Siūloma visoje ES uždrausti 50 kancerogenų

autorius Solidarumas

2016 vasario 22 d. Briuselyje vyko Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) Darbų saugos ir sveikatos apsaugos komiteto posėdis. Pagrindiniu jo klausimu buvo vėžinių susirgimų prevencija darbe. Nyderlandų profesinės sąjungos narys paprašė profesinių sąjungų iš kitų šalių paremti jo vyriausybės siūlymą Europos mastu uždrausti 50 kancerogeninių medžiagų. Tai padėtų pašalinti iš darbinės aplinkos 80% visų kancerogeninių medžiagų. Nyderlandai, šiuo metu pirmininkaujantys Europos sąjungoje, šį draudimą laiko prioritetiniu tikslu savo pirmininkavimo laikotarpiu.

Išsamūs tyrimai, kuriuos atliko tarptautiniai ekspertai, vadovaujami Jukos Takalos (Jukka Takala), parodė, kad 2011 m. surinktais ir 2015 m. apibendrintais duomenimis vėžys yra svarbiausia su darbo santykiais susijusios mirties priežastis. Nepaisant to, kad vėžys kyla dėl ilgalaikio kancerogeninių medžiagų poveikio ir todėl sunku nustatyti ar būtent jos buvo mirties priežastimi, vis tik šis tyrimas atskleidė, kad net dėl 53% visų su darbo santykiais susijusių mirčių yra kaltas vėžys. Kas metai nuo vėžio, kurį sukėlė kenksmingos medžiagos darbe, Europos sąjungoje miršta virš 100 000 dirbančiųjų. Lietuvoje vėžys dėl kancerogeninių medžiagų sankaupos darbe kasmet nužudo apie 700 žmonių. Pats pavojingiausias kancerogenas yra asbestas, o pats populiariausias – dyzelinių variklių išmetamosios dujos.

Kai kurios Europos šalys yra uždraudusios daugiau nei 50 kancerogeninių medžiagų. Lyderės yra Austrija ir Ispanija, kuriose negalima naudoti virš 80, Lenkija – virš 60, Suomija ir Slovėnija – virš 50 kancerogeninių medžiagų. Šiuo metu pagal ES reikalavimus privalo būti uždrausti tik 5 kancerogeninės medžiagos, tačiau Graikija ir Kipras šio draudimo nesilaiko. Italija ir turtingas Liuksemburgas yra uždraudęs tik reikalaujamus 5 kancerogenus. Lietuvoje negalima naudoti virš 40 kancerogenų ir pagal šį rodiklį lenkiame ne tik Latviją ir Estiją, bet ir Vokietiją, Švediją , Didžiąją Britaniją ir labai nedaug pačius Nyderlandus.

Lenkijos atstovė pasiskundė, kad esant nevienodiems reikalavimams ES šalių tarpe, valstybės, kurios sukuria sveikatai saugesnes darbo sąlygas, praranda investicijas ir darbo vietas, nes verslininkams labiau apsimoka statyti įmones tose šalyse, kuriose šie reikalavimai yra mažesni, taip taupant lėšas darbuotojų sveikatos sąskaita. Dėl šios priežasties ir Nyderlandai iki šiol nepriėmė savo siūlomo 50 kancerogenų uždraudimo. Lietuvai, kaip ir Nyderlandams nebūtų sunku papildyti savo draudžiamų kancerogeninių medžiagų sąrašą.

Visoje Europoje uždraudus naudoti vienodą 50 kancerogenų kiekį būtų užkirstas kelias vėžiui, bet ir nesąžiningai konkurencijai, aukojant dirbančiųjų sveikatą. Todėl ETUC Darbo saugos ir sveikatos komiteto nariai vieningai pritarė sprendimui palaikyti šį Nyderlandų vyriausybės siūlymą ir pažadėjo imtis visų profesinių sąjungų galioje turimų priemonių, kad jis būtų įgyvendintas.

Ričardas Garuolis

ETUC Darbo saugos ir sveikatos apsaugos komiteto narys

{phocagallery view=category|categoryid=330}

0 komentaras
0

Palikti komentarą