeleto sutrikimais). Profesinės sąjungos taip pat siekia, kad Tarptautinė darbo organizacija (TDO) įgyvendintų savo šimtmečio konferencijos sprendimą 2019 m., Kad darbuotojų sauga ir sveikata taptų pagrindine teise darbe.
Sveikata ir sauga nėra skirta tik darbuotojų atminimo dienai ar net pandemijai - tai jūsų teisė ir gyvybė - pažodžiui!
* 2021 m. Vasario 25 d. duomenimis.
** Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartija, str. 31
*** 1989 m. Pagrindinė darbuotojų saugos ir sveikatos direktyva.

Šaltinis: www.etuc.org

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?